| FrumushikaTha a întrebat:

Ce parere aveti despre serialul de familie "Pariu cu viata"? Eu il urmaresc din sezonul al II-lea, si desi nu cunosc indeajuns personajele, cred ca este un serial minunat. Voi ce spuneti? Fundita pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| ஐIForgotMyNameஐ a răspuns:

Si eu tot din sezonul al II-lea il urmaresc, in primul sezon am crezut ca e o tampenie gen,, Iubiri secrete'' acum insa mi-am schimbat parerea, totusi, nu prea ajung sa-l urmaresc la 20:00 luni asa ca urmaresc reluarea de sambata, este us serial super, interesant si imi place, nu este preferatul meu dar nici nu mai are mult.

4 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Mie mi se pare o porcarie...
Este doar un serial melodramatic facut pentru pustoaice prebubertare care fac din serialul asta ce au facut si din twilight!
...e un motiv pentru care numai fete de sub 15 ani sunt disperate cu serialul asta
de fapt...nota de pe imdb spune totul
http://www.imdb.com/title/tt2071140/

| ÐÿÅ a răspuns:

Eu il urmaresc de la inceput laughing
uite povestea :
Ioana (Alina Eremia) si Andrei (Dorian Popa) sunt elevi in ultimul an la Colegiul National de Arte din Bucuresti.In film sunt indragostiti si fericiti, sau cel putin asa crede Ioana pana in momentul in care descopera ca a fost subiectul unui pariu pe care Andrei l-a pus cu prietenul lui, Cristi (Raphael Tudor), la inceputul anului scolar. Ceea ce nimeni nu realizeaza este faptul ca Andrei s-a indragostit cu adevarat de Ioana.
Profund dezamagita, Ioana gaseste refugiu in muzica, in special in trupa "La-La Band", un club de muzica moderna infiintat de Raluca (Adela Popescu), noua profesoara de teorie muzicala a colegiului. 20 de elevi talentati alcatuiesc trupa pop-rock "La-La Band". Toti sunt pasionati de muzica, isi doresc sa ajunga staruri si sa umple stadioane.
Ioana a crescut intr-o familie saraca – Gica Popa (Radu Gabriel) si Tantica (Elvira Deatcu) – impreuna cu cei doi frati, Gio (Georgiana Drumen) si Rafael (Levent Sali). Plini de umor si pusi mereu pe distractie, Gica si Tantica traiesc dupa principiul ca "educatia nu este importanta, doar banii conteaza".
Andrei este un tanar carismatic care provine dintr-o familie ce pare perfecta. Dar adevarul incepe sa iasa la suprafata atunci cand Anca (Cristina Ciobanasu), sora lui Andrei, este diagnosticata cu o boala grava de rinichi, mostenita din familia Marei Anghel (Carmen Tănase). Singura ei sansa de supravietuire este un transplant. In urma efectuarii analizelor de compatibilitate, familia Anghel este pusa in fata unui adevar socant: Andrei nu este fratele Ancai si nici copilul lor.
Mara (Carmen Tănase) si Sandu Anghel (Doru Ana) realizeaza ca in urma cu 17 ani, la maternitate, le-a fost schimbat copilul in timpul unui incendiu care a devastat spitalul. Din acest moment, incepe o cautare contra cronometru a adevaratului copil al familiei Anghel, copilul care ar putea salva viata Ancai.
Ioana a dorit sa faca un test ADN pentru a afla daca Gica Popa (Gabriel Radu) este tatal ei, dar nu este. Descoperind ca a fost schimbata la nastere cu Andrei. Si ca parintii ei sunt Mara si Alexandru Anghel. Afland ca Anca este sora ei ii donase rinichiul. Sara a vorbit cu Jony Camatarul, cel care a trimis-o pe Ioana la produs si el i-a promis ca va face o trupa si sa mai vorbeasca cu cateva fete. Sara, Ioana, Anca, Laura si Andrada au fost sa se intalneasca cu un impresar strain, urcand in masina cu trei barbati. Mersera cu masina pana iesise din Bucuresti, oprise masina si le-a luat telefoanele fetelor dar nu si pe al lui Ioana. Mama Ioanei, Mara Anghel, o sunase si acei barbati din masina auzisera telefonul si fetele fara sa vrea sa ii dea le dusera in padure, unde Ioana pe ascuns ii trimisera lui Andrei un mesaj in care scria "Suntem pe drumul spre Constanta. Ajutor." Iar Andrei si Vlad imprumutasera motorul de la vecinul lui Andrei. Cand ajunsera langa o masina parcata langa padure si vazura un om langa ea. Iesira si ceilanti si se luara la bataie pana cand a venit politia. Iau prins pe acei barbati si ii dusera la inchisoare. Iar Sara suparata ca Andrei sa interesat doar daca e bine Ioana si ei nu i-a spus nimic a dat vina pe el, ca stia ca ele au fost duse la produs si nu facuse nimic. Dar nu a fost adevarat. Ioana a crezut-o pe Sara si s-a suparat pe Andrei, plecand cu Vlad. Ziua urmatoare Andrei se certase cu Sara. Colegii si prietenii lui Andrei si Ioana le cantasera o melodie prin care le spune ca sunt facuti unul pentru altul. Se impacara si se sarutara, si le canta si ei un cantec prietenilor lor. La urma Ioana mersese sa vorbeasca cu Vlad si Andrei sa o duca pe Gio acasa, dar ei au fost atacati de doi cu masti pe fata. Gio a reusit sa fuga iar Andrei a fost injunghiat.
Se apropia Craciunul, iar Ioana, doamna Mara si domnul Gica il priveau pe Andrei cu multa tristete. Printr-un miracol, Ioana a fost dusa in lumea unde ea a stat cu mama ei, Mara, iar Andrei cu tatal sau, Gica. Pana la urma, s-a intors in lumea reala, vazand ca Andrei nu a pierit. Era fericita.Doctorul credea ca Andrei n-o sa mai traiasca, straduindu-se sa faca tot posibilul sa-l readuca la viata.
In sezonul 2, care a aparut pe 6 feb. 2012, sunt doua personaje noi, o fata noua prin oras (Cora-interpretata de Iuliana Matei-un personaj care a fost episodic in primul sezon si a devenit pincipal in al doilea ), si o doamna care a venit din Iasi ca politista (Zana Craciun, sora Marei-interpretata de Teo Trandafir). Diana s-a sinucis pe un pod, iar toti si-au amintit de ea. Fata noua(Cora) voia sa intre in trupa La-La Band pentru a da-o afara pe Ioana din trupa si pentru ca acest lucru sa inrautatesaca relatia Ioanei si a lui Andrei. Corei ii este rusine de cum e, crezand ca e urata si timida, dar, fiindca are o voce de aur, Andrei o ajuta sa intre in club, descoperindu-i vocea intamplator, chiar daca se stiau din clasa a 9-a (Cora a aparut si in al 2-lea episod din primul sezon la auditiisi in clasa) si au vorbit o singura data pana atunci. Ioana o aude cantand si devine geloasa. Andrei o convinge ca nu e nimic intre el si Cora. Andrei orbeste, dar isi revine. Trupa Lala-Band are un nou membru, Liviu de la Vocea Romaniei! Pe data de 02.04. 2012 a fost difuzat cel mai dramatic episod de pana acum, tatal lui Razvan intra in sala de repetitii a trupei La-La Band. In acel timp cativa baieti tocmai faceau un videoclip pentru o noua piesa. Cand Razvan l-a vazut pe tatal sau s-a enervat, rastindu-se la el sa il lase in pace, dar tatal sau l-a lovit si in acel moment a intervenit Vlad care a fost impuscat de el. Toata lumea a inceput sa urle si erau speriati. In acest timp, Ioana si Liviu erau intr-o alta sala clarificand situatia dintre ei, iar Andrei cauta o solutie de a-si rezolva problema in legatura cu drogurile (tatal lui a fost acuzat de trafic de droguri). Cand Ioana mergea cu Liviu spre sala in care se aflau si ceilalti ea vorbea cu Andrei la telefon si nefiind atenta la ceea ce e intampla a intrat in sala. Nu mai putea iesi, si atunci tatal lui Razvan a mai tras o data cu pusca, ceea ce a auzit si Andrei prin telefon si in acel moment a pornit spre liceeu. Dupa mult chin Ancuta a reusit sa il scoata afara pe Vlad (el fiind resuscitat si dus la spital) iar apoi a intrat Raluca in sala, pentru ca doar ea ii putea salva pe copii deoarece tatal lui Razvan voia sa se razbune pe ea pentru ca l-a luat pe Razvan de la el din motiv ca il batea si din pacate a impuscat-o si pe ea. In acel moment, Andrei si Dima au reusit sa ia pistolul de la el, care a ajuns la Razvan, care la si impuscat. Dupa o saptamana, Vlad a fost scos de la terapie intensiva si a fost pus intr-o alta rezerva. Cand Anca l-a vazut s-a bucurat foarte mult (ea si Vlad sunt impreuna, fiind si cei mai buni prieteni). Raluca a ramas surda in urma operatiei pe care a avut-o. Trupa se gandeste sa ii faca o surpriza si se duc la ea in salon si ii canta o melodie punand boxele in fata ei pentru a simti vibratia, insa ea incepe sa planga. Razvan se simte vinovat si crede ca el e cauza tuturor problemelor, dar prietenii lui il consoleaza si il fac sa se simta mai bine. Dupa ce Gica a fost dat afara de la politie din cauza faptului ca se crede ca a facut trafic de droguri (ceea ce nu este adevarat, deoarece Rafael umbla cu drogurile de fapt) Gica a fost angajat de fratele lui Vaile, ca paznic in liceeul unde studiaza copii lui. El incearca sa o convinga pe Tanta sa se casatoreasca cu el (ea fiind a doua lui sotie, prima fiind mama lui Andrei care a murit) dar ea refuza pe motiv ca el nu are de lucru. Monica incepe sa fie tot mai geloasa pe Sara, deoarece este impreuna cu Dima. Dima si Monica s-au despartit in urma decesului copilului nenascut al Monicai. Dima voia sa fie sigur ca Monica era insarcinata cu el asa ca a facut un test ADN, in urma caruia copilul a murit. Stefan merge sa se opereze in Viena, in urma accidentului pe care l-a suferit (a cazut de la inaltime). Pentru aceasta operatie profesoara Andreea ia ajutat sa starnga bani, si tot din aceasta cauza profesoara Raluca si La-La Band s-au distantat. Tatal Ancutei si al Ioanei s-a decis sa plece.Sofia si Cristi sunt impreuna, Bubu fiind foarte gelos. Iar, Vlad mai sufera o operatie deoarece se pare ca s-a produs un cheag de sange langa inima, Ancuta fiind din nou devastata.Dar vladutzu dragutzu scapa, iar acum urmeaza ca bogdan sa-i faca pe plac lui Doris fiind gelos pe Vlad, care o inseala pe Ancutza, dar nu intentionat, el era drogat.
unele personaje :
Alina Anghel-Aliona Zadorojniuc
Ioana Popa - Alina Eremia
Andrei Anghel - Dorian Popa
Gică Popa - Gabriel Radu
Constanța Cercel - Elvira Deatcu
Gio Popa - Georgiana Drumen
Rafael Cercel - Levent Sali
Alexandru Anghel - Doru Ana
Mara Anghel - Carmen Tănase
Anca Anghel - Cristina Ciobănașu
Dr. Silviu Crăciun - Marin Moraru
Andreea Rădulescu - Diana Dumitrescu
Dumitru Dumitrescu - Dan Condurache
Raluca Dumitrescu - Adela Popescu
Sara Năstase - Sore Mihalache
Cristi Alexandrescu - Raphael Tudor
Vlad Stănescu - Vlad Gherman
Dima Trofin - Dima Gheorghiță Trofim
Bubu Grama - Mihai Cernea
Monica Bora - Alexia Talavutis
Sofia Drăgulescu - Gloria Melu
Liviu Andreescu (sau Liviu de la Vocea Romaniei) - Liviu Teodorescu
Răzvan Oprea - Costin Cambir
Jenel Frumosu - Gabriel Ciocan
Diana Martin - Bianca Dragomir
Ștefan Luca - Andrei Ștefan
Laura Moise - Monica Odagiu
Nadia Anastasiu - Oana Stancu
Bogdan Cristescu - Mihai Mititescu
Andrada Rizea - Andrada Popa
Bobby Iordache - Alexandru Papadopol
Tudor - Radu Vâlcan
Rareș - Costin Sforaru
Dorina Anastasiu - Manuela Ciucur
Alexandra Anastasiu - Mădălina Drăghici
Zana Craciun - Teo Trandafir
Cora - Iuliana Matei

| BombonicaXD a răspuns:

Mie personal mi se pare o porcarie.(cei care au comentarii rautacioase sa se abtina).Nu mai aud decat despre Pariu cu Viata, ba in sus ba in jos.Pana acum nu am vazut decat 3 episoade, la nimereala cand nu mai era nimic ca lumea la tv si nu mi-au placut deloc.Parerea mea. happy

| izabela1234 a răspuns:

Mie imi placee.Dar fiecare are o parere celor care nu le place serialul cred ca nu ar trebui s ii injuram.Parerea mea