| ONE123456789 a întrebat:

Ceva filme noi de dragoste? Ce imi recomandati?

11 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Îți recomand The Longest Ride (2015) și
Playing It Cool (2014)

| ONE123456789 explică (pentru OnuOnulică):

Mersi, le/am vazut deja.

| OnuOnulică a răspuns (pentru ONE123456789):

Mai încearcă și Atonement (2007), Ensemble, c'est tout (2007) sau
Midnight in Paris (2011)

| ONE123456789 explică (pentru OnuOnulică):

Le/am vazut si acestea. Iti multumesc oricum!

| faramatania a răspuns:

3MSC 3 (16 dec. 2015), Cinderella (2015),The Age Of Adaline (2015),Accidental Love (2015),The Longest Ride (2015),By The Sea (Noiembrie 2015), altele:The Best Of Me (2014),Love,Rosie (2014),In Your Eyes (2014),Song One (2014),Endless Love (2014),The Theory Of Everything (2014),The Perfect Wave (2014),Third Person (2014),Magic In The Moonlight (2014)

| ONE123456789 explică (pentru faramatania):

Mersi, unele le/am vizionat iar restul mi se par interesante asa ca o sa le vizionez.

| faramatania a răspuns (pentru ONE123456789):

Cu plăcere!

| alex15ccc a răspuns:

The Age of Adaline (2015)
The Longest Ride (2015)
Bitva za Sevastopol (2015)
The Lovers (2015)
Accidental Love (2015)
Mon roi (2015)
The Lobster (2015)
The Lady of the Camellias (2015)
Brooklyn (2015)
The Hard Ride (2015)

| Agenta000 a răspuns:

Viata!

| Andreea625 a răspuns:

1. A tres metros sobre el cielo

Ea (Maria Valverde) este o fata cuminte, care nu incalca niciodata regulile. El (Mario Casas) este impulsiv, incostient, rebel si mereu dispus sa traiasca la limita pericolului. Cand o cunoaste, isi da seama ca isi doreste sa fie mai bun datorita ei si ajunge sa experimenteze fiorii primei iubiri, desi era un adevarat cuceritor inainte si nu putea sa se ataseze de nicio fata care ii trecea prin pat. Insipirat de romanul italian "A trei metri sopra il cielo", filmul care s-ar traduce in limba romana ca "Trei metri deasupra cerului" este o drama romantica incredibil de emotionanta care iti va aduce fluturasi in stomac, te va face sa razi si sa plangi in hohote. Aceasta spune povestea a doi tineri care fac parte din lumi total diferite, dar care ajung inevitabil sa traiasca o poveste de dragoste nebuna, cu toate ca nimeni nu i-ar fi vazut vreodata impreuna.

Replici memorabile:

- Ma simt fericita.
- Eu sunt si mai si.
- Nu cred! Cat?
- De parca as fi la trei metri deasupra cerului.

2. If only

Samantha (Jennifer Love Hewitt) este complet indragostita de iubitul ei, Ian (Paul Nicholls), cu care locuieste in Londra. Si Ian o iubeste pe Sam, dar nu stie cum sa isi exprime sentimentele si de multe ori ii da impresia ca nu apreciaza cu adevarat cat de mult tine ea la el. Sam este impulsiva, studiaza vioara la o scoala de muzica si le preda unor copilasi cursuri pentru acest instrument, iar el este un om de afaceri concentrat si aparent rece care intr-o buna zi trece prin cea mai ciudata experienta din viata lui: desi vede cum Sam moare intr-un accident de masina, primeste sansa de a da timpul inapoi si a repara greselile trecutului. Daca reuseste sau nu sa ii salveze viata celei mai importante femei din viata lui si cum se termina totul vezi numai daca urmaresti filmul pana la final.

Replici memorabile:

- Ce s-ar intampla daca nu s-ar mai intoarce niciodata?
- Ce vrei sa spui?
- Sa spunem ca... se urca in avion. Isi ia la revedere si pleaca. Nu o mai vezi niciodata. Ai putea sa traiesti cu asta?
- Nu, nu as putea.
- Atunci stii ce sa faci. Pretuieste ce ai si pretuieste-o pe ea. Iubeste-o si atat.

3. Amarte duele

Intr-o dupa-amiaza obsinuita, intr-un mall din Mexico, Renata, o adolescenta dintr-o familie buna, face un pariu cu prietenii sai ca-i va da un sarut lui Ulises, un baiat umil care hoinareste pe culoarele centrului comercial. Ceea ce incepe ca un joc simplu se transforma intr-o poveste de dragoste intensa, umbrita de diferentele sociale dintre cei doi si interventia parintilor, care nu ii lasa sa fie impreuna. Renata si Ulises lupta cu toata puterea pentru a-si apara dragostea si trec printr-o multime de situatii care ii fac sa inteleaga ca, oricat de frumoasa ar fi, iubirea doare.

Replici memorabile:

- Inima ta e la fel ca a mea. Nu mai ieftina, nu mai scumpa.

4. Jeux d'enfants/ Love me if you dare

Ca adulti, cei mai buni prieteni Julien si Sophie continua jocul ciudat pe care l-au inventat chiar ei si l-au inceput in scoala generala: un concurs neinfricat in care se intrec unul pe altul cu provocari indraznete, ba chiar scandaloase. Oricine e in posesia unei cutiute muzicale inedite, trebuie sa faca ce vrea celalalt. Regula e simpla: accepti provocarea sau nu? Initial amuzant, jocul devine tot mai serios pe masura ce cei doi cresc si ascunde, de fapt, marea si nebuna iubire pe care si-o poarta. Daca reusesc sau nu cei doi sa recunoasca faptul ca se iubesc si cum se termina acest joc nebun al iubirii, ramane sa vezi la finalul filmului.

Replici memorabile:

- Adevar sau provocare?
- Crezi in dragoste la prima vedere?
- Da.
- Ce naiv!

| ONE123456789 explică (pentru Andreea625):

Multumesc mult pentru timpul tau. Chiar ma bucur ca ai scris niste filme superbe, pe care le/am vizionat cu mare drag, m/au facut sa plang si sa rad. Le/am vizionat mai de mult dar ma bucur ca ai gusturi bune. Mersi oricum!