| vali9 a întrebat:

Cine stie niste scoli de Filmmaking in Europa?

Răspuns Câştigător
| Diabolique a răspuns:

Nu m-am interesat serios despre subiectul ăsta și nici nu am termen de comparație, dar te pot ajuta cu niște detalii despre o universitate din Marea Britanie unde studiază o cunoștință.
E vorba despre „Middlesex University", respectiv „School of Media and Performing Arts". În cadrul specializării poți studia arta teatrului, muzică, dans, coregrafie, scriere creativă, film, animație 3D și jocuri, producție de televiziune, jurnalism, studii mass-media, culturi digitale, publicitate și PR.
Fiind interesant strict de filmmaking, vei alege să studiezi Film.
Specializarea se adresează regizorilor, scenariștilor, cercetătorilor de film și criticilor în curs de dezvoltare.
În total sunt 3 ani de studiu full-time sau 6 part-time, care te vor ajuta să dezvolți diferite abilități. La nivelul 1, înveți trecerea de la scară mică la realizarea unui film de scurt metraj complet (3-4 minute). În această etapă, vei studia problemele etice și juridice, cum ar fi drepturile de autor. La Nivelul 2 vei dezvolta competențe în Scurtmetraj, Documentar sau experimente. După aceea, urmează un modul de follow-up, Producere și Regie.
Detalii despre anii de studiu și cum să aplici, găsești aici: http://www.mdx.ac.uk/......lm_ba.aspx
Succes!