| Gnomic a întrebat:

Cine stie numele acestui film? Am vazut cand eram mai mic pe unul din canalele TVR un film asiatic, nu imi dau seama daca era corean, japonez sau ...in nici un caz nu era indian. Era vb de un grup de talhari ( actiunea are loc intr-un timp indepartat cand talhari mergeau pe cai ) care nu faceau decat sa jefuie oamenii. Capetenia lor se indragosteste de o femeie. Aceasta femeie nu era o simpla femeie, era un spirit nemuritor, care din cate am inteles eu se putea transforma intr-un animal. Ce era interesant la ea era ca era foarte misterioasa si nu avea buric. Cei doi se indragostesc si vor sa isi lege iubirea in eternitate. Si pentru asta incalca niste legi ale naturii. Fac niste faradelegi pentru care platesc prin karma. Prima data fura umbra unui om pentru a avea noroc. Apoi pacalesc un pustnic care traia si se ruga intr-o pestera - era un fel de buddha si plutea in timp ce medita - acestuia ii fura un obiect fermecat fara de care nu mai poate sa mediteze si sa leviteze. Imi aduc aminte foarte bine scena cand iubirea lor ia proportii cosmice iar corpurile lor plutesc unite in cer. Potera in urmareste pe talhar pentru a-l pedepsi. Intr-o zi cei doi beau dintr-o sticluta in fel de apa care dadea puteri supranaturale, apa avea puterea de a da viata vesnica. El devine nemuritor si aparent si ea. Cand ii prinde potera, pentru a le demonstra ca ei nu pot avea putere asupra libertatii lor, cei doi se impusca. El nu moare pentru ca devenise nemuritor insa ea moarte. ea fiind deja un spirit nemuritor, beind apa, efectul ei se schimba, ea devenind muritoare.
Se intalnesc cu mult timp in viitor. Ea trece printr-un ciplu de 7 sau 9 vieti ( nu mai tin minte asa de bine ), iar el cum era nemuritor se adapteaza cu regulile vietii trecatoare -devine un fel de guru ( care ajuta oamenii sa moara dandu-le un fel de otrava ). Desigur locul in care traiesc acum e unul plin de lumini, ca in toate orasele mari. Ea canta intr-un fel de bar si in vede pe el la tv. Se intalnesc intr-un metrou si fac dragoste. Ei inca stiu ca sunt bantuiti de un blestem sin cauza relelor facute in viata trecuta. Interesant e ca in viata aceasta ei intalnesc iar pe seful poterei care obisnuia sa ii urmareasca inn vaita trecuta care le aminteste de blestem ca si cum natura e perfecta iar karma ii face dreptate. Inevitabilul se intampala iar barbatul e izbit de un camion si moare. Nu mai stiu cum se numeste filmul, in romana numele filmului era legat de numele unei flori, floare care apare si in film, cred ca o orhidee. Desigur filmul are alt nume - titlurile filmelor nu st traduse cuvant cu cuvant. Am incercat sa il caut insa in zadar. Daca l-a vazut cineva si poate isi aminteste numele m-ar putea ajuta foarte mult. Imi doresc foarte mult sa revad filmul. M-a impresionat foarte mult incat nu am putut sa il uit. Cred e corean sau japonez. Nu pot sa imi dau seama.

1 răspuns:
| DarQueen a răspuns:

Http://www.imdb.com/title/tt0185582/
Ăsta să fie? N-am idee, dar după descrierea făcută, vreau să-l văd! :D