| D0A1V2i3d7 a întrebat:

Copiii.Vreau o lista de filme cu nebuni/spitale de nebuni/psihopati...sa fie psihologie dar si putin mister.NU DE GROAZA! Clarr...

4 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Cel mai bun film din aceasta categorie este "Zbor deasupra unui cuib de cuci"(in original "One Flew Over the Cuckoo's Nest-1975), un film care a fost distins si cu 5 premii Oscar si este considerat unul dintre cele mai bune filme din istoria cinematografiei americane. Un regizor exceptional, o distributie de exceptie, o actiune interesanta, palpitanta, acre te tine cu sufletul la gura in orice moment si decoruri foarte sugestive. Este si un film psihologic, ce reprezinta o lectie despre curaj, libertate si frica de libertate, psihiatrie, viata si moarte. Daca ia timp, ai putea sa citesti mai intai romanul lui Ken Kessey pentru a patrunde mai bine in atmosfera spitalului de psihiatrie condus de sora-sefa Ratched si a-l intelege pe atipicul pacient Mc Murphy(eu am citit intai cartea, apoi am vazut filmul, ambele mi-au placut mult). Vizionare placuta iti urez!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Silence of the lambs, Hannibal Rising, Donnie Darko

| EmilTraian95 a răspuns:

Das experient ( the experiment remake 2010 ), the silent of the lambs, hannibal, the butterfly effect ( desi nu e chiar cu nebuni sunt convins ca iti va placea )

| Rauldor a răspuns:

Zbor deasupra unui cuib de cuci, cu Jack Nicholson şi filmul Patch Adams cu Robin Williams.