| BirdyL a întrebat:

Credeti ca la Decernarea Premiilor Oscar s-au dat premii cui trebuie? Ce ati schimba? Si din toate acele filme, care este preferatul vostru?

4 răspunsuri:
| MitroKta a răspuns:

Care filme bre?
Poti sa iti dai seama ca laureatii au fost alesi de un comitet de 5- 10 membri si intotdeauna au avut de ales, n-a fost un singur canditat, alegerea lor n-avea cum sa coincida cu tot restul lumii intregi. Nu intotdeauna oamenii care au luat premiul au fost si cei care l-au meritat cel mai mult in anul respectiv, dar asta e deja peste puterile oamenilor "de rand" de a decide, in sensul ca nu sunt in stare eu, de exemplu, sa decid care e cea mai importanta lucrare pentru progresul stiintei, sau cel care a facut cele mai multe eforturi pentru pace in anul respectiv. de asta nu e ca si cum as alege, ca sa fiu de acord sau nu cu ei.
Preferatul meu, dar nu din filme, este ALBERT EISTEIN. E si va ramane, pentru multa vremehee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru MitroKta):

Amice, imi spui si mie care-i legatura intre Premiile Oscar si Premiile Nobel? Mergi si cerceteaza, apoi revino sa-mi explici si mie ca te vad foarte competent.

| MitroKta a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate sunt cu mintea dusahee hee. Cred ca stiu si de la ce mi se trage: zilele astea am cautat despre Alfred Nobel, apoi azi la niste cursuri s-a vorbit tot despre asta, asa ca azi cand am citit cuvaantul "premii" l-am citit pe oscar "nobel". scuze ca te-am deranjat cu ipotezele mele.
Cat despre Oscar ce sa zic? Imi pare rau pentru DiCaprio( din nou), ma bucur pentru McConaughey, pentru Sandra Bullock ma lasa rece, as fi cautat ce este Gravity daca lua, restul nu cunosc( dintre cei care au luat). Da, am auzit de Cate Blanchet, cred ca am si vazut-o intr-un film, dar nu stiu ce sa zic. A, si Frozen era de asteptat, cel putin la cata reclama i s-a facut... totusi, cantecul Let it Go a fost intr-adevar original.

| MitroKta a răspuns:

A, daca vrei o lista completa( am cercetat-o si eu odata cu de-amanuntul):
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_laurea%C8%9Bilor_Premiului_Nobel