| eustache1616 a întrebat:

Cum scot banii cei care produc filmele,regizorii, scenaristii actorii, ca na noi astia care urmarim pe internet ce productie facem?

6 răspunsuri:
| Motherlode a răspuns:

Vezi interviul lui Zaiafet cu Victor Canache, despre filmul "Capra cu trei iezi" au vorbit despre asta. Sper sa te ajute happy

| eustache1616 explică (pentru Motherlode):

Zi asa pe scurt ca nu ma uit acu ca ma uit la film.

| Motherlode a răspuns (pentru eustache1616):

Pe scurt, in primul rand este foarte important ce se intampla in cinematografe, cu cat e urmarit filmul de mai multi oameni cu atat mai bine. Insa, nu de acolo ies banii (ies si de acolo, dar destul de putini), ci dupa ce filmul are succes in continuare, producatorii pot negocia cu televiziunile ce taxe sa le plateasca pentru difuzare ( de acolo vin veniturile mai mari). Iar actorii sunt platiti in momentul in care filmeaza.

| eustache1616 explică (pentru Motherlode):

Pai si daca gen se uita multa lume la tv la filmul x asa se castiga? pe itnernet daca cauta lumea sau daca vizioneaza si se discuta despre el nu sunt niste plusuri?

| Motherlode a răspuns (pentru eustache1616):

Nu sunt "plusuri" directe. Da, e important sa se discute despre el, dar banii nu se fac asa. Cei mai multi bani se iau din difuzările TV. Cel putin asa a spus regizorul Victor Canache despre care ti-am spus mai sus.

| eustache1616 explică (pentru Motherlode):

Pai si daca lumea se uita mai mult pe internet decat la tv ce facem?