| Emily6 a întrebat:

Cunoasteti filme pe tema utopiei? Pls

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

I,Robot,Surrogates,Brave New World(1998),Demolition Man, Pleasantville,Equilibrium,Gattaca,Minority Report,V for Vendetta,Blade Runner,Twelve Monkeys,eXistenZ, Judge Dredd,Children of Men,Dark City,The Island,mai vechile Soylent Green,Brazil,Logan's Run, THX 1138, Fahrenheit 451, 1984, A Boy and His Dog,Lost Horizon.S-ar putea ca unele să fie mai degrabă despre un viitor distopic decât despre unul utopic(antiutopii,contrautopii,distopii, utopii negre, etc)

1 răspuns:
| solumaam a răspuns:

Omul foarfeca, Calatoriile lui Guliver, Star Trek, Matrix si sunt sute de exemple!