| Elena_6988 a întrebat:

Dati-mi si mie povestirea a filmului dead silence (liniste mortala)... funda

Răspuns Câştigător
| andreeaaa1 a răspuns:

Jamie Ashen şi soţia sa Lisa primi o papusa ventriloc misterios în mail, "Billy", într-un pachet nemarcat cu nici o adresă de retur. Jamie şi Lisa medităm, care ar fi trimis papusa, Jamie şi frunze pentru a obţine cină. Jamie revine pentru a descoperi Lisa este mort cu limba ei smuls, şi Billy este situată pe podea langa trupul ei. Detectivul Jim Lipton Jamie suspecţi de crimă, dar nu există nici o dovadă împotriva lui. Jamie se întoarce la apartamentul lui şi descoperă că Billy a apartinut Mariei Shaw, un ventriloc din oraşul său natal Ravens Fair.
Revenind la oraş pentru înmormântare Lisa lui, el se confruntă cu primul tatăl său înstrăinat despre Mary Shaw. tatal lui Jamie a suferit un accident vascular cerebral şi este acum roată-scaun legat, şi el are o soţie nou, Ella, care are grija de el. Tatăl său şi-l amintesc de Ella poem copiilor în ceea ce priveşte Shaw şi pasiunea ei de tăiere în limbi victimelor ei ". "Feriţi-vă stare de Mary Shaw, ea nu a avut copii - doar păpuşi, iar daca o vezi in visele tale, asiguraţi-vă că nu, striga vreodată." Jamie părăseşte casa tatălui său, Ella avertisment că tatăl lui este un monstru. Lisa după înmormântarea lui, Jamie rătăceşte într-un vechi cimitir unde el găseşte mormântul lui Shaw şi cele de marionete ei. Marion, sotia senil de antreprenor de pompe funebre, îl avertizează asupra pericolului de marionete Shaw lui, şi el îşi dă seama că ar trebui să rebury Billy [păpuşă]. El face acest lucru, doar pentru a găsi o marionetă în camera sa de mai târziu în noapte, însoţit de Lipton, încă nu a convins de nevinovăţia lui Jamie. Jamie îi spune despre poezie, dar Lipton este sceptic. În dimineaţa următoare fură Jamie Billy de detectiv, şi îl aduce la antreprenor de pompe funebre, Henry, care în cele din urmă îi spune despre Mary Shaw.
Shaw a fost un ventriloc celebru a cărui ambiţie era să facă marionetă perfectă. Într-o noapte la un spectacol, un băiat ei şicanat, pretinzând că el a putut vedea buzele lui Mary în mişcare. Maria respins repede acest lucru prin prezentarea ea şi Billy vorbesc în acelaşi timp, şi a impresionat intreaga audienta. Michael a dispărut la scurt timp după. În timp ce trupul său nu a fost niciodată găsit, Shaw a fost acuzat, si clanul Ashen ei ucis prin taierea limba ei afară. doresc ei final a fost de a transforma corpul ei într-o marionetă ventriloc şi să fie îngropat cu ea 101 marionete. Henry, la o vârstă foarte tânără, rătăcit în morgă tatălui său şi a bătut accidental peste sicriu. corpul lui Shaw a venit la viaţă şi a început să se apropie de Henry. El a supravieţuit pentru că a acoperit gura pentru a păstra de la tipete; Maria poate ucide doar victimele ei, atunci când ţipă. Tatăl lui Henry, apoi izbucni în cameră, şi a descoperit Henry cowering în colţ şi corpul lui Shaw pe podea.
Jamie investighează teatru şi găseşte vestiarul lui Shaw. El descoperă o carte veche cu planuri pentru a face marionetă perfectă. Jamie se confrunta cu tatăl său mai târziu, în noapte şi învaţă că băiatul lipsă a fost stră-unchiul lui. Tatăl său îi spune că băieţii au ucis familia Shaw prin forţând-o să ţipe şi apoi smulse limba ei. Bărbaţi implicaţi în cazul în care, apoi ucis unul câte unul, a constatat cu limbile lor smulse. soţiile lor, copiii, şi copiii copiilor a suferit toate aceeaşi soartă. Tatăl său, apoi îi spune Shaw se va întoarce pentru el şi Jamie, de asemenea. Lipton apoi soseşte şi Jamie spune că mormântul lui Shaw a fost exhumat şi că toate marionetele ei lipsesc. Jamie apoi primeşte un telefon de la Henry, spunându-i să meargă la teatru. Cu detectiv următoarele aproape în spatele, Jamie revine la teatru şi spaţiile de locuit lui Shaw. Descoperirea o cameră ascunsă din spate că Jamie nu a localiza prima dată, au gasit cadavrul lui Michael Ashen, înşirate-te ca o marionetă, şi 100 de marionete Shaw plasate în cazurile pe perete. Mary Shaw a făcut-l omoare pe băieţel. Dintr-o data, unul dintre păpuşi începe să vorbesc cu ei. Papusa, posedat de Shaw, le spune că vrea să reducă la tăcere pe cei care ei reduşi la tăcere, şi că ea a ucis Lisa, deoarece ea a fost insarcinata.
Shaw ea apare in spatele papusa, dar Lipton lăstarii papusa şi ea dispare. Ea apoi începe materializează prin alte păpuşi. Dupa setarea camerei pe foc, se execută de la teatru cu fantoma lui Shaw alungare ei. Când catwalk în care acestea sunt difuzate prăbuşeşte, ucide Shaw Lipton în mijlocul-toamna, dupa ce a ţipetele. Jamie, cu toate acestea, continuă să urce în sus pe podium sa prăbuşit, doar pentru a fi întâmpinaţi de Maria Shaw, atunci când ajunge la partea de sus. El cade prin podea de teatru si terenuri in lacul pe care teatrul a fost construit. Aducerea lanterna căzut, el face sa scape. Teatru arde jos, distrugând toate de păpuşi Shaw şi pune capăt domniei sale de teroare.
După ce a alunga, Jamie îşi dă seama că Billy este marioneta singurul, şi că singura modalitate de a scăpa de Shaw este să-l distrugă. El merge la Henry, cu care el a plecat Billy, doar pentru a descoperi că el este mort cu limba lui smulse. După ce soţia lui Jamie spune că tatăl său a luat papusa, se întoarce la casa tatălui său de a distruge Billy. Când soseşte, Mary Shaw reapare, dar este forţat să se retragă atunci când aruncă Jamie Billy în şemineu. Ca ea este forţat înapoi în umbre, Jamie îşi găseşte tatăl său aşezat în scaunul cu rotile, cu ochii cu indiferenţă în spaţiu. Ca el se apropie de el, Jamie este îngrozit ca el descoperă tatăl său este mort cu tot spatele scobite şi înlocuit cu un arbore de lemn utilizate în manechine ventriloc. Jamie da seama ca tatal lui a fost poartă aceeaşi culoare tot timpul, şi Ella a fost la partea lui tot timpul cu mâna ei în spatele lui. El îşi dă seama că Ella este marioneta perfecta Shaw care s-au străduit să facă şi a fost mai mare cu ajutorul Ashen de cadavru ca fiind o marionetă pentru a atrage Jamie. heckles Ella Jamie şi se dezvăluie ca fantomatic Mary Shaw în deghizare. Jamie ţipetele şi Mary Shaw ia limba lui, omorându-l. Filmul se termină cu poemul fiind recitat ca Shaw se uita printr-o carte cu poze cu resturi de victimele sale recente transformat în păpuşi.

3 răspunsuri:
| Ayumha a răspuns:

Asa eu ieri am vazut filmul, este un film foarte frumos. deci este vorba despre o femeie ventrilog pe nume mary show care atunci cand a murit a fost ingropata cu papusile sale, si ea cand a murit i s-a taiat limba (iar ea se intoarce pentru ai omora pe cei care i-au taiat limba ) si exista si o poezie numai stiu cum e dar pe scurt zice cand o vezi pe mary show sa nu tipi, dupa ce ai tipat ea te omoara. Mary show traia prin papusile sale, si mai era un cuplu fericit iar papusa malefica o omoara pe sotia tipului. iar tipul vaduv se intoarce in orasul natal pentru a descoperii cine a omorat-o pe sotia lui. Vaduvul o sa se confrunte cu situatii critice in care nu are voie sa tipe, pentru ca daca tipa mary show il lua. Si in final Mor cu totii traieste decat papusa perfecta facuta de mary show. Vei avea impresia ca Billy este papusa ei perfecta dar nu este, o sa afli ca este sotia vitrega a tatalui sau. iar taicasu nici el nu este cine pare. Este un film bun de vazut. Vizionare placuta.
FUNDA?:d :O3

| Dean1996 a răspuns:

E cand Mary Shaw a fost vanata si ucisa, micul oras Raven Fair a fost bantuit de morti oribile. Cand sotia unui localnic este ucisa in mod brutal, acesta se intoarce acasa pentru a dezvalui legenda terifianta a lui Mary Shaw si motivul pentru care in momentul in care o vezi, nu va trebui sa tipi.

Il poti viziona aici:
http://www.novamov.com/video/38dt3e0nd7k08

Bafta!