| Becanee a întrebat:

Despre ce este vorba in filmul Wolrd Without End?big grin.

Răspuns Câştigător
| porumbel95 a răspuns:

Povestea unui mic orasel medieval englez din timpul razboiului de 100 de ani, care trece prin clipele dramatice ale marii epidemii de ciuma neagra, ce a decimat 60% din populatie, poate fi un subiect bun pentru un serial de mare amploare. E perioada in care Anglia a repurtat victorii sub Eduard al III-lea (interpretat de Blake Ritson) si a umplut de avant armata engleza. In film e mult exploatata relatia contorsionata dintre Eduard al III-lea si mama sa, Queen Isabella (interpretata de Aure Atika), o regina dominatoare, intriganta de curte de mare stil si urzitoare de planuri malefice din care nu a scapat nici sotul ei cazand sub lama asasinului trimis de ea. Un personaj cu aceiasi paleta cu regina Isabella este si mama lui Godwin (Rupert Evans), ce nu se da in laturi in a-si asasina cumnata, fratele etc. pentru a face loc carierei bisericesti a fiului ei. Petranilla (mama lui Godwin jucata de Cyntia Nixon) e o fosta frumusete a micului orasel Kingsbridge ce a trait cu mai toti maimarii urbei.
Personajul central e insa Caris (Charlotte Riley), o tanara indreptata mai ales spre stiinta si nu spre credinta, o tamaduitoare ce nu vrea altceva decat sa faca bine celor din jurul ei, dar care din cauza popularitatii devine primejdioasa pentru intrigile Petranellei si a fiului ei. Ea este cea ce schimba firul evenimentelor in Kingsbridge opunandu-se cu tarie cuplului Godwin-Petranilla.
Evident ca exista si multa dragoste; dragoste nemarturisita, dragoste imposibila, dragoste malefica – dragoste cu durere. Acesta e evul mediu, evul intunecat, evul negru.
Primele 8 episoade sunt doar inceputul (probabil) al unei foarte lungi serii. E un film la care trebuie sa ai rabdare si sa astepti saptamana de saptamana cate un nou episod. Nu este o capodopera, insa are filmari bune, actori ce-si joaca rolurile bine, desi nu sunt vedete de prim rang si reuseste in final sa placa. Este un serial de nota 8. funda?