| Anonimus1110 a întrebat:

Despre ce este vorba în trilogia stăpânul inelelor?

Răspuns Câştigător
| Copac13 a răspuns:

Este vorba despre Frodo (nepotul lui Bilbo) care are misiunea de a distruge inelul puteri inainte dea pune sauron mana pe el

2 răspunsuri:
| MariaIoanaPotor a răspuns:

Uite aici o scurta descriere
"The Fellowship of the Ring" este prima parte din trilogia Stăpânul Inelelor, setată în fictivul Pământ de Mijloc. Stăpânul este o entitate numită Sauron, un lord întunecat, care, cu mult timp în urmă a pierdut inelul care deținea cea mai mare putere. Dorința lui este să găsească inelul și să pună stăpânire pe toți locuitorii Pământului de Mijloc. La început ne este prezentata întâmplarea prin care hobbit-ul Bilbo Baggins intră în posesia Inelului Puterii pe care îl duce înapoi în Comitat, ținutul hobiților. Tot ce știe Bilbo despre Inel este faptul că, în clipa în care îl pune pe deget, devine invizibil și habar nu are că se află în posesia celui mai puternic Inel creat vreodată. Ajuns la bătrânețe, cu ocazia împlinirii a 111 ani, Bilbo îi dă inelul moștenitorului său - Frodo Baggins, la insistențele marelui vrăjitor Gandalf cel Gri, care bănuia de puterea care zace în inel. După ce suspiciunile îi sunt confirmate, rămâne de datoria lui Frodo să ducă inelul departe de Comitat și să-l distrugă, pentru a împiedica supremația lui Sauron. Împreună cu bunii lui prieteni, Sam, Merry și Pippin, Frodo pornește într-o călătorie periculoasă, unde întâlnește obstacole la tot pasul, dar este ajutat de elfii Elrond, Legolas și Arwen și de bravul Aragorn.