NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

"Documentarul-eveniment "2 pentru România", produs şi difuzat în exclusivitate de Digi24, a devenit viral pe Internet. Peste 125, 000 de utilizatori au văzut sau revăzut filmele realizate de Florin Iepan care prezintă": "mărturii în premieră, fotografii din arhiva personală la care nu a avut acces nicio echipă de televiziune, 30 de zile de filmare, sute de ore de documentare, zeci de ore de montaj, munca unei echipe formate din câteva zeci de jurnalişti Digi24. Asta înseamnă "2 pentru România", primul documentar din România ultimilor 25 de ani care face portretul celor doi candidaţi la fotoliul de la Cotroceni."
http://www.digi24.ro/......zat+in+exc
Aţi urmărit documentarul? Dacă încă nu, îl puteţi viziona pe site-ul Digi TV şi să-vă spuneţi în câteva cuvinte părerea. Sunt curioasă ce impresie v-a lăsat, cum v-a făcut să vă simţiţi, ce aţi înţeles din el, ce momente/detalii v-au captat cel mai mult atenţia, la ce concluzii aţi ajuns... În ce fel v-a influenţat părerea despre cei doi candidaţi?

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Am vazut, tirziu, partea a 2-a, Johannis.
- bine facut, modern, cuprinzator agreabil de urmarit
- serveste scopului (probabil) din perioada de campanie: de a informa dar si sugera.
- de mare folos pentru toti românii. Unii dintre ei stiu prea putin despre sasi si ceilalti "neromâni". O aducere aminte necesara de asemenea asupra dictaturii
-realizatorii au reusit sa evite propaganda gretoasa in stilul cutului personalitatii. Se vede o doza de bunavointa fata de personaj, dar in limitele decentei.
- reusesc sa transmita mesajul "subliminal" asupra a ceeace au special sasii, românii germani si ce ar putea oferi daca li s-ar cere.
- felul de a fi al lui Johannis, curajul de a fi el insusi, a nu se mula, raminind totusi diplomat, prefigureaza scenariu victoriei lui.

Sper sa pot reveni cu impresii asupa primei parti, cu Ponta. Daca nu a fost tratat diferentiat si persecutat de catre realizatori, ar fi un plus. Vinarea lui Ponta si a celor ca el, in viata lor particulara cu scopul de a face dezvaluiri intime care nu de a face cu pozitia lor publica, poate sa dauneze scopului.

6 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Savuroase comentarii: http://www.simonatache.ro/......-iohannis/ :))

NOname
| NOname explică:

Aş mai recomanda şi "Ticăloşii" (2007).
http://youtu.be/7zS7OD4FKVA
Foarte sugestiv filmul.

NOname
| NOname explică:

"Filmul ce documenteaza atmosfera votului din diaspora si cugetarile romanilor ce au asteptat cu stoicism sa-si exercite dreptul la vot in cadrul alegerilor prezidentiale din 2014. "

http://youtu.be/lHCUPTwz238

| NOname explică (pentru ALGator):

Mulţumesc pentru părere şi interesul acordat, ALGator.

Ajunsesem să cred că filmul documentar pe TPU este mult prea neglijat...dar mi-ai redat speranţa. : )

| ALGator a răspuns (pentru NOname):

In ordine inversa, citeva impresii despre primul documentar: Ponta.

Pastreaza aceeasi maniera decenta dar se vede ca se adapteaza la personaj. Ponta, cu mai mult apetit pentru specatculos si cultul personalitatii, apare in secvente publice intr-un fel de postura de presedinte american, dar careia din lipsa personala a acelui gen de prestanta (pe care Johannis o are) nu-i face fata. E o usoara caricaturizare in straduinta lui si aproape nu poti sa te gindesti la... soricel.
Docmentarul mai evidentiaza ca totusi Ponta e totusi pe un alt palier decit marii lui ascendenti, Iliescu & co. Comparat cu ei e un fel de revoltat de stinga.

As mai face o apreciere generala pentru amindoua partile.
Masurat dupa criteriile documentariului scandinav de exemplu, sobru, minimalist dar care poate fi extrem de intim si patrunzator (exista documentare suedeze care îi urmaresc pe niste oameni obisnuiti, tineri bolnavi incurabili, in ultimele lor luni de viata si mentiun un dialog sincer dar si tulburator cu ei, fara fasoane de tip TV), mi se pare ca se practica o doza prea mare de exhibitionism.

S-ar putea sa fie de folos in faza asta pentru democratia tinara româneasca, care are nevoie de proptele si explicatii suplimentare, dar nu am vazut niciodata asa ceva despre un candidat politic important sau unul in functiune. Despre cei care au parasit o functie, da.

Privesc aceste documentare ca pe un material consumabil, care si-au atins scopul.
Acum ar trebui ca românii sa lase cotrobaitul prin garderobele alesilor, indiferent cine sint ei, de la Ponta, Elena la Johannis, Macovei etc, pentru ca nu are nimic cu problemele lor. Orice atentie exagerata pentru viata intima a personalitatilor este o arma periculoasa cu doua taisuri, cum s-a vazut: da apa la moara Cultului Personalitatii. Si acest cult nu e gratuit. Cealalta fata a monedei lui este umilirea si atitudinea de superioaritate aroganta fata de toti ceilalti care nu sint considerati personalitati. E ca si cum ai arunca cu pietre in sus.

Nu mai deunazi, digi24 transmite o "stire" despre vacanta pe care si-a luat-o Johannis. Ce facem, o luam de la capat?

| ALGator a răspuns (pentru NOname):

Am vazut, tirziu, partea a 2-a, Johannis.
- bine facut, modern, cuprinzator agreabil de urmarit
- serveste scopului (probabil) din perioada de campanie: de a informa dar si sugera.
- de mare folos pentru toti românii. Unii dintre ei stiu prea putin despre sasi si ceilalti "neromâni". O aducere aminte necesara de asemenea asupra dictaturii
-realizatorii au reusit sa evite propaganda gretoasa in stilul cutului personalitatii. Se vede o doza de bunavointa fata de personaj, dar in limitele decentei.
- reusesc sa transmita mesajul "subliminal" asupra a ceeace au special sasii, românii germani si ce ar putea oferi daca li s-ar cere.
- felul de a fi al lui Johannis, curajul de a fi el insusi, a nu se mula, raminind totusi diplomat, prefigureaza scenariu victoriei lui.

Sper sa pot reveni cu impresii asupa primei parti, cu Ponta. Daca nu a fost tratat diferentiat si persecutat de catre realizatori, ar fi un plus. Vinarea lui Ponta si a celor ca el, in viata lor particulara cu scopul de a face dezvaluiri intime care nu de a face cu pozitia lor publica, poate sa dauneze scopului.

NOname
| NOname explică:

"Tatiana Niculescu Bran va fi purtătorul meu de cuvânt ca Președinte al României, începând cu data de 21 decembrie. Lista integrală a echipei care mă va însoți la Cotroceni va fi dată publicității săptămâna viitoare."

https://www.facebook.com/......4982414422

Pare o alegere inspirată.

http://www.hotnews.ro/......hannis.htm

http://ro.wikipedia.org/wiki/Tatiana_Niculescu_Bran

Despre cărți și film ("După dealuri"):

- http://youtu.be/IzJec1LC5yU
- http://youtu.be/GVYdGr41Pzw
- http://youtu.be/cJHdkIks4uk

- http://www.imdb.com/title/tt2258281/
- http://youtu.be/QVQdeIyCB68