| AbeautifulMind a întrebat:

Funda! Pentru cei ce au vazut filmul Inception, cum interpretati finalul? Eu l-am vazut de mai multe ori, este printre productiile mele preferate, eu cred ca de fapt tot filmul este o iluzie, un vis a lui Cobb (Leonardo DiCaprio), o amagire a trecutului, o amintire oglindita in subconstientul acestuia, amagirea eterna ca nu-si poate revedea copii, amagirea ca nu-si mai poate revedea sotia in lumea reala, practic sotia sa ia ramas in subconstient cu ultima s-a imagine atunci cand s-a aruncat de pe cladire, o imagine macinata de limitele pe care lumea reala ti le impune, de faptul ca in vis totul este absolut si nimeni nu-ti poate macina viziunea, poti picta lumea asa cum doresti.
Zic ca este o iluzie deoarece chiar Cobb spunea ca nu ne putem aminti inceputul unui vis, iar filmul incepe chiar astfel, brusc, fara detalii care sa induca ceea ce se petrece cu exactitate, asta intelegi abia spre final.
Teoretic, titirezul este cheia dintre vis si realitate in acest film, dar eu il vad ca o unealta a iluziei.
Finalul cand titirezul se invarte si da senzatia ca sta sa pice si totul se opreste brusc, exact ca atunci cand se intampla ceva ciudat in visul nostru si ne trezim dintr-o data, exact ca titirezul care sa invarte intre vis si realitat deoarece si mintea noastra in timpul visiului pulseaza intre vis si realitate. Finalul nu s-a petrecut in realitate deoarece imaginea copiilor este aceeasi cu cea ramasa in memoria lui Cobb, acelasi peisaj, aceeasi pozitie a copiilor, aceleasi haine, daca totul era real la final, lucrurile nu se petreceau asa brusc, iar cadrul actiunii era diferit happy filmul a fost un vis, finalul a reprezentat dezechilibrul care ne-a trezit din el, un film de exceptie, complex!

1 răspuns:
| readytofly a răspuns:

Personal, cred ca finalul arata ca a fost un vis