| crTy a întrebat:

Heeei, am nevoie de ajutorul vostru laughing)
Pentru atestat m-am hotarat sa scriu despre filme si seriale SF americane / engleze.
"Avengers" este sf, nu?
Dar serialul "the 100"?
de "Jocul lui Ender" stiu sigur.
"Star Trek", "Avatar", "Agents of Shield"

Mai am nevoie de seriale / filme SF
"Teen wolf" "The originals" banuiesc ca nu se incadreaza fiind doar fiction

Voi ce mai stiti?

PS.*Daca stiti pagini care sa contina interesting facts cu adevarat bune sau chiar un forum al fanilor, inserati si acel micut link. Multumesc anticipat*

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pe cinemagia intri, cauti filme dupa gen si dai pe SF si ai acolo gramada cu rezumat cu tot, sau pe imdb daca ai nevoie in engleza

| Raven a răspuns:

Dacă ești absolut sigur, că e mult material de parcurs...
Seriale SF: Star Trek, Star Trek Next Generation, Deep Space Nine, Star Trek Voyager, Star Trek: Enterprise, Star Trek Discovery, Stargate SG1, Stargate Atlantis, Stargate: Continuum, Battlestar Galactica, FarScape, Firefly, Babylon 5, Odyssey 5, Andromeda, Dr Who, Torchwood, The Expanse, The 100, Altered Carbon, Lost in Space

| crTy explică (pentru Raven):

Initial aveam de gand sa fac si despre literatura+filme+seriale SF. Mi-am ales in mare despre ce anume sa scriu dar nu vreau sa ma limitez la ceea ce stiu eu, din aceasta cauza am intrebat si aici happy Multumesc

| Raven a răspuns (pentru crTy):

Poate ar trebui să te limitezi la cele care tratează călătoriile în spațiu, explorarea lui, contactul cu ființe extraterestre. Să te limitezi la un subgen SF.
Pentru că dacă pui la socoteală și SF-urile cu roboți/cyborgi/AI, supereroi, distopii/utopii/postapocaliptic, călătoria în timp, istorie alternativă, cyberspace și filmele cu dezastre, atunci ajungi la o cantitate imensă de filme despre care măcar trebuie să citești, dacă nu să le vezi pe toate.
Dacă însă vrei să-ți spun și pentru celelalte categorii, anunță-mă.

| Raven a răspuns:

Filme: Ender's Game, Stargate, filmele din seria Star Trek, toate filmele din seria Alien, inclusiv Prometheus, filmele din seria Star Wars, Serenity, The Martian, Moon, Interstellar, Gravity, Elysium, Sunshine, The Hitchhiker's Guide to the Galaxy, Life, Solaris (2002), Contact, Starship Troopers, Total Recall, Avatar, Dune (1984), 2001: A Space Odyssey, Ghosts of Mars, Red Planet, Mission to Mars, Enemy Mine, Event Horizon, 2010, Europa Report, Apollo 13, Apollo 18, Armageddon, Galaxy Quest, Lost in Space (1998), Doom, Jupiter Ascending, Pitch Black, The Chronicles of Riddick, Riddick, Guardians of the Galaxy 1, 2.
Și astea sunt doar filmele SF care se petrec în spațiu, nu mai zic de cele cu roboți ori cu aliens care vin ei la noi!

| Raven a răspuns:

Cu invazii extraterestre (vorba vine, unii sunt prietenoși): E.T., Independence Day, Independence Day: Resurgence, Close Encounters of the Third Kind, Paul, District 9, War of the Worlds, Oblivion, Edge of Tomorrow, Arrival, The Abyss, filmele din seria Predator inclusiv Alien vs. Predator, filmele din seria Transformers, filmele cu Superman, filmele din seria Men in Black, filmele din seria Species, They Live, Mars Attacks!, Signs, The Thing, Invasion of the Body Snatchers, The Host, The Day the Earth Stood Still, Pacific Rim, Battlefield Earth, Evolution, Sphere, The 5th Wave, The Faculty, Cowboys & Aliens, Battleship, Battle: Los Angeles, Attack the Block, Skyline, Starman, Cloverfield, 10 Cloverfield Lane, The World's End, The Fourth Kind, Dreamcatcher, Fire in the Sky, The Blob, Critters, The Arrival, Village of the Damned, I Come in Peace, Cocoon, Cocoon: The Return, The X-Files: Fight the Future, Power Rangers (2017), I Am Number Four, Super 8, *batteries not included, Race to Witch Mountain (2009)
Nu ți-am dat toate filmele horror cu extratereștri și nici filme de prin prolificii ani '50.

| Țoglă a răspuns:

Mergi pe cinemagia.ro că acolo ai tradus în română și te va ajuta mult la atestat.

| dfk123r a răspuns:

,,avengers" si,, the 100" sunt sf.
,, the flash",,, doctor who",,, stranger things",,, orphan black".

| crTy explică:

Va multumesc tuturor pentru implicare. M-am mai gandit si am schimbat pe Universul Marvel. In loc sa ma axez pe filme am sa ma axez pe personaje si pe lucrurile interesante pe care am sa le gasesc. Daca aveti idei chiar va rog sa le impartasiti.