| Sexyfoxy2003 a întrebat:

Hei bună. Sunt interesată de anime-uri seriale mai mult comedie dar nu știu la ce să mă uit.Stiti anime-uri care v-au plăcut și pe care mi le-ați recomanda? Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Rosalynne a răspuns:

Salut~

1. Prison School
Episoade: 12
Etichete: comedie; ecchi; romantic; scoala; seinen
Situata la periferia Tokyo-ului, Academia Privata Hachimitsu este o scoala prestigioasa numai pentru fete, faimoasa pentru educatia sa de calitate si pentru studentii disciplinati. Cu toate acestea, reputatia scolii este pe cale sa se schimbe datorita revizuirii politicii sale specifice, avand in vedere faptul ca acum si baietii se pot inscrie la aceasta scoala.
La inceputul semestrului doar cinci baieti au fost inscrisi la Hachimitsu, studentii fiind literalmente impartiti in doua tabere formate una din 200 de fete, iar cealalta din cinci baieti. Kiyoshi, Gakuto, Shingo, Andre si Jo sunt izolati imediat fara a avea dreptul de a face o prima impresie. Neputand sa comunice cu celelalte colege ale lor, baietilor le-a venit o idee periculoasa (si tembela): sa traga cu ochiul in baia fetelor!
Din pacate pentru ei, baietii au fost prinsi de faimosul Consiliu Secret al Elevilor, iar libertatea le-a fost rapita, acestia fiind inchisi in inchisoarea scolii pentru o luna intreaga drept pedeapsa.
Asa incepe povestea baietilor in Prison School, o lupta care le va testa prietenia celor cinci perversi.

2. Oushitsu Kyoushi Haine
Episoade:? (este on-going)
Etichete: comedie
Acceptand postul de profesor regal la curtea regelui de Grannzreich, Haine Wittgenstein este un mic profesor cu o sarcina foarte grea! Fiecare dintre cei patru printi ai regatului au o personalitate distincta si problematica. Este noul lor profesor in stare sa le bage ceva in cap?

3. Cuticle Tantei Inaba
Episoade: 12
Etichete: actiune, mister, comedie, supernatural, shounen
Intr-o lume unde vietatile jumatate om, jumatate animal traiesc si lucreaza impreuna cu oamenii normali, trebuie sa fie si cateva "mere stricate". Din pacate, crimele acestor vietuitoare sunt atat de bine efectuate, incat nici politia nu stie ce sa faca. In momente ca acestea apare lupul singuratic, detectivul Hiroshi Inaba. Serios, este jumatate lup si are uimitoarea abilitate de a obtine informatii importante doar examinand sau gustand firul de par al unei persoane! Desigur, aceasta abilitate l-a lasat pe Inaba cu un fetish pentru par, dar asta nu pare sa ii deranjeze pe cei doi asistenti ai lui. (Ei, cel putin cel care e interesat in cross-dressing nu se plange.) Insa sefului Don Valentino (care este o vietuitoare jumatate capra, jumatate om) par sa-i placa mai mult banii verzi decat iarba de pe camp! Inaba jura sa-i vina de hac lui Valentino si poftei lui pentru bani, dar are nevoie de dovezi pentru a-l prinde. Va reusi lupul sa bage capra in puscarie?

4. Panty & Stocking with Garterbelt
Episoade: 13
Etichete: actiune, comedie, parodie, supernatural, ecchi
"Surorile Anarhiei", Panty si Stocking au fost date afara din rai pentru... abatare disciplinara, sa zicem. Ajutate de un preot pe nume Garterbelt, acesti ingeri trebuie sa-si cumpere locul inapoi in rai exterminand fantome in Daten City. Dar aceasta sarcina cere arme neobisnuite pentru acesti ingeri neortodocsi - ele isi transforma lenjeria intima in arme pentru a scapa de spirite. Din pacate, niciuna dintre ele nu isi ia treaba in serios, acestea preferand sa se ocupe de hobby-ul fiecareia: Panty prefera sa se culce cu orice misca, iar lui Stocking ii place sa isi umple gura cu dulciuri.

5. Super Lovers si Super Lovers 2
Episoade: 10 *fiecare sezon*
Etichete: slice of life; comedie; drama; romance; shounen-ai
Auzind ca mama lui este in pragul mortii, Haru Kaidou - cel mai mare fiu al familiei- zboara din Japonia in Canada. In momentul in care ajunge acolo, afla nu numai ca a fost prostit si ca mama lui e bine, ci si ca trebuie sa aiba grija de fratele lui adoptat, Ren Kaidou, un copil antisocial care se simte mai bine inconjurat de caini si nu de oameni.
Din cauza felului de a fi a noului lui fratior, lui Haru ii este destul de greu sa se inteleaga cu Ren. Pana la urma, Haru reuseste sa ajunga la inima lui Ren si ii promite ca ei dor vor locui impreuna in Japonia dupa ce Haru termina liceul. Totusi, din cauza unui accident, Haru isi pierde toate amintirile din vara petrecuta cu Ren, inclusiv promisiunea pe care i-a facut-o.
Cinci ani mai tarziu, asteptandu-se ca Haru sa-si respecte promisiunea, Ren ajunge in Tokyo; insa pentru Haru, Ren este doar un strain care sustine ca este fratele lui.

6. Sakamoto desu ga?
Episoade: 12
Etichete: comedie, school, seinen
Sofisticat, suav, sublim; toate aceste cuvinte il descriu perfect pe Sakamoto. Inca din prima zi de liceu, frumusetea, inteligenta si farmecul lui deja au facut fetele sa roiasca in jurul lui, lasandu-i pe baieti sa crape de ciuda. Nimeni nu pare sa poata sa-l faca s-o dea in bara, avand in vedere ca toate tentativele de a-l sabota esueaza de fiecare data. Este foarte sigur pe el si are o minte sclipitoare. Vor putea colegii lui, sau chiar profesorii, sa ajunga la nivelul lui? Probabil ca nu, dar ar putea invata un lucru sau doua de la el...

7. Watashi ga Motenai no wa Dou Kangaetemo Omaera ga Warui! (pe scurt, Watamote)
Episoade: 12
Etichete: slice of life, comedie, shounen, school
Dupa ce a terminat 50 de jocuri cu si despre viata de liceu si s-a intalnit cu peste 100 de baieti virtuali, Tomoko Kuroki crede ca este pregatita sa faca fata primului an de liceu. Asta pana isi da seama cat de nepregatita este de fapt. In realitate, Tomoko este o introvertita si ciudata tanara, si problema este ca ea este singura care nu realizeaza asta! Cu ajutorul prietenei ei cele mai bune, Yuu Naruse, si cu sustinerea si iubirea fratelui ei Tomoki, Tomoko incearca sa infruntea noua lume a vietii de liceu.
Watashi ga Motenai no wa Dou Kangaetemo Omaera ga Warui! povesteste viata unui otaku antisocial si ciudat cum incearca sa-si depaseasca barierele personale pentru a trai o viata indeplinita.

Imi cer scuze daca sunt greseli gramaticale sau daca ceva nu are sens!

Sper ca te-am ajutat! ^^~

1 răspuns:
| Speed99 a răspuns:

Salut!

One Punch Man. Combinatia perfecta intre comedie si poveste interesanta, cred ca e exact ceea ce cauti.

Bafta!