| anonim_4396 a întrebat:

Heii, Heii, Heii TPU! Fundaa laughing Imi poate explica cineva va rog care e treaba cu "Silent Hill"? M-am uitat ieri si m-am uitat degeaba! Nu am inteles nimic! Care-i treaba cu Alessa si Sharon? Sunt mama-fiica, sau? Si care-i faza cu "orasul subteran care ince arde"? Mss happy

Răspuns Câştigător
| Diabolique a răspuns:

E mai complicat decât pare Silent Hill.

În primul rând, ca să înțelegi că Alessa și Sharon nu sunt rude, trebuie să știi că în film există 3 dimensiuni diferite:
Lumea reală (The Real World) - ceea ce vedem până la accidentul de mașină de la intrarea în Silent Hill; dimensiunea din care fac parte Chris și polițistul Gucci.
Silent Hill Încețoșat (Foggy Silent Hill) - o dimensiune creată de Alessa asemănătoare Purgatoriului; locul de întemnițare pentru cei din cult și un loc de refugiu din lumea reală pentru Alessa.
Silent Hill Întunecat (Dark Silent Hill sau The Otherwolrd) - o dimensiune creată de Alessa asemănătoare Iadului; e locuită de monștri ca pedeapsă pentru membrii cultului, o reprezentare a răzbunării Alessei.

Chris și polițistul Gucci nu simt prin ceea ce trec Rose și ceilalți pentru că fac parte din două dimensiuni paralele diferite. Chris și polițistul sunt în Lumea Reală, în timp ce Rose, Cybil, Sharon și membrii cultului sunt în dimensiunea alternativă a Alessei. Așa se explică cum soții pot fi în același timp, în același loc, dar nu se pot vedea (ex. Când Rose trece pe langă Chris, iar acesta îi simte parfumul și la sfârșit, când Rose ajunge acasă, iar Chris nu o poate vedea).

Acum, legat strict de întrebarea ta, sunt 3 părți ale Alessei:
Alessa - fata arsă
Sharon - partea bună a Alessei
Alessa cea întunecată - partea malefică a Alessei

Dacă ți se pare că nu are sens, amintește-ți că filmul este bazat pe jocul video omonim. Alessa Gillespie este un personaj fictiv supranatural.