| Sandu_Berta_2000 a întrebat:

Hey! Nu sunt tocmai pe domeniu dar as vrea sa știu în ce ordine ar trebui urmărite filmele Marvel pentru a înțelege pe deplin Avengers. M-am apucat recent de ele dar daca nu le știu ordinea sunt haotice și nu pot continua firul narativ. Mersi:*

Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

Filmele de la Marvel au fost împărțite în faze, din dorința de a crea un univers echilibrat, construit cu răbdare.
Faza 1: (origin story)
Iron Man (2008)
The Incredible Hulk (2008)
Iron Man 2 (2010)
Thor (2011)
Captain America: The First Avenger (2011)
Marvel's The Avengers (2012)

Faza 2:
Iron Man 3 (2013)
Thor: The Dark World (2013)
Captain America: The Winter Soldier (2014)
Guardians of the Galaxy (2014)
Avengers: Age of Ultron (2015)
Ant-Man (2015)

Faza 3:
Captain America: Civil War (2016)
Doctor Strange (2016)
Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017)
Spider-Man: Homecoming (2017)
Thor: Ragnarok (2017)
Black Panther (2018)
Avengers: Infinity War (2018)
Ant-Man and the Wasp (2018)
Captain Marvel (2019)
Avengers: Endgame (2019)

1 răspuns:
| faramatania a răspuns:

Vezi aici:
https://playtech.ro/2018/marvel-filme-ordine-avengers-infinity-war/
sau aici:
https://ivobobal.ro/......-universe/

PS:Cu ocazia asta chiar vreau să spun că unii (nici n-aș ști ce calificativ să acord,poate știu cei de la contact TPU) după ce copiază tot netul mai intră și în listele altora de pe aici,copy/paste, că de ce nu, tot sunt la îndemână și le merge, nu observă nimeni, nu le face nimeni, nimic.Nu-i mai frumos, corect să specifici sursa, cam asta ar fi ordinea, decât să te dai big thief-net și să nici nu-ți iasă.///La o eventuală editare mai sus (mai m-am lovit si de acest aspect) am făcut și eu o copie a răspunsurilor de aici.