| Monica321 a întrebat:

Imi puteti spune tot ce s-a intamplat pana acum in Jurnalele Vampirilor de la inceputul sezonului 1?

Răspuns Câştigător
| Infinity098 a răspuns:

Buna happy! Cu toate ca urmaresc TVD iti voi arata un rezumat al sezonului 1 big grin.
La 4 luni dupa tragicul accident de masina care le-a ucis parintii, Elena Gilbert (Nina Dobrev) si fratele ei Jeremy (Steven R. McQueen) incearca sa se adapteze noii lor vieti. Elena a fost dintotdeauna o studenta model; frumoasa, populara si implicata in activitatile scolare si ale prietenilor, dar acum se lupta sa-si ascunda suferinta de ochii lumii. Elena si Jeremy traiesc acum cu matusa lor Aunt Jenna care incearca sa fie o buna inlocuitoare a parintilor lor, doar ca uneori este prea coplesita de noua indatorire. Elena reuseste sa se simta mai linistita impreuna cu prietenele ei Bonnie (Katerina Graham) si Caroline (Candice Accola), si fostul prieten Matt (Zach Roering); dar Jeremy este pe un drum mult mai periculos, petrecandu-si timpul cu persoane dependente de droguri si ascunzandu-si suferinta. Odata cu inceperea noului an scolar in Mystic Falls, Elena si prietenii ei sunt fascinati de un frumos si misterios nou coleg, Stefan Salvatore (Paul Wesley). Stefan si Elena se simt atrasi unul de altul, chiar daca Elena este confuza in legatura cu aparitiile si disparitiile bizare ale lui Stefan. Ceea ce ea nu stie este ca Stefan ascunde un secret sumbru – faptul ca este vampir. In timpul unei petreceri cand Elena si Stefan incep sa se cunoasca mai bine, haos-ul erupe dupa ce Vicki este atacata si lasata sa sangereze in padure de la o muscatura salbatica. Presimtind cine este responsabil pentru atac, Stefan se intoarce acasa unde il gaseste pe fratele sau mai mare, Damon (Ian Somerhalder) pe care nu-l mai vazuse de 15 ani. Damon este si el vampir, iar cei doi frati au un lung si inversunat trecut impreuna. Damon il ridiculizeaza pe Stefan pentru faptul ca isi respinge natura de vampir, dar ii intelege obsesia pentru Elena, din moment ce seamana exact cu femeia pe care Stefan a iubit-o acum un secol; femeie pe care Damon a incercat, la randul sau, sa o cucereasca. Acum cei doi vampiri – unul bun si unul rau – lupta pentru sufletul Elenei si al tuturor locuitorilor din Mystic Falls, Virginia. Povestea este bazata pe o serie de carti scrise de L.J. Smith.
Funda? puppy dog eyes puppy dog eyes