| xFaith a întrebat:

Hi.
acum ca imi merge netul bine, as vrea si eu cateva filme mai triste,gen drama. filme bazate pe fapte reale, pe povesti adevarate love struck

Răspuns Câştigător
| xFaith explică:

The Pianist
American Beauty
Eternal Sunshine of the Spotless Mind
American History X
Requiem for a Dream
Children of Men
The Curious Case of Benjamin Button
Amores perros
The Green Mile
Atonement
A Beautiful Mind

The Reader
(2008)
Cititorul

Regia: Stephen Daldry
Cu: David Kross, Ralph Fiennes, Kate Winslet
Gen film: Dramă, Istoric, Romantic, Dragoste

"The Reader" este inspirat din romanul lui Bernhard Schlink, publicat in 1995, care are la baza povestea unei aventuri dintre un adolescent si o femeie mai in varsta. Cei doi incep o relatie amoroasa, pasionala si intensa, care se termina brusc in momentul in care Hanna (Kate Winslet) dispare, fara nici o explicatie, din viata tanarului.
NOTA (IMDB: 7.50) 8.7
Seven Pounds
(2008)
Şapte suflete

Regia: Gabriele Muccino
Cu: Rosario Dawson, Will Smith
Gen film: Dramă

Un agent al Fiscului, Ben Thomas (Will Smith), încearcă să-şi ispăşească o greşeală din trecut ajutând şapte persoane. Dându-se drept fratele său, Ben schimbă vieţile celor şapte, dar planul său este dat peste cap când se îndrăgosteşte de Emily (Rosario Dawson) care suferă de o gravă boală de inimă. Dar ce are oare Ben de gând să facă după ce-şi duce la îndeplinire planul?
NOTA (IMDB: 8.30) 8.5
Gran Torino
(2008)
Gran Torino

Regia: Clint Eastwood
Cu: Clint Eastwood, Cory Hardrict
Gen film: Dramă

Veteranului Walt Kowalski nu-i convine deloc cand vede cum cartierul in care locuieste este tot mai plin de imigranti care se organizeaza in bande violente. Plimbandu-se zilnic prin imprejurimi cu automobilul sau Gran Torino, batranul habar n-are ca unul din imigranti vrea sa i-l fure. Cand tanarul Tao trece la fapte, Walt il prinde, dar, surprinzator, prefera sa-l ia sub aripa sa morocanoasa in loc sa-l pedepseasca.
NOTA (IMDB: 7.40) 8.2
The Life of David Gale
(2003)
David Gale

Regia: Alan Parker
Cu: Kevin Spacey, Kate Winslet
Gen film: Dramă, Thriller

David Gale este un om care a încercat să trăiască după principiile lui bine stabilite. Dar printr-o ciudată răsturnare de situaţie, acest tată devotat, profesor foarte apreciat şi un înverşunat oponent al pedepsei cu moartea se găseşte el însuşi în celula morţii, acuzat de violarea şi asasinarea colegei sale Constance Harraway
NOTA (IMDB: 7.30) 7.2
Before the Devil Knows You're Dead
(2007)
Înainte să afle diavolul că ai murit

Regia: Sidney Lumet
Cu: Philip Seymour Hoffman, Ethan Hawke, Albert Finney
Gen film: Crimă, Dramă, Thriller

Andy (Philip Seymour Hoffman) este într-o pasa proasta si are nevoie de bani. Fratele sau, Hank (Ethan Hawke)… este în aceeasi situatie. Cei doi frati gasesc o solutie nu prea inspirata, aceea de a jefui magazinul de bijuterii al parintilor lor. Desi initial planul lor parea foarte bine elaborat, lucrurile vor lua o întorsatura neasteptata.
Lucrurile nu merg deloc bine si aduc dupa sine o serie de evenimente neasteptate, care-ti taie respiratia
NOTA (IMDB: 7.50) 7.8
Babel
(2006)
Babel

Regia: Alejandro González Iñárritu
Cu: Cate Blanchett, Brad Pitt, Gael García Bernal
Gen film: Dramă

Babel cuprinde patru povesti care se desfasoara in Maroc, Mexic si Japonia. Filmul incepe cu un cuplu casatorit (Brad Pitt & Cate Blanchett) care se afla in vacanta. Pe neasteptate, cei doi sunt loviti de o tragedie. Gonzalez Inarritu colaboreaza inca o data cu scenaristul Guillermo Arriaga (dupa "Amores Perros" si "21 Grams"), pentru a completa ceea ce ei considera o trilogie despre moarte.
NOTA (IMDB: 8.80) 9.0
One Flew Over the Cuckoo's Nest
(1975)
Zbor deasupra unui cuib de cuci

Regia: Milos Forman
Cu: Jack Nicholson
Gen film: Dramă

Filmul a obtinut premiul Oscar pentru film si regie.
NOTA (IMDB: 8.00) 8.3
Mystic River
(2003)
Misterele Fluviului

Regia: Clint Eastwood
Cu: Kevin Bacon, Tim Robbins, Sean Penn
Gen film: Crimă, Dramă, Mister, Thriller

Prieteni din copilarie, Jimmy Marcus (Sean Penn), Sean Devine (Kevin Bacon) si Dave Boyle (Tim Robbins) se intalnesc cu o ocazie trista: moartea fiicei celei mari al lui Jimmy, Katie (Rossum). Munca de politist al lui Sean asupra cazului, strangand dovezi, este insa ingreunata de Jimmy, care simte nevoia de a se razbuna
NOTA (IMDB: 7.70) 8.4
Empire of the Sun
(1987)
Imperiul soarelui

Regia: Steven Spielberg
Cu: Christian Bale, John Malkovich
Gen film: Dramă, Război

Filmul este realizat de Steven Spielberg pe o tema de imens interes: adaptarea omului la conditiile dure ale razboiului. Filmul este povestea unui baiat rasfatat dintr-o familie buna de britanici din Shanghai. Jim (Christian Bale) este despartit de familia sa in timpul invaziei japoneze a Shanghai-ului si invata sa se descurce in viata cu ajutorul unui mercenar (John Malkovich). Ei ajung in cele din urma sa fie luati prizonieri de catre japonezi si sunt internati intr-un lagar de concentrare unde
NOTA (IMDB: 8.20) 8.7
Hotel Rwanda
(2004)
Hotel Rwanda

Regia: Terry George
Cu: Don Cheadle, Nick Nolte
Gen film: Dramă, Istoric, Război, Thriller

Acum zece ani, in mijlocul tulburarilor care cuprinsesera teritoriul Rwandei, un barbat a promis sa-si apere familia - si a sfarsit prin a fi un adevarat erou, salvand peste 1200 de oameni. "Hotel Rwanda" este o poveste adevarata, al carei erou este Paul Rusesabagina (Don Cheadle), un director de hotel din Rwanda, care isi foloseste curajul si viclenia pentru a adaposti peste o mie de refugiati, amenintati cu moartea.

In timp ce restul lumii ignora situatia, Paul si-a deschis inima si a
NOTA (IMDB: 7.70) 8.3
21 Grams
(2003)
21 de grame

Regia: Alejandro González Iñárritu
Cu: Naomi Watts, Benicio Del Toro, Sean Penn
Gen film: Dramă

Titlul face referire la greutatea cu care se presupune ca trupul omenesc devine mai usor in momentul mortii
NOTA (IMDB: 7.80) 8.9
The Pursuit of Happyness
(2006)
În căutarea fericirii

Regia: Gabriele Muccino
Cu: Will Smith, Thandie Newton, Jaden Smith
Gen film: Dramă

Chris Gardner (Will Smith) este un talentat specialist în marketing, angajat din păcate la o companie mică. Din cauza salariului mic, Chris îşi duce viaţa de pe o zi pe alta, alături de fiul său în vârstă de cinci ani. Chiar când Chris găseşte o slujbă la o prestigioasă firmă de brokeraj, el şi fiul său sunt evacuaţi din apartamentul lor din San Francisco.
NOTA (IMDB: 7.70) 7.7
Little Children
(2006)
Mici copii

Regia: Todd Field
Cu: Patrick Wilson, Kate Winslet
Gen film: Dramă, Romantic, Dragoste

Kate Winslet, Jennifer Connelly şi Patrick Wilson joacă în Mici copii, cea mai recentă creaţie a scenaristului/regizor nominalizat la Oscar, Todd Field. Bazat pe romanul lui Tom Perrota, filmul se concentrează asupra câtorva persoane ale căror vieţi se intersectează în mod surprinzător şi potenţial periculos pe terenurile de joacă, în bazinele oraşului şi pe străzile unde locuieşte mica lor comunitate.
NOTA (IMDB: 7.90) 8.3
Midnight Cowboy
(1969)
Cowboyul de la miezul nopţii

Regia: John Schlesinger
Cu: Jon Voight, Dustin Hoffman
Gen film: Dramă

"Bazat pe un roman de James Leo Herlihy, scenariul filmului este un excelent exemplu pentru felul in care un roman poate fi tradus intr-o opera demna de Oscar. Regizorul englez Schlesinger a dovedit un ochi infailibil in a surprinde realitatea New York-ului. Uneori este nevoie de strain pentru a vedea America intr-o lumina noua."
Motion Picture Guide Review, 1996
NOTA (IMDB: 7.40) 7.9
Revolutionary Road
(2008)
Nonconformiştii

Regia: Sam Mendes
Cu: Kate Winslet, Leonardo DiCaprio
Gen film: Dramă

April si Frank sunt un cuplu tanar, ce-si duce viata intr-o suburbie a orasului Connecticut, alaturi de cei doi copii ai lor. Sub aparenta unei vieti implinite, April si Frank ascund o multime de frustrari legate de relatia si carierele lor. Refuzand sa se conformeze stilului de viata al consumeristei societati americane, ei viseaza sa plece in Franta, pentru a-si implini visurile artistice. Pe masura ce relatia lor este subminata de gelozii si egoisme, planurile de viitor devin tot mai greu de pus in practica.
NOTA (IMDB: 7.50) 8.1
A Single Man
(2009)
Un om singur

Regia: Tom Ford
Cu: Julianne Moore, Colin Firth
Gen film: Dramă

Povestea lui George, un profesor de engleză care, după dispariţia bruscă şi sfâşietoare a partenerului de viaţă, încearcă să-şi continue viaţa în imensul Los Angeles.
NOTA (IMDB: 7.30) 7.6
Half Nelson
(2006)
Singurătate în doi

Regia: Ryan Fleck
Cu: Ryan Gosling, Shareeka Epps
Gen film: Dramă

Dan Dunne este un tanar profesor de liceu ale carui idealuri se vestejesc si mor in fata realitatii. In murdara lui clasa din Brooklyn, el incearca sa-si convinga elevii in varsta de 14 ani sa invete cu entuziasm. Dar in afara scolii, Dan are probleme cu drogurile, desi reuseste sa-si tina cele doua vieti departe una de cealalta. Dar acestea se reunesc cand Drey, o studenta cu probleme, da peste el drogat...
NOTA (IMDB: 7.10) 7.6
Monster's Ball
(2001)
Puterea dragostei

Regia: Marc Forster
Cu: Billy Bob Thornton, Halle Berry
Gen film: Dramă, Romantic, Dragoste

UNITI IN SUFERINTA.
LEGATI PRIN IUBIRE.
Monster's Ball este acel film rar despre vieti ce se intersecteaza, in care personajele se transforma unul pe altul atat de profund, incat in timp ce artificiile par a porni chiar de sub pamant, exploziile lor isi gasesc ecoul in inimile si in mintile noastre mult dupa ultima bubuitura.

Poate ca asta se datoreaza faptului ca in "Monster’s Ball" regizorul Marc Forster a abordat cu mult curaj si cu o viziune foarte clara mostenirea gr
NOTA (IMDB: 7.70) 7.9
Brokeback Mountain
(2005)
Brokeback Mountain - O iubire secretă

Regia: Ang Lee
Cu: Heath Ledger, Jake Gyllenhaal
Gen film: Dramă, Romantic, Western, Dragoste

Brokeback Mountain este o poveste de dragoste americană. În peisajul încântător al statelor Wyoming şi Texas, filmul spune povestea a doi tineri - Ennis Del Mar (Heath Ledger) şi Jack Twist (Jake Gyllenhaal) - care se întâlnesc în vara anului 1963, şi care vor avea o legătură pe viaţă, ale cărei complicaţii, bucurii şi tragedii sunt dovada rezistenţei şi puterii dragostei
NOTA (IMDB: 7.50) 7.8
Boys Don't Cry
(1999)
Băieţii nu plâng niciodată

Regia: Kimberly Peirce
Cu: Hilary Swank, Peter Sarsgaard
Gen film: Crimă, Dramă, Romantic, Dragoste

Băieţii nu plâng niciodată este inspirat de povestea adevărată a unei fete care a fost omorâtă pentru că şi-a dorit să fie băiat
NOTA (IMDB: 7.30) 8.3
An Education
(2009)
O lecţie de viaţă

Regia: Lone Scherfig
Cu: Carey Mulligan, Peter Sarsgaard
Gen film: Dramă

În peisajul Angliei anilor 1960, Jenny, o elevă de 16 ani cu un viitor strălucit în faţă, este bulversată de apariţia unui bărbat rafinat şi misterios. Deşi noul ei pretendent, David (Peter Sarsgaard), este cu mult mai în vârstă, acesta se face repede plăcut de către părinţii ei rigizi şi îi dezvăluie tinerei o lume a distracţiei şi a plăcerilor
NOTA (IMDB: 7.40) 7.9
Rescue Dawn
(2006)
Evadare in zori

Regia: Werner Herzog
Cu: Christian Bale
Gen film: Acţiune, Dramă, Război

Filmul spune povestea adevarata a vietii lui Dieter Dengler, un pilot de razboi, impuscat si luat prizonier in Laos in timpul Razboiului din Vietnam. Dengler a organizat o evadare periculoasa pentru un mic grup de prizonieri de razboi, din care facea parte si Duane Martin.
NOTA (IMDB: 8.10) 8.7
Stand by Me
(1986)
Prietenie

Regia: Rob Reiner
Cu: John Cusack, Kiefer Sutherland
Gen film: Aventuri, Dramă

Inspirat de nuvela lui Stephen King, The Body, filmul lui Rob Reiner, e un clasic, o dezarmant de tandra poveste, subtila si sublima, a patru copii care pleaca intr-o calatorie ce-i va maturiza prematur.

Gordie (Will Wheaton) e inteligent, creativ si are un viitor luminos in fata. Chris (River Phoenix), prietenul lui cel mai bun, face pe durul pentru a ascunde durerea produsa de abuzurile fizice pe care le sufera acasa.

Ceilalti doi sunt Vern (Jerry O'Connell),
NOTA (IMDB: 7.50) 8.3
Reign Over Me
(2007)
Acoperă-mi inima

Regia: Mike Binder
Cu: Adam Sandler, Don Cheadle
Gen film: Dramă

Adam Sandler, Don Cheadle, Jada Pinkett Smith si Liv Tyler joaca
NOTA (IMDB: 7.70) 7.5
127 Hours
(2010)
127 de ore

Regia: Danny Boyle
Cu: James Franco, Lizzy Caplan, Kate Mara
Gen film: Aventuri, Biografic, Dramă

Producţia Fox Searchlight 127 Hours spune povestea adevărată de supravieţuire a alpinistului Aron Ralston, care a fost nevoit să-şi taie braţul în timpul unei escaladări, pentru a se elibera dintre două stânci. El a scris şi o carte despre această experienţă, intitulată Between a Rock and a Hard Place.
NOTA (IMDB: 7.40) 8.2
Sleepers
(1996)
Pacatele tineretii

Regia: Barry Levinson
Cu: Kevin Bacon, Robert De Niro, Billy Crudup
Gen film: Dramă

Bazat pe o poveste presupusa a fi adevarata, inspirata de romanul autobiografic al lui Lorenzo Carcaterra, filmul aduce in prim plan patru fosti delincventi minori care isi duc la capat razbunarea finala asupra fostilor lor gardieni de la scoala de corectie, care ii violasera si ii torturasera. Totul a inceput in Hell Kitchen, in New York, in 1966, cand Shakes, Michael, Tommy and John, pe atunci doar niste pusti, au rasturnat o toneta de hot-dog pe scarile unei statii de metrou. Din pacate nazba
NOTA (IMDB: 7.90) 8.3
Crash
(2004)
Povesti din L.A.

Regia: Paul Haggis
Cu: Sandra Bullock, Don Cheadle, Matt Dillon
Gen film: Dramă, Mister

Castigator Oscar
NOTA (IMDB: 8.00) 7.9
The Wrestler
(2008)
Luptătorul

Regia: Darren Aronofsky
Cu: Marisa Tomei, Mickey Rourke
Gen film: Acţiune, Dramă, Sport

The Ram, un wrestler celebru prin anii '80, este fortat sa se retraga cand un atac de cord ii dovedeste ca va muri in ring daca nu renunta la sport. Barbatul se angajeaza intr-un magazin de delicatase, se apropie de o stripteuza trecuta de prima tinerete si incearca sa se reimpace cu fiica lui instrainata. Totusi, ocazia unui meci impotriva vechiului sau oponent, Ayatollah-ul, il face pe Ram sa revina in ring.
NOTA (IMDB: 7.80) 8.6
Changeling
(2008)
Schimbul

Regia: Clint Eastwood
Cu: Angelina Jolie, John Malkovich
Gen film: Dramă, Mister

In trecut, cuvantul "changeling" denumea copilul schimbat la nastere cu un altul. In filmul lui Eastwood, o mama este disperata cand fiul ei dispare de acasa. Autoritatile dau de urma copilului, iar ziua cand acesta se intoarce acasa ar trebui sa fie cea mai fericita din viata mamei, numai ca ea isi da seama imediat ca s-a produs o greseala: copilul nu este fiul ei. Cine-i de vina, politia sau altcineva? Si ce s-a intamplat cu fiul real?
NOTA (IMDB: 8.70) 8.9
Se7en
(1995)
Se7en

Regia: David Fincher
Cu: Gwyneth Paltrow, Brad Pitt, Morgan Freeman
Gen film: Thriller

Un criminal în serie cu o minte sclipitoare începe un joc de-a şoarecele şi pisica cu doi detectivi criminalişti. Cel mai vârstnic dintre ei urmează să iasă la pensie într-o săptămână, aşa că vrea să-l prindă pe criminal cât mai repede cu putinţă. Celălalt este un tânăr energic, care priveşte cu un uşor dispreţ resemnarea şi plafonarea partenerului său. Acţiunea se petrece într-un oraş fără nume, înecat de ploaie şi apăsat permanent de un cer plumburiu. Şirul crimelor continuă, ucigaşul părând a pedepsi victimele pentru comiterea câte unuia dintre cele şapte păcate capitale. Singurul element luminos, care contrastează cu sumbra atmosferă a filmului e soţia tânărului poliţist, interpretată de Gwyneth Paltrow
NOTA (IMDB: 8.10) 9.4
Hachiko: A Dog's Story
(2009)
Hachiko: Povestea unui câine

Regia: Lasse Hallstrom
Cu: Richard Gere
Gen film: Dramă, Familie

Remake al filmului japonez Hachiko Monogatari, din anul 1987, şi inspirată dintr-o poveste reală, petrecută în Japonia în prima parte a secolului al XX-lea, drama Hachiko: A Dog’s Story urmăreşte relaţia, specială, apărută între un profesor universitare şi un câine pe care îl găseşte pe stradă şi îl duce în casa lui
NOTA (IMDB: 7.20) 7.9
This Boy's Life
(1993)
Viaţa lui Toby

Regia: Michael Caton-Jones
Cu: Leonardo DiCaprio, Robert De Niro, Ellen Barkin
Gen film: Dramă

Bazat pe fapte reale, filmul prezinta viata lui Toby si a mamei sale, Caroline, care, dupa mai multe experiente esuate in dragoste, se casatoreste cu un barbat care are o multime de vicii. Dar, din pacate, ajunge sa isi dea seama, prea tarziu, ca le-ar fi fost mult mai bine fara el. Singurul lucru bun care rezulta din aceasta casatorie mizerabila este acela ca ii insufla lui Toby dorinta de a sta pe propriile picioare si de a reusi in viata, pentru a scapa din caminul nefericit.
NOTA (IMDB: 7.30) 7.6
The Road
(2009)
Drumul

Regia: John Hillcoat
Cu: Kodi Smit-McPhee, Viggo Mortensen
Gen film: Dramă, SF, Thriller

Un tată şi fiul său îşi fac drum printr-o Americă în flăcări. Nimic nu mişcă în decorul post-apocaliptic, provocat de un cataclism neştiut, în afară de fuioare de cenuşă duse de vânt. Un frig de crapă pietrele îi îngheaţă, iar zăpada e gri. Cei doi n-au decât un pistol ca să se apere, iar planul lor este să ajungă pe coasta oceanului
NOTA (IMDB: 7.40) 7.5
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire
(2009)
Precious: Dupa romanul "Push" de Sapphire

Regia: Lee Daniels
Cu: Mariah Carey, Gabourey Sidibe
Gen film: Dramă

Lee Daniels spune povestea impresionantă a unei tinere care vorbeşte în numele tuturor minorităţilor din Harlem, ţinând cont că a fost abuzată, nu ştie să citească, e obeză, iar toate uşile i-au fost închise în faţă.
NOTA (IMDB: 7.50) 7.8
Notes on a Scandal
(2006)
Jurnalul unui scandal

Regia: Richard Eyre
Cu: Judi Dench, Cate Blanchett
Gen film: Dramă

Barbara Covett (Judi Dench) este o profesoara cinica, la varsta pensionarii. De-abia suportata de colegii ei invidiosi, ea duce o viata solitara, a carei singura bucurie sunt insemnarile zilnice in jurnal. Cand Sheba Hart (Cate Blanchett), o noua profesoara tanara si frumoasa, o invita la cina, Barbara accepta, desi scrisese numai lucruri rele despre ea in jurnal. Dar curand Barbara afla ca noua ei prietena are o relatie cu un elev si ameninta ca va dezvalui totul...
NOTA (IMDB: 7.20) 8.0
Candy
(2006)
Iubire şi dependenţă

Regia: Neil Armfield
Cu: Heath Ledger, Abbie Cornish
Gen film: Dramă, Romantic, Dragoste

Candy este o tanara si frumoasa pictorita, ce descopera impreuna cu iubitul ei Dan, poet, ce este dragostea. Dar cum ei vor sa-si intensifice senzatiile, apeleaza la heroina si astfel viitorul lor impreuna pare invincibil. Problemele apar cand cei doi nu mai au bani pentru droguri, iar Candy incepe sa se prostitueze. Si de aici lucrurile nu pot decat degenera...
NOTA (IMDB: 7.70) 7.9
Mysterious Skin
(2004)
Misterele tinereţii

Regia: Gregg Araki
Cu: Joseph Gordon-Levitt, Brady Corbet
Gen film: Dramă

Având o mamă iubitoare, dar de o moralitate îndoielnică (Elisabeth Shue), Neil McCormick (Joseph Gordon Levitt) este mult prea înţelept pentru vârsta lui şi mult prea curios despre sexualitatea sa în dezvoltare, crezând că ceea ce i-a oferit antrenorul său de baseball (Bill Sage) la o vârstă fragedă se numeşte dragoste
NOTA (IMDB: 7.80) 7.8
Gone Baby Gone
(2007)
Dispărută fără urmă

Regia: Ben Affleck
Cu: Morgan Freeman, Casey Affleck
Gen film: Dramă, Mister

Inspirat din romanul omonim al lui Dennis Lehane, Gone, Baby, Gone este povestea a doi detectivi care cauta o fetita de 4 ani rapita in Boston. Acesta este debutul regizoral al lui Ben Affleck, tot el fiind cel care a scris scenariul filmului.
NOTA (IMDB: 7.40) 8.3
Life as a House
(2001)
Viata ca o casa

Regia: Irwin Winkler
Cu: Kevin Kline, Hayden Christensen, Jena Malone
Gen film: Dramă

Un arhitect de 45 ani, debusolat si deprimat si-a pierdut speranta de a i se mai intampla ceva bun in viata. George Monroe traieste intr-un depozit, care trebuia de mult timp refacut, se indeparteaza tot mai mult de familia sa (fosta sotie si fiul sau) si isi dedica timpul slujbei care nu il satisface.
Numai ca intr-o zi viata lui George se schimba radical. Este concediat, doctorul ii gaseste o boala irecuperabila, familia il reneaga total. Acum nu ii mai ramane decat sa isi construiasca ca
NOTA (IMDB: 6.60) 7.3
A Mighty Heart
(2007)
Speranta moare ultima

Regia: Michael Winterbottom
Cu: Angelina Jolie
Gen film: Biografic, Dramă

Pe 23 ianuarie 2002, lumea intreaga este socata de imaginea lui Daniel Pearl, jurnalistul american decapitat in fata camerei de luat de vederi de un grup de extremisti pakistanezi.
NOTA (IMDB: 7.20) 8.0
Cold Mountain
(2003)
Cold Mountain

Regia: Anthony Minghella
Cu: Jude Law, Nicole Kidman
Gen film: Dramă, Război, Romantic, Dragoste

America anilor 1860. Într-o ţară cutremurată de război se petrece o aventură extraordinară în care sunt implicaţi trei oameni; trei oameni a căror supravieţuire fizică şi psihică depinde de legătura dintre ei.
NOTA (IMDB: 7.10) 8.4
The Basketball Diaries
(1995)
Jurnalul unui baschetbalist

Regia: Scott Kalvert
Cu: Mark Wahlberg, Leonardo DiCaprio
Gen film: Biografic, Crimă, Dramă, Sport

Povestea adevarata a lui Jim carrol, povestita chiar de el. Jurnalul personal tinut de acesta in perioada adolescentei, perioada critica pentru orice tanar, in care tentatiile strazii, sexul si, mai ales, drogurile, ii pot strica viata. Tenebrele vietii dependentilor de droguri, povestite de un fost dependent.
NOTA (IMDB: 7.20) 8.2
Girl, Interrupted
(1999)
Tinereţe furată

Regia: James Mangold
Cu: Winona Ryder, Angelina Jolie
Gen film: Biografic, Dramă

Nominalizată de două ori la premiul OSCAR, Winona Ryder este protagonistă într-o fascinantă poveste adevărată despre şederea unei tinere într-un faimos spital psihiatric, în controversaţii ani '60. Diagnosticată cu tulburare de personalitate de tip borderline, Susanna (Winona Ryder) se revoltă împotriva asistentei-şefe (Whoopi Goldberg) şi a psihiatrei-şefe (Vanessa Redgrave), împrietenindu-se în schimb cu rezidentele spitalului, un grup de femei cu tulburări psihice, printre care şi charismatica şi seducătoarea sociopată Lisa (Angelina Jolie). Dar Susanna îşi dă seama în curând că, dacă vrea să fie liberă, va trebui să înfrunte persoana care o înspăimântă cel mai tare: ea însăşi. Câştigătoarea Globului de Aur pentru cea mai bună actriţă într-un rol secundar, Angelina Jolie.
NOTA (IMDB: 8.10) 8.6
Slumdog Millionaire
(2008)
Vagabondul milionar

Regia: Danny Boyle
Cu: Lennie James, Dev Patel, Freida Pinto
Gen film: Crimă, Dramă, Romantic, Dragoste

Jamal, un puşti crescut pe străzile Bombay-ului, participă la varianta indiană a concursului de cultură generală "Vrei să fii milionar?". Fără educaţie, "vagabondul" răspunde corect la întrebare după întrebare, făcând organizatorii concursului să-l suspecteze că trişează. Este puştiul un geniu? Are noroc? Sau este vorba de destin? Iar scopul lui Jamal este să câştige cele 20 de milioane de rupii puse în joc sau un altul, mai personal?
NOTA (IMDB: 8.60) 9.0
Saving Private Ryan
(1998)
Salvaţi soldatul Ryan

Regia: Steven Spielberg
Cu: Tom Hanks
Gen film: Acţiune, Dramă, Război

Apreciat de critici si public, Salvati soldatul Ryan, regizat de Steven Spielber, e un film de neuitat, care a avut un impact profund si de durata in toata lumea. Castigator a cinci premii Oscar, inclusiv pentru cel mai bun regizor, filmul a luat premii si pentru imagine, montaj, sunet si montaj de sunet.

Mai mult de 70 de critici, inclusiv cei de la revista Time, USA Today, New York Times si Entertainment Weekly) si grupuri de critici din New York, Chicago, Dallas-Ft. Worth si
NOTA (IMDB: 7.70) 8.3
Black Hawk Down
(2001)
Elicopter la pământ!

Regia: Ridley Scott
Cu: Josh Hartnett
Gen film: Dramă, Război

Un film produs de Jerry Bruckheimer despre o periculoasa misiune de salvare din Somalia.
NOTA (IMDB: 7.90) 8.7
Cinderella Man
(2005)
Renăscut din cenuşă

Regia: Ron Howard
Cu: Russell Crowe, Renée Zellweger
Gen film: Acţiune, Dramă

In mijlocul Marelui Crah, cand America a ajuns intr-un colaps economic, a aparut un erou neobisnuit. Acesta si-a uimit compatriotii, demonstrand ca orice om se poate lupta pentru a castiga o a doua sansa pentru el si familia lui. James J. Braddock (Russell Crowe) - poreclit
NOTA (IMDB: 7.70) 8.5
Man on Fire
(2004)
Pus pe jar

Regia: Tony Scott
Cu: Denzel Washington, Christopher Walken
Gen film: Acţiune, Dramă, Thriller

In Mexico City, un fost puscas marin jura razbunare contra teroristilor care o rapesc pe fata al carui bodyguard era. O vanatoare in cautarea adevarului si pentru razbunare incepe.
NOTA (IMDB: 7.50) 7.8
We Need to Talk About Kevin
(2011)
Trebuie să vorbim despre Kevin

Regia: Lynne Ramsay
Cu: John C. Reilly, Tilda Swinton, Ezra Miller
Gen film: Dramă, Thriller

Eva, personajul Tildei Swinton, a renunţat la carieră şi şi-a agăţat ambiţiile în cui pentru a-l naşte pe Kevin, dar chiar de când băiatul e bebeluş, relaţia mamă-fiu e una dificilă. În unele zile, când micuţul Kevin nu mai înceta dintr-un plâns oribil, Eva se gândea disperată că a renunţat pentru acest copil insuportabil la jobul ei minunat de a scrie ghiduri turistice. Tatăl, Franklin, un tip nu foarte dezgheţat, îşi idealizează fiul, iar acesta îl manipulează cu uşurinţă. La 15 ani, Kevin face ceva iraţional şi de neiertat în ochii întregii comunităţi, iar Eva e năucită de propriile sentimente de durere şi vinovăţie. E vina ei fiindcă nu şi-a iubit fiul?
NOTA (IMDB: 7.50) 7.1
Take Shelter
(2011)
Take Shelter

Regia: Jeff Nichols
Cu: Michael Shannon, Jessica Chastain, Katy Mixon
Gen film: Dramă

Într-un mic orăşel din Ohio trăieşte Curtis LaForche, împreună cu soţia sa Samantha şi fiica lor Hannah, o fetiţă de doar şase ani, surdă. Curtis începe să aibă coşmaruri despre un viitor posibil, in care satul în care trăieşte va fi devastat de o furtună îngrozitoare. Astfel începe să construiască un adăpost, însă acest lucru îi îngrijorează şi îi îndepărtează pe cei dragi lui
NOTA (IMDB: 7.00) 6.7
Martha Marcy May Marlene
(2011)
Martha Marcy May Marlene

Regia: Sean Durkin
Cu: Sarah Paulson, Elizabeth Olsen, John Hawkes
Gen film: Dramă, Thriller

Elizabeth Olsen este Martha, o tânără care fuge de acasă şi ajunge în sânul unei noi familii, atipice. Un bărbat alfa, mentorul grupului, îi ghidează pe membrii acestuia, fete şi băieţi, într-o direcţie din care nu va mai exista scăpare. Tinerii fură şi ucid, iar botezul fetelor în grup înseamnă câte un viol. Martha dovedeşte lipsa unui sistem al valorilor sau poate e pur şi simplu incapacitatea ei de a se împotrivi
NOTA (IMDB: 7.70) 7.6
Milk
(2008)
Milk - Preţul curajului

Regia: Gus Van Sant
Cu: Josh Brolin, Sean Penn
Gen film: Biografic, Dramă

Harvey Milk a fost primul politician gay ales intr-un consiliu orasenesc american, in 1977. Dupa o campanie care a pus pe jar intregul oras, dar si cateva decizii foarte pe placul comunitatii gay, Milk starneste furia si resentimentele unui alt membru al consiliului. Care va fi reactia acestuia in fata popularitatii crescande a rivalului sau?
NOTA (IMDB: 7.90) 9.0
The Notebook
(2004)
Jurnalul

Regia: Nick Cassavetes
Cu: Ryan Gosling, Rachel McAdams
Gen film: Dramă, Romantic, Dragoste

Allie Hamilton şi Noah Calhoun s-au întâlnit într-o seară la carnaval şi se îndrăgostesc. Părinţii ei nu consimt legătura fiicei lor, deoarece familia lui Noah nu este suficient de bogată şi cunoscută, şi hotărăsc să se mute departe, cât mai departe de Noah
NOTA (IMDB: 6.90) 8.2
Water for Elephants
(2011)
Apă pentru elefanţi

Regia: Francis Lawrence
Cu: Robert Pattinson, Christoph Waltz, Reese Witherspoon
Gen film: Dramă, Istoric, Dragoste

Tânărului Jakob Jankovski îi mor ambii părinţi într-un accident, chiar cu o săptămână înainte ca el să-şi dea examenul de absolvire a facultăţii de medicină veterinară. Şocul îl aruncă într-o aventură care îi va schimba viaţa pentru totdeauna. Pe când încearcă să fugă de noua sa condiţie, el se aruncă din întâmplare într-un tren aparţinând unui circ care dădea reprezentaţii prin America. Este perioada Marii crize economice din anii '30, iar locurile de muncă sunt extrem de greu de găsit
NOTA (IMDB: 7.40) 7.6
Blue Valentine
(2010)
Blue Valentine

Regia: Derek Cianfrance
Cu: Ryan Gosling, Michelle Williams
Gen film: Dramă, Romantic, Dragoste

Ca un real studiu de caz, detaliind la modul clinic eşecul unei relaţii, Blue Valentine ni-i prezintă pe Ryan Gosling şi Michelle Williams în rolurile principale: ea a evoluat, a crescut, a devenit o femeie cu multiple posibilităţi carieristice. El a rămas acelaşi, stagnant, fără orizonturi şi incapabil să accepte faptul că, dacă nu vrea să piardă dragostea vieţii, va trebui să se urnească.
NOTA (IMDB: 7.80) 8.1
50/50
(2011)
50/50

Regia: Jonathan Levine
Cu: Joseph Gordon-Levitt, Bryce Dallas Howard, Anna Kendrick, Seth Rogen
Gen film: Comedie, Dramă

Adam este un editor de programe radio în vârstă de 27 de ani care este diagnosticat cu o formă rară de cancer la maduvă spinării. Cu ajutorul prietenului său cel mai bun, al mamei sale şi al psihoterapeutei lui, Adam învaţă care sunt cele mai importante lucruri în viaţă
NOTA (IMDB: 7.10) 8.0
Everybody's Fine
(2009)
Everybody's Fine

Regia: Kirk Jones
Cu: Kate Beckinsale, Robert De Niro
Gen film: Dramă

De Niro interpretează rolul unui văduv care, după moartea soţiei sale, îşi dă seama că nu ştie nimic despre copiii săi. El pleacă în căutarea lor, descoperind că aceştia au vieţi departe de a fi perfecte sau normale.
NOTA (IMDB: 8.00) 8.8
The Help
(2011)
Culoarea sentimentelor

Regia: Tate Taylor
Cu: Bryce Dallas Howard, Emma Stone, Octavia Spencer, Viola Davis
Gen film: Dramă

Scriitoarea aspirantă Eugenia Phelan se întoarce acasă după colegiu, unde începe o neaşteptată prietenie cu cele două servitoare ale sale. E anul 1962, iar această prietenie devine baza pentru o carte care va da glas unei comunităţi cu probleme.
NOTA (IMDB: 7.20) 7.2
The Woodsman
(2004)
Izbăvirea

Regia: Nicole Kassell
Cu: Kevin Bacon, David Alan Grier, Kyra Sedgwick, Benjamin Bratt
Gen film: Dramă

După 12 ani de închisoare, pedofilul Walter este eliberat condiţionat. El începe o viaţă nouă, îşi cumpără un mic apartament lângă o şcoală şi se angajează la un depozit de cherestea. Walter încearcă să se comporte normal, dar este bântuit de demonii trecutului şi apelează la ajutorul unui psihiatru. Un om tăcut şi defensiv, Walter găseşte o consolare neaşteptată în Vicki, o femeie dură, care promite să nu îl judece din cauza trecutului
NOTA (IMDB: 7.60) 8.4
Philadelphia
(1993)
Philadelphia

Regia: Jonathan Demme
Cu: Denzel Washington, Tom Hanks
Gen film: Dramă

Un avocat de culoare homofob e fortat sa-si infrunte prejudecatile, atunci cand accepta sa apere un client bolnav de SIDA impotriva firmei care l-a concediat.

O scena de multime din Philadelphia ii are ca protagonisti pe activistii anti-SIDA si homofobii care agita postere: SIDA ne vindeca de homosexualitate. E o cheie asupra faptului ca prejudecatile si nu orientarea sexuala sunt judecate in aceasta tulburatoare drama. Amplasat in orasul dragostei fratesti din mot
NOTA (IMDB: 8.30) 8.4
Raging Bull
(1980)
Taurul furios

Regia: Martin Scorsese
Cu: Robert De Niro, Cathy Moriarty
Gen film: Biografic, Dramă, Sport

Scenariul în forma sa originală conţinea mai mult box decât s-ar fi dorit. În termenii produsului final, adică filmul, problema devine una de structură, şi mai puţin una de cantitate. Scenele de box funcţionează ca unităţi scurte, explozive dar introduse cu maximum de discreţie, marchează cronologic ascensiunea, prăbuşirea şi, în final, conform mărturisirii lui Scorsese, mântuirea lui Jake La Motta
NOTA (IMDB: 8.00) 8.6
Rain Man
(1988)
Rain Man

Regia: Barry Levinson
Cu: Dustin Hoffman, Tom Cruise
Gen film: Dramă

Film care a inregistrat un mare success, atat la public, situandu-se in topul filmelor cu cele mai mari incasari in 1988; cat si la critica de specialitate.

Charlie Babbitt afla ca a murit tatal sau, care l-a alungat de-acasa in adolescenta. El are totusi naivitatea sa creada ca va mosteni ceva din avere, desi, traind pe cont propriu de suficient timp, ar fi trebuit sa stie cum merg lucrurile pe lumea asta. Tot ce i-a lasat este o masina decapotabila veche, un Buick 1949 si... un frate
NOTA (IMDB: 7.50) 8.0
Dead Man Walking
(1995)
Culoarul morţii

Regia: Tim Robbins
Cu: Susan Sarandon, Sean Penn
Gen film: Dramă

Susan Sarandon o interpreteaza pe sora Helen Prejean, o calugarita care se ocupa de sufletele pierdute ale condamnatilor la moarte dintr-un penitenciar american. Matthew Poncelet (Sean Penn) este un detinut foarte periculos care urmeaza sa fie executat pentru ca a violat si a ucis doua adolescente. Sora Helen accepta sa fie mentorul sau spiritual pentru ultimele sale zile in speranta ca-i va izbavi sufletul. Desi Matthew pare la inceput a se cai sincer pentru ingrozitoarea sa fapta, Helen va des
NOTA (IMDB: 7.10) 7.7
Things We Lost in the Fire
(2007)
Pierderi dureroase

Regia: Susanne Bier
Cu: Halle Berry, Benicio Del Toro
Gen film: Dramă

O femeie al carei barbat a murit de curand il invita pe cel mai bun prieten al sotului ramas fara locuinta sa stea cu ea si cu cei doi copii ai ei. Pe parcurs barbatul ii ajuta pe membrii familiei sa treaca peste moartea tatalui si a sotului.
NOTA (IMDB: 7.60) 8.0
House of Sand and Fog
(2003)
Casa de nisip şi ceaţă

Regia: Vadim Perelman
Cu: Jennifer Connelly, Ben Kingsley
Gen film: Dramă

Massoud Amir Behrani, un emigrant iranian, isi cheltuieste majoritatea economiilor pentru a-i asigura fiicei sale o casatorie buna. Odata ce ea se marita, tatal cheltuieste restul de bani cumparand la o licitatie o casa si ajunge fara voie, impreuna cu familia lui, in mijlocul unui conflict juridic cu fosta proprietara.
NOTA (IMDB: 7.80) 8.1
25th Hour
(2002)
A 25-a Ora

Regia: Spike Lee
Cu: Edward Norton
Gen film: Dramă

ITI POTI SCHIMBA INTREAGA VIATA INTR-O ZI? A 25-a ora povesteste intamplarile petrecute in ultima zi de libertate a unui tanar, care urmeaza sa fie condamnat la inchisoare timp de sapte ani pentru trafic de droguri... SELECTIONAT IN COMPETITIA OFICIALA A FESTIVALULUI DE LA BERLIN 2003 (Februarie)
NOTA (IMDB: 7.30) 7.0
Shame
(2011)
Ruşine

Regia: Steve McQueen
Cu: Michael Fassbender, Carey Mulligan
Gen film: Dramă

Shame este povestea unui newyorkez de succes în vârstă de 30 de ani care nu-şi poate controla poftele sexuale. În momentul în care sora sa mai mică, Sissy (Carrey Mulligan), o cântăreaţă aspirantă, se mută subit în apartamentul său, lumea lui Brandon guvernată de sex este prinsă într-o spirală descendentă aparent imposibil de oprit. Shame este o dramă despre dependenţa de sex şi cedarea în faţa impulsurilor
funda?

6 răspunsuri:
| PalaghiaElenaGeorgiana a răspuns:

Titanic...zic...

| Ionut_Frunza_Bobi_1996 a răspuns:

Mie mi-a placut foarte mult "De doua ori Ieri" este un film de dragoste, care cu siguranta te va face sa plangi.

| dinutza a răspuns:

„A walk a to remember", mi-a plăcut enorm, și chiar ieri am văzut „Prime", este magnific!

| zHeArTz a răspuns:

7 Psihopati.
Ted.
That's my boy.
(Comedy+Drama)

| IAndra a răspuns:

Mersi

| xFaith explică (pentru IAndra):

Cu placere happy