| Andreeea1224 a întrebat:

La ce filme vechi romanesti sa ma uit?

5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Zâmbet de soare (1988), În fiecare zi mi-e dor de tine (1987), Ultima noapte de dragoste (1979), Moartea domnului Lăzărescu (2001), Liceenii, Declaratie de dragoste(1985), Accidentul (1991), ecranizare a romanului "Accidentul" de Mihail Sebastian
Seriale faine: Toate pânzele sus, Pistruiatul

| aumih16 a răspuns:

Brigada diverse
explozia
cuibul salamandrelor
concurs
nea marin miliardar
un om in loden
cianura si picatura de ploaie
toate panzele sus
raliul
secretul armei secrete
zambet de soare
in fiecare zi mi-e dor de tine
pacala
pacala se intoarce
Vlad tepes
stefan cel mare si sfant Vaslui 1475
mihai viteazul
etc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După mine, dar e doar părerea mea, cinematografia veche a făcut doar 3 filme bune:
-Pădurea Spânzuraților (nominalizat Palme d'Or la Cannes în '65 +premiul pentru cel mai bun regizor lui Ciulei)
-Ion (nu mai caut acum numele complet)
-Moromeții
Restul(poate cu câteva excepții care-mi scapă, dar am luat în calcul Mihai Viteazul) sunt niște tâmpenii, multe după scenariile idioate ale lui Vintilă Corbul, filme pe care nu le recomand nimănui. Nici nu vreau să-mi aduc aminte ce au făcut scenariștii din Cel mai iubit dintre pământeni. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aa, și mai e Pentru patrie al lui Nicolaescu, destul de bun și ăsta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.cinemagia.ro/filme/canarul-si-viscolul-2891/
Și încă unul bun, dar nu-i pentru orice fel de public. :)