| Sonia822 a întrebat:

Ma intereseaza numele unei cercetatoare, nu mi-l pot aminti. Povestea vietii ei e asa: tanara fiind, cercetatoarea s-a retras intr-o rezervatie naturala tip jungla, pentru a studia comportamentul unei specii de gorile evoluate, pe cale de disparitie. Si-a petrecut acolo toata viata, atragand interesul unor conale tip discovery, care au realizat diverse documentare. Cercetatoarea avea o constructie atletica, parul foarte lung si alb. Isi aminteste civeva acele reportaje, imi poate da un link pe Youtube?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu 'mizez' pe JANE GOODALL happy
Inițial, m-am gândit și la Dian Fossey, dar dacă a descris-o ca fiind o persoană cu parul lung si alb, iar tânără fiind, cercetatoarea s-a retras intr-o rezervatie naturala tip jungla, gândul m-a dus automat la Jane Goodall, nu la Dian Fossey.

12 răspunsuri:
| minrest a răspuns (pentru floresdemayo):

Dian Fossey, dar exista multe similitudini cu viata lui Jane Goodall.

| minrest a răspuns (pentru floresdemayo):

Jane Goodall sa fie. A studiat cimpanzeii, nu gorilele; dar important nu e asta, ci sa fie persoana la care se gandeste user-ul. Ai dreptate, Dian Fossey nu purta parul alb, si nici foarte lung.

| floresdemayo a răspuns (pentru minrest):

Eu 'mizez' pe JANE GOODALL happy
Inițial, m-am gândit și la Dian Fossey, dar dacă a descris-o ca fiind o persoană cu parul lung si alb, iar tânără fiind, cercetatoarea s-a retras intr-o rezervatie naturala tip jungla, gândul m-a dus automat la Jane Goodall, nu la Dian Fossey.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vezi că și blondina Francine Patterson s-a ocupat de gorile.

| minrest a răspuns:

O specie de gorile evoluate, spui. Asta este o aberatie, in mai multe moduri. Gorilele sunt o singura specie. Chiar daca exista trei subspecii. Diferenta dintre specie si subspecie este imensa. Toate subspeciile de gorila sunt la fel de evoluate, ca si toate speciile de maimute mari, ca si toate speciile de mamifere. Fiecare specie e adaptata la mediu si modul ei de viata, toate au evoluat si evolueaza in vederea acestei adaptari. Nici Gorila de munte nu e mai evoluata, decat oricare alt mamifer. Cercetatoarea de care intrebi se numeste Dian Fossey.

| Sonia822 explică (pentru minrest):

Nu stii nimic despre speta, bine sa nu discuti despre subiecte despre care nu stii nimic, pentru ca poti avea ghinion cat de curand.

| minrest a răspuns (pentru Sonia822):

Confunzi cimpanzeii cu gorilele. Consideri cimpanzeii o specie de gorile... evoluate. Asta arata clar cat de bine stapanesti subiectul.

| floresdemayo a răspuns (pentru Sonia822):

Aoleu, m-ai lăsat fără cuvinte.hee hee

Ai răspuns unui user: "e bine sa nu discuti despre subiecte despre care nu stii nimic, pentru ca poti avea ghinion cat de curand"

La ce ghinion te referi?
Mă simt de parcă am venit eu din junglă, in lumea oamenilor, și nu știu nimic despre ce se petrece aici.

| gabicoo a răspuns (pentru minrest):

Mergi prin malluri și restaurante și ai să găsești! Subspecia mioritică!
La gât au lanț gros cât degetul mare de la picior, caninii îmbrăcați în haur și ghiuluri late cât falanga!

| Brizbriz a răspuns (pentru gabicoo):

Da, dar sub atata aur, cum iti dai seama ca e o gorila?
a, DA, STIU, se bat cu pumnii in piept EXACT la fel!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Savanta de renume mondial Elena Ceausesculaughing

| SissiDora a răspuns:

Salut. Eu stiu despre Jane Goodall