| RedGuy a întrebat:

Ma uitam mai devreme pe youtube la un "trailer" al unui film, nu conteaza care. M-am uitat la comentarii si tot ce am vazut este "filmul asta fost copiat dupa nu stiu ce film" etc, dar un comentariu mi-a atras atentia, cel care a comentat spunea ca filmul este similar cu celalalt dar oricum nu vor mai fi filme originale ca aproape tot ce ne putem imagina a fost facut sau gandit.
Credeti ca gata, nu se mai poate gandi sau creea nimic nou, original, negandit?
Ca sa raspund si eu la intrebare, imaginatia si tot ce tine de creatie este infinita, fara sfarsit, daca totul s-a gandit sau facut asta ar insemna ca progresul nu ar mai exista. Mi se pare un lucru gresit si multi folosesc acest argument in aparearea "originalitatii" unui film/joc/creatie. Tu ce crezi?

2 răspunsuri:
| KatnissEverdeen a răspuns:

Da ai dreptate creativitatea și inventivitatea oamenilor este infinită... însă încet încet numai credem asta când vedem copy peste tot ( cred că lenea face pe oameni să renunțe la ideea de a creea ceva nou și apelează la furtul de idei ).

Asta cred eu.

| RedGuy explică (pentru KatnissEverdeen):

Copy/paste este peste tot azi dar nu ar trebui sa fie gasita ca scuza faptul ca "totul ce se poate gandi sau creea a fost deja gandit sau creat" este ilogic. Dar asa e lumea, se agata de orice lucru neadevarat pentru asi sustine punctul de vedere.Multumesc pentru raspunsul tau.