| CostinAlamariu a întrebat:

Mai este cineva fan al filmelor lui Andrei Tarkovsky?

Dacă da, ce filme ați văzut de la el și v-a impresionat în mod plăcut?

2 răspunsuri:
| aumih16 a răspuns:

Nu prea! da sunt filme vechi rusesti bune! vezi crucisatorul potemkin de exemplu! ala film bun! revolutionarii erau impuscati de cazaci pe treptele portului odessa! mai este si o mama cu un copil in carucior! mama este impuscata in abdomen si moare! dar copilul coboara in carucior pe scarile acelea! foarte emotionant filmul acela! facut din arta seductie si pasiune! face parte din dezvoltarea filmului filmul asta! a fost punct de cotitura la nivel mondial! acest film s-a considerat ce arma letala puternica reprezenta filmul in propaganda! filmul desigur axat pe detalii in prim plan! dupa aia ma rog au aparut alea americane! prima data facut din pasi filmul! vezi rebecca un exemplu in acest sens! francezii filmau din tomberon cadrele! si tot ei francezii au introdus femeia dezbracata si sexul! aici exemplu fiind la verite un film in care apare o actrita de mana a doua dar care ajunge sa fie foarte importanta ca actrita franceza! e vorba de brigitte bardot! stiti ca are ea o scena cand danseaza dezbracata si se scoala din pat si apoi se ascunde intre perdele! tot la capitolul filme rusesti mai este si omul cu aparatul de filmat! aici era vorba de un om sau mai multi cum se simteau ei in fata aparatului foto!

Răspuns utilizator avertizat