| bleakk a întrebat:

Merita sa urmaresti ca serial desenul animat Naruto? Ce parere aveti?

32 răspunsuri:
| Idontcare69 a răspuns:

Da! Naruto mi-a facut copilaria mai frumoasa, dar si adolescenta. Iti recomand.

| RIze1KDE1LuNA a răspuns:

Clar! Unul din cele mai frumoase anime. Poate chiar cel mai frumos

| martzian a răspuns:

happy

| CarinaMariaRasniceanu a răspuns:

Da! Naruto a fost incredibil pentru mine! Mereu imi imaginam ca sunt fata aceea cu parul roz, asta si luam miscarile lor si le faceam! Am urmarit MEREU Naruto!

| bleakk explică (pentru martzian):

What do you mean?

| martzian a răspuns (pentru bleakk):

Just joking.

| AirănMeidăn a răspuns:

nu, e o tampenie
jur ca toate persoanele care erau fani infocati naruto (mai bine zis otaku care-au vazut doar un anime si anume -ghici- NARUTO) si pe care le-am cunoscut erau penibile
nu stiu ce efect are anime-ul ala asupra omenirii, dar cu siguranta are harul de a-ti omori din neuroni

| Croampa a răspuns:

Eu zic ca merita, e destul de fain si are actiune si comedie! big grin

| Doub a răspuns:

Nu merita.

| bleakk explică (pentru Doub):

Argumente? pentru ca nu iti place, nu?

| bleakk explică (pentru AirănMeidăn):

Dupa cum vorbesti, ai urmarit doar cateva episoade, asta nu e un argument.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru bleakk):

am urmarit gen 150 de episoade, e un argument acum?

| Doub a răspuns (pentru bleakk):

Nu, mi-a placut. Mi-a placut foarte mult chiar. A fost primul meu anime serios, dar la un moment dat te plictisesti de el. Vorbesc strict de mine. Sunt multe alte anime mult mai interesante.

| bleakk explică (pentru AirănMeidăn):

Si esti acel gen de persoana hater care uraste tot ce altora le place neavand deloc argumente solide?

| AirănMeidăn a răspuns (pentru bleakk):

probabil ca sunt in unele cazuri, si anume in alea in care lucrurile care le plac altora sunt naruto si BVB
dar anime-ul nu mi s-a parut deloc emotionant, ci penibil. la parerea mea au contribuit, bineinteles, si foarte multe persoane
uite un pont: majoritatea celor cu avatar cu personaje din naruto sau username din naruto sunt persoane penibile.

| T0T a răspuns:

E un anime foarte bun, din punctul meu de vedere cel mai bun. Nu știu câți neuroni le-a omorât unora, dar din punctul meu de vedere nu le-a omorât atât de mulți ca să ajungă la numărul de neuroni al celor care afirmă asemena enormități. Eu îți spun să încerci. E foarte mișto anime-ul, mai ales Shippuden, dar începe cu începutul ca să înțelegi ceva, adică cu seria Naruto simplu.

| Pricked a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Um,logica ta e dubioasa.E gen "un idiot se uita la Naruto, deci Naruto e un esec". Poate idiotului ii plac si filmele cu Bale. Nu le intelege, dar totusi continua sa spuna ca sunt cele mai reusite etc etc, iar asta nu inseamna ca acele filme sunt slabe. Spuneam si eu.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru Pricked):

pana acum n-am intalnit o persoana in regula care sa fi vizionat anime-ul ala
si nu au fost deloc putine persoanele respective

| AirănMeidăn a răspuns (pentru T0T):

omg greyn mi-a citit comentariul *semne de exclamare*
astept vot nefolositor sau eronat

| T0T a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Păi nu meriți?

| AirănMeidăn a răspuns (pentru T0T):

nu
nu ai cum sa dai "nefolositor" la o intrebare de sondaj, zic si eu

| T0T a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Sondaj, dar când răspunsul este însoțit de un argument tâmpit e logic că și părerea userului care a formulat răspunsul este nefolositoare. Dacă răspunsul era un simplu "nu", nu mai primeai niciun vot. E cum ai pune pe unu' care nu este capabil să gândească cum trebuie sau care are un coeficient iq foarte mic să își dea cu părerea în legătură cu teoria relativității. Având în vedere condițiile date, respectivul individ nefiind în măsură să dea un răspuns care poate să aibă o oarecare bază care să aibă totuși legătură cu rațiunea umană, răspunsul acestuia este unul nefolositor. Mai mult individul care a pus întrebarea a cerut un argument logic. Din păcate acesta încă nu și-a primit răspunsul așteptat.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru T0T):

ok. sa zicem ca ai dreptate, ca nu poti judeca naruto dupa audienta
atunci, de ce majoritatea tipelor care stau pe weheartit sunt fane one direction si/sau justin bieber? de ce majoritatea celor care asculta one direction sunt dintr-aia cu sapca cu swag si eventual imprimeu de leopard, si mai au si o atitudine dintr-aia ignoranta?
eu nu m-as grabi sa zic ca argumentul pe care l-am dat nu avea logica.

| T0T a răspuns (pentru AirănMeidăn):

În primul rând m-ai jignit în mod indirect și pe mine aici. Poate din punctul tău de vedere nu am prea mulți neuroni sau sunt penibil, dar sunt în stare să dau de foarte multe ori un argument logic.
Acum văd că o dai pe muzică. Este o diferență între anime și muzică. Oricum ca să generalizezi în felul cum ai făcut-o tu și să jignești în felul ăsta atâția oameni mi se pare absurd. Ca să argumentezi că un anime nu merită văzut se face într-un alt mod, nicidecum în modul în care ai făcut-o tu. Urmărește acei youtouberi care vorbesc despre anime-uri să vezi cam cum se face. Nu o să vezi pe unu' care să generalizeze în felul în care ai făcut-o tu și să jignească așa fără nici un fel de reținere. Poate mai sunt, dar aceia cel mai probabil au mai multe dislike-uri și sunt foarte necunoscuți și detestați. Sunt mai multe lucruri care țin de anime cum ar fi acel story line, muzica, character developing, scene din anime etc. Eu nu spun că Naruto are numai puncte forte, și dacă userul care a pus întrebarea îmi va cere mai multe lămuriri o să i le dau.
Deci acum să trecem la muzică. Calitatea muzicală poate fii și ea confirmată sau infirmată mai ales de muzicologi. Muzica poți observa că deține sau nu o anumită complexitate, o anumită calitate. În cazul lui Justin Bieber, băiețelul cu voce de fetiță și One Direction, acea complexitate este foarte scăzută iar mesajul muzical lasă de dorit. Dacă cineva ascultă doar lucrurile astea, poate nu sunt în stare să recepționeze un mesaj mai complex. Sunt și oameni care deși ascultă anumite porcării, ascultă și lucruri bune. Sunt oameni care au o cultură muzicală foarte vastă sau care au preferințe mai complexe. De exemplu eu cam ascult din toate, aici oricum pot adăuga anumite excepții. Deci pot fi fani al acestor artiști care nu neapărat să fie idioți. Preferințele nu sunt neapărat influențate de inteligență. Poate să îți placă doar linia melodică, doar anumite lucruri, nu știu. Oricum dacă asculți un gay și îți place un gay este o probabilitate să fii și tu sau să ai niște preferințe de genul, dar nu obligatoriu. În cazul anime-urilor, toate sondajele și top-urile clasează Naruto pe primele locuri. Eu am întâlnit mulți oameni foarte inteligenți care se uită la Naruto. La mine la școală ar fi niște exemple. Am în clasă unii chiar geniali, din punctul meu de vedere, care tind spre viitor la foarte mult. Și culmea vizionează Naruto. Colegul meu de bancă nu pot spune că e un idiot, e al doilea cel mai bun la informatică și matematică și își dorește un job în străinătate. Dar tipul știe extrem de multe. Mai sunt mulți oricum. Cunosc mulți. Nu mă pot da exemplu aici pe mine că sunt cine știe ce, dar un idiot nu mă consider. Acum fiecare percepe oamenii din alt unghi, dar cei de care ți-am spus au făcut ceva până acum și chiar tind spre chestii mari, deci cam asta e.
Tu ai spus că îți omoară neuronii. Opinia mea e că dacă asculți ceva slab sau te uiți la ceva nasol și aiurea, deja pornești cu o anumită capacitate cu care recepționezi un mesaj, și pe baza ăleia și a preferințelor tale mai personale, ca să le zic așa, îți alegi la ce te uiți și ce asculți.
Oricum când zici că au o anumită atitudine nu poți să afirmi că sunt proști sau altceva. Preferințele noastre sunt distincte. Zici că atitudinea lor e penibilă dar alții vor zice că este foarte mișto. Acum problema e dacă chiar există argumente cu care fiecare să își susțină punctul de vedere sau e doar din pricina anumitor idei fixate în cap sau a unei opinii strict personale, în caz care nu se discută acea opinie.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru T0T):

in primul rand naruto ie cel mai tare #otaku4life
in al doilea rand naruto e clasat pe locul 1 fiindca e cel mai mediatizat. tin minte ca mai demult era si pe jetix, de acolo le-a ramas multora chestia asta cu naruto cel mai tare anime. am vazut multi copii de gen 10 ani mari fani naruto, deci nici faptul ca vai ce multi fani inteligenti are anime-ul adta nu poti zice

| Pricked a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Asta-i doar situatia ta si nu cred ca-i ok sa generalizezi atat.
Eeu, spre exemplu, sunt prietena cu o tipa care-i obsedata (literalmente) de Naruto si e departe de a fi in neregula.

| T0T a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Nu pot spune că sunt inteligenți sau nu sunt doar din pricina că se uită la Naruto sau la orice alt lucru. Acest lucru se stabilește pe alte criterii. Și eu știu anime-ul de când se dădea la Jetix, dar nu mi se părea cine știe ce. Mai încolo mi-a spus un tip de acest anime că e super tare și am zis să încerc să mă uit. Și eu văzusem niște trailere cu Shippuden și credeam că e alt Naruto care nu prea are legătură cu ăla de pe Jetix. L-am întrebat, în fine și mi-a confirmat că ăla de pe Jetix era prima parte și la ăla care m-am uitat pe trailere era următorul sezon cum ar veni și că pornea exact în continuarea primului. Eu am mai reluat desene ale copilăriei, deci Naruto nu a fot singurul caz. Oricum prima parte, adică aia care se dădea pe Jetix, nu este cine știe ce. Asta este adevărat. Dar pe mine cel mai mult m-a fascinat Shippuden. Are multe puncte forte și mie mi-a plăcut. Dacă mie mi-a plăcut nu este obligatoriu să placă la toți dar nici să fiu judecat de mai știu eu cine că sunt într-un anumit fel că mă uit la ceva sau apreciez ceva. Oricum am văzut destule anime-uri, și am făcut o comparație. Are într-adevăr cel mai bun story line și pentru mine este printre cele mai importante lucruri acesta. Mi-a plăcut oricum ceea ce a zis Zombălău. Faza e că Naruto este făcut cam pentru toate categoriile de oameni. Conține și acțiune și suspans, care poate intra în preferințele și celor mai slab dotați intelectual.
Faza cu mediatizarea o fi ținut la unii, dar la mine, care chiar am văzut destule anime-uri, și chiar am reușit să îmi conturez o opinie, acea mediatizare nu are importanță. Oricum treaba fiecăruia după ce principii apreciază ceva, dar dacă sunt unii cumva, nu înseamnă că toți suntem la fel.

| Kyılε a răspuns:

Ce pff esti. Naruto nu-i 'desen animat', ce mai idiotenie

| Sociopat a răspuns:

Nu.M-am uitat la animeuri in draci vreo 4 ani.Sunt de rahat.Acelasi rahat doar ca in diferite forme.Aceleasi personaje gurmande, ciudate, cool, misterioase, normale, perverse etc.Groaznic.Foarte revoltat de faptul ca acum o gramada de muci se mandresc cu faptul ca se uita la animeuri.Mi-as bate copilul daca as afla ca se uita la d-astea.Mai ales daca l-as auzi ca face "jutsu"-uri ca-i ninja, al dracu.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Naruto nu e desen animat! E anime! O foarte mare diferența!