| Marius0012 a întrebat:

Niste seriale bune de genul "thriller-crime" in afara de : Dexter,Sherlock,Hannibal,Lie to me,Criminal minds, The Mentalist, True detective si cam tot ce tine de CSI?

Răspuns Câştigător
| Madeline33 a răspuns:

Partea a III-a

67. CSI: Crime Scene Investigation - CSI urmărește investigațiile unei echipe de criminaliști din Las Vegas care descoperă misterele din spatele unor crime misterioase și neobișnuite.
68. CSI: Miami - CSI: Miami, urmărește investigațiile unei echipe de criminaliști care lucrează la Miami-Dade Police Department (MDPD). Ei folosesc dovezi fizice, pentru a rezolva crime neobișnuite.
69. Private Practice - Spin-off dupa Grey's Anatomy ce o are in centrul actiunii pe Addison Montgomery. Acesta ii prezinta viata in Los Angeles, orasul in care se muta pentru a lucra in clinica prietenilor ei, Sam si Naomi. Precum in Grey's, si aici viata lui Addison si a celorlalti angajati ai clinicii se impleteste cu cazurile medicale. Terminat, are 6 sezoane.
70. Entourage - Vince Chase este un actor care incearca sa supravietuiasca in industria cinematografiei. Locuieste in L.A. alaturi de prietenii sai, Eric, Turtle si Johnny "Drama". Acestia apar la inceput ca traind de pe urma succesului lui Vince, insa cu timpul se desprind si isi formeaza carierele proprii. Efervescentul Ari Gold, impresarul lui Vince, este un personaj memorabil, care da sare si piper serialului, livrand replici greu de sters din minte. Produs de HBO, contine un nivel moderat de nuditate, insa tot e 15+.
71. The Hour - Actiunea este plasata in Anglia anilor '50. Bel Rowley, Freddie Lyon si Hector Madden lucreaza in domeniul jurnalistic si incearca sa tina in viata emisiunea care da titlul serialului. Serialul capata o tenta de serial politist, deoarece personajele, pe langa activitatea lor jurnalistica, se implica in rezolvarea unor mistere care adeseori le pun viata in pericol. Din pacate, serialul a fost anulat dupa numai 2 sezoane, insa merita urmarit, e captivant.
72. The Following - Fostului agent FBI, Ryan Hardy (jucat de Kevin Bacon), ii sunt apelate din nou serviciile dupa ce Joe Caroll, un criminal in serie, evadeaza. Crimele lui Joe Caroll sunt inspirate din operele lui Edgar Allan Poe. Cu timpul, chiar si din spatele gratiilor, a atras de partea sa un grup numeros de adepti care, dupa evadarea sa, ii copiaza crimele. Actiunea e intensa si captivanta, te tine cu sufletul la gura.
73. The L Word- Urmareste viata unui grup mic de lesbiene din Los Angeles.
74. Vikings - Urmăreşte aventurile lui Ragnar Lothbrok, cel mai mare erou al timpurilor sale. Seria relatează povestea echipei lui Ragnar, formată din fraţi vikingi şi familia acestuia, în timp ce devine regele Vikingilor. Un luptător neînfricat, Ragnar îmbrăţişează tradiţiile şi culturile nordicilor, fiind devotat zeilor. Legenda spune că acesta a fost descendent direct din Odin, zeul războiului şi al războinicilor.
75. Bates Motel - Daca v-a placut filmul lui Hitchcock, Psycho, atunci cred ca va atrage si acest serial deoarece spune povestea criminalului Norman Bates, incepand cu adolescenta sa, cu monetul in care acesta se muta cu mama lui, Norma, intr-un nou oras unde deschid un motel. Foarte captivant si interesant, abia astept al doilea sezon.
76. CALIFORNICATION - Hank Moody, un scriitor talentat si in acelasi timp un tip foarte charismatic, este personajul principal a unei comedii cu mult umor, frustrare, disperare si sex. In ciuda aventurilor sale cu femeile el iubeste doar pe mama copilui lor.
77. The Secret Circle - Dupa ce mama lui Cassie a murit, ea este nevoita sa se mute la bunica sa, acolo se intalneste cu un grup de tineri cu puteri speciale, ea este al 6-lea element si cu ea grupul va avea mult mai multa putere. Un serial plin de drama, romance. Anulat dupa primul sezon, are la baza o serie de carti scrisa de Smith, autoarea Jurnalelor Vampirilor.
78. Orphan Black - Cand Sarah Manning se intoarce in Toronto, dupa o absenta de un an, pentru a-si recupera fiica, nu se asteapta sa fie atrasa intr-o consipratie periculoasa, dupa ce vede o tipa sinucindu-se, care arata exact ca ea. Curand afla ca sunt mai multe persoane care arata identic cu ea, insa nu sunt surori, ci clone. Un serial captivant, foarte interesant si bine realizat, iar Tatiana Maslany le joaca pe cele 6 clone genial, fiecare cu propria ei personalitate, ticuri si gesturi. Momentan a aparut doar un sezon; urmatorul va avea premiera in primavara.
79. Six Feet Under - Drama urmareste viata unei familii dintr-o casa de pompe funebre. Un serial despre viata si importanta acesteia.
80. Orange is the New Black - Povestea, bazata pe cartea cu acelasi nume, lui Piper Chapman, o tipa care intra la inchisoare dupa ce este acuzata ca a transportat niste bani castigati ilegal, in urma cu 10 ani, pentru prietena sa de atunci, Alex Vause. Piper, insa, este acum logodita cu Larry, pe cale sa aiba nunta visurilor ei, iar aceasta sentinta ii va da viata peste cap. OITNB este de drama, insa are si momentele sale de comedie. Personajele sunt foarte bine conturate, iar actorii joaca excelent, mai ales femeile inchise alaturi de Piper in penitenciar.
81. Homeland - Atunci cand Sergentul Bordy se intoarce din Iraq, dupa opt ani de captivitate, Carrie Mathison, agenta CIA, este singura care nu il considera un erou si crede ca a trecut de partea Al-Qaeda. Ea incearca din rasputeri sa ii dezvaluie adevarata identitate. Serialul, care este si preferatul lui Obama, primeste de la mine nota 10/10 pentru jocul actoricesc, scenariu si regie.
82. Boardwalk Empire - Este un serial care expune traiul din America anilor 1920, in special a Atlantic City-ului.
Personajul principal, Nucky Thompson, interpretat de Steven Buscemi, este un Politician corupt al vremurilor care controleaza vizibil orasul. Are 4 sezoane si sunt zvonuri care spun ca va aparea si sezonul 5.
83. Weeds - O data cu moartea brusca si surprinzatoare a sotului ei, Nancy Botwin este nevoita sa-si intretina cei doi copii. Banii fiind putini, incearca sa gaseasca o cale sa-si ridice situatia materiala iar, aparent, singura salvare este intrarea intr-o afacere cu mult... verde.
84. Ravenswood - Actiunea are loc in orasul fictiv Ravenswood din Pennsylvania, seria avand in prim plan vietiile a cinci straini care afla de un blestem ce afecteaza orasul lor de generatii intregi, acestia fiind nevoiti sa dezgroape trecutul sumbu al orasului pentru a dezlega acest blestem. Vine ca urmare a vietii personajului Caleb din Pretty Little Liars.
85. Girls - "Girls" este un fel de "Sex and the City" care înlocuieşte eleganţa cu realismul şi umorul incomod. Serialul de comedie urmăreşte stilul de viaţă a patru prietene de aproximativ 20 de ani. Ele locuiesc în New York şi acumulează în fiecare episod o serie de experienţe mai mult sau mai puţin triviale. Protagonista serialului, Hannah, aspiră să devină scriitoare într-o bună zi, dar până atunci trebuie să înveţe să trăiască pe cont propriu. Prietenele ei sunt Marnie, boema Jessa şi verişoara acesteia, Shoshanna.
86. Californication - Un scriitor incearca sa-si imparta viata intre cariera, relatia cu fiica lui, relatia cu fosta iubita si atractia lui pentru femei frumoase.
88. Arrow-e despre un tip Oliver Queen, a carui familie e foarte bogata si el la inceput e o persoana superficiala, pleaca intr-o croaziere cu tatal sau si cu sora iubitei lui, unde vasul e facut sa naufragieze.Sta 5 ani pe insula aia, fara ca nimeni sa stie ca mai e in viata si apoi se intoarce ca justitiar deoarece tatal sau ii lasa o lista pentru a... de aici va las sa aflati singuri
89. NCIS Los Angeles - Serialul este un fel de spin-off de la NCIS Naval Criminal Investigative Service. Acest serial prezinta modul in care echipa din LA rezolva cazurile ce au legatura, in general, cu armata. Din echipa fac parte agentii speciali Sam Hanna -fost SEAL G.Callen- nu stie nici de la ce vine "G" si nu stie cine ii sunt parintii.Veti afla pe parcurs ca are legaturi cu Romania, Kensi Blye - o femeie puternica ce si-a pierdut tatal, care avea niste secrete fata de fiica lui. Creierul din spatele rezolvarii cazurilor este Eric Beale, geniu al computerelor care le face munca agentiilor de teren mult mai usoara. Lui Eric i se alatura mai tarziu, Nell Jones, analista IT cu un IQ imens. Dupa cateva sezoane, echipa de teren primeste un nou membru, Marty Deeks, detectiv la LAPD.
Sa nu uitam de Hetty Lange, sefa echipei care este o femeie puternica in ciuda aparentelor si care are grija de agentii ei fara sa tina cont de consecinte. Serialul este captivant, amuzant si plin de momente frumoase, chiar si romantice. Marty Deeks este cel "lumineaza "serialul cu simtul umorului pe care il are, care este absolut GENIAL.Momentele dintre el si Kensi sunt priceless.Cei doi au o poveste de dragoste... picanta si amuzanta (plus, Deeks e adorabil ). Personajele sunt construite intr-un mod excelent. Actiunea este surprinzatoare si nu te lasa sa pleci fara sa termini episodul. Actorii sunt super talentati si joaca excelent. MERITA DIN PLIN!
90.Hawaii 5-0 - Serialul incepe cand tatal lui Steve Mc. Garret, fost SEAL, este omorat. Steve se intoarce, dupa ceva timp, acasa, in Hawaii, unde ii este oferita, de catre Guvernatoarea insulei, o echipa doar a lui pentru a curata insula de cei rai.Lui Steve i se alatura detectivul Danny Williams, divortat si tatal unei fetite, Grace; Kono Kalakaua, o fata puternica care inca nu a terminat Acadmia si Chin Ho Kelly, varul lui Kono, un politist ce este acuzat ca a furat banii din depozitul de dovezi, lucru care nu este adevarat. Actiunea se complica atunci cand Steve descopera ca moarta tatalui ascunde multe mistere.Se vor descoperii legaturi cu CIA si Yakuza. Serialul prezinta si vietile private a celor ce fac parte din echipa 5-0. Danny se va lupta cu dragostea inca existenta pentru fost sa sotie si mama fetitei lui. Kono se va indragosti de cineva din tabara dusmana a politiei, Chin va suferii datorita pierderii unei persoane abia revenita in viata lui iar Steve cu secretele din familia lui ce sunt neasteptate si foarte bine gandite. Steve are parte de sustinere din partea unei vechi prietene si, in viitor iubita, Catherine. Echipa 5-0 este bazata pe loialitate, prietenie si curaj nebunesc. Serialul are personaje extrem de bine construite, amuzante si cu mult caracter. Actiunea te tine in suspans si nu te lasa sa pleci de la calculator pana nu termini episodul. Actorii sunt geniali. Merita!
91. Grimm - Nick este un politist ambitios, care afla de la matusa lui ca este un Grimm si poate sa vada adevarata "fata" a celor din jur, sa deosebeasca oamenii de creaturile supranturale care traiesc in Portland. Desi speriat de acest har, Nick primeste ajutor de la Monroe, un Blutbaden (lup), care ii explica adevaratul scop al Grimmilor: sa ucida Weseni (creaturi supranaturale). Povestea principala devina complexa in sezoanele 2 si 3. Matusa lui Nick i-a lasat o cheie, care face parte ditr-un grup de 7, iar ele formeaza o harta. Cele 7 chei au fost raspandite in lume, insa Cele 7 Familii Regale, pentru care lucrau Grimmii in trecut, vor sa le recupereze si sa descopere comoara ingropata in urma cu atatea secole in urma. Pe langa Monroe, Nick primeste ajutor si de la Hank, partenerul lui, Juliette, iubita lui, cu care locuieste impreuna de 3 ani, Bud, un alt Wesen, Rosalie, care are un magazin de mirodenii si alte personaje care apar pe parcurs. Unul dintre cele mai controversate personaje din serial este Sean Renard, seful politiei, care a incercat sa o ucida pe matusa lui Nick si este bastardul uneia dintre Casele Regale. El il protejeaza pe Nick, insa cand o vrajitoare se aliaza cu fratele lui, Eric, pentru a descoperi toate cheile, trebuie sa decida de partea cui o sa fie. Serialul este foarte amuzant, personajele sunt simpatice si cu fiecare sezon, a devenit mai bun.

8 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Supernatural
Prinson Break

| faramatania a răspuns:

Arrow,Prison Break, The Sopranos, The Blacklist, The Americans, Orphan Black, Intelligence, The Killing

| Krush a răspuns:

Încearca să te uiţi la serialul CSI New York sau CSI Miami.
Funda?

| Madeline33 a răspuns:

Ai de unde lege:

Partea I

1. LOST - actiune buna, personaje interesante, rasturnari de situatie, aventura, SF.
in primele 4-5 sezoane se pune accentul pe fenomene stiintifice in timp ce sezonul 6 aduce in tema religia, ceea ce contrasteaza intreaga actiune de pana atunci. totusi merita.
2. The Vampire Diaries - nu este o adaptare fidela dupa cartile cu acelasi nume scrise de J.L. Smith, insa bate seria.
Elena Gilbert este doar o adolescenta obisnuita, asta pana cand in viata ei apar fratii Salvatore, Stefan si Damon. Actiunea are loc in Mystic Falls, un orasel aparent linistit. Pe scurt, un plot care merita pentru ca se dezvolta cu fiecare sezon, personajele sunt bine construite si nu se concentreaza totul doar pe cateva cupluri super sexy.
3. American Horror Story - O antologie de povesti horror care iau loc in diferite locatii precum: o casa bantuita, un azil de nebuni din anii '60 si un sabat de vrajitoare. In fiecare sezon se schimba personajele, povestea si locatia, majoritatea actorilor ramanand aceeasi. Primul sezon este mai cliseic, prezentand o poveste de dragoste dintre o fantoma si un om, printre altele, insa in al doilea sezon totul devine mai bun: jocul actoricesc, scenariul, regia, fiind totusi mai violent decat primul. Al treilea sezon urmeaza sa apara, povestea sa fiind una care implica vrajitoare.
4. Supernatural - horror + comedie, sunt 8 sezoane, se filmeaza in continuare, vampiri, fantome, varcolaci, toate creaturile posibile, batalie epica intre ingeri si demoni. in plus, este investigata dinamica relatiei dintre doi frati (personajele principale, care-s pe deasupra sexy).
5. Fringe - 5 sezoane, final grabit ( e acelasi regizor ca la LOST), Hard SF, trebuie urmarit regulat, altfel uiti, inveti si chimie si fizica, subiectul e fantastic, personaje de care te atasezi
6. Heroes - s-a anulat dupa 4 sezoane, batalie epica intre personaje bune si rele ( se trece mereu de la o tabara la alta ), oameni cu puteri supranaturale, intriga buna. te tine in suspans de la inceput pana la sfarsitul episodului.
7. Suits - serial cu avocati, actorii principali joaca extraordinar de bine. episoadele-s pline de replici inteligente, umor si actiune care spre finalul sezonului 2 creste in intensitate. spre deosebire de alte seriale cu avocati, Suits pune accent pe inteligenta cu care se rezolva o situatie si nu pe drama personajelor.
8.Shameless - Un tată alcoolic cu 6 copii care încearcă să se descurce cât mai bine.(este mai mult comedie decât dramă, dar are și momente de dramă)
9. Game of Thrones - 7 familii care se luptă pentru putere într-un tărâm mitic. Crează dependență și cartea e chiar mai bună.
10. House M.D. - Un serial despre un doctor specializat în diagnosticare și echipa lui. E popular indeosebi pentru sarcarmul si genialitatea personajului principal.
11. The Walking Dead - Serial cu zombie - știu că sună banal dar accentul e pus pe personaje care sunt foarte interesante. The Walking Dead prezintă povestea care are loc după o „apocalipsă zombi". Serialul urmărește un mic grup de supraviețuitori care traversează zona metropolitană Atlanta în căutarea unui nou cămin departe de hoardele de nemorți (sau umblători, așa cum sunt numiți de către supraviețuitori). Povestea este axată în principal pe elementul uman al unei lumi post-apocaliptice și modul în care luptă oamenii supraviețuitori. Grupul este condus de către Rick Grimes, care a fost adjunctul unui șerif dintr-un mic oraș din Georgia, înainte de aparițiaepidemiei care a transformat oamenii în zombi. Deoarece situația lor devine tot mai periculoasă, disperarea grupului de a supraviețui îi împinge la un pas de nebunie, totul în mijlocul unei lumi în care structurile societății globale s-au prăbușit.
12.Suburgatory - O tipă care se mută din New York într-o suburbie unde viața e complet diferită și spiritul de comunitate este exagerat. E plin de situatii amuzante, exagerate tocmai pentru a pune in evidenta spiritul de suburbie.
13. Anatomia lui Grey - Serial medical. Meredith Grey, alaturi de Cristina Yang, Izzie Stevens, George O'Malley si Alex Karev, este stagiara la spitatul Seattle Grace. Serialul impleteste cazurile medicale cu vietile celor 5 si ale celorlalti medici din spital, acestia amestecand de multe ori viata profesionala cu cea personala.
14. The Big Bang Theory- O comedie ușoară și foarte simpatică. 4 tipi foarte inteligenți + o blondă, merită.
15. Seinfeld - Cel mai bun serial de comedie după părerea mea. Se bazează ep viața a 4 prieteni din New York, dar nu se poate descrie, merită văzute măcar câteva episoade.
16. Awkward - Este un serial diferit prin faptul ca actiunea este povestita in buna parte prin ochii Jennei, o adolescenta nepopulara care devine cunoscuta printr-o falsa tentativa de sinucidere. Serialul e plin de situatii penibile care o sa te faca sa razi, dar are si replici consistente in ceea ce priveste relatiile de cuplu ale personajelor.
17. Pretty Little Liars - Are la baza seria de carti cu acelasi nume. Aria, Spencer, Hanna si Emily sunt patru adolescente aparent obisnuite, hartuite de "A", un personaj misterios care le cunoaste toate secretele si care este mereu cu un pas inaintea lor.
18. Teen Wolf - Serial cu varcolaci, cum spune si titlul, il are in rol principal pe Scott, insa prietenul sau cel mai bun, Stiles, face tot serialul.
19. The Lying Game - Are la baza seria de carti cu acelasi nume. Emma si Sutton sunt gemene despartite la nastere. In timp ce Sutton are norocul de a fi adoptata de un cuplu cu o situatie materiala foarte buna, Emma trece de la un asistent social la altul. Cele doua se regasesc dupa 16 ani de viata. Actiunea se complica tot mai mult dupa ce Sutton pleaca in cautarea mamei lor biologice, lasand-o pe Emma sa ii ia locul. Momentan in hiatus, nu se stie daca va fi continuat.
20. Gossip Girl - Are la baza seria de carti cu acelasi nume. Serialul se invarte in jurul vietilor adolescentilor bogati din Upper East Side, New York. Vietile personajelor principale sunt urmarite de Gossip Girl, a carui identitate este necunoscuta si care detine un blog pe care le posteaza fiecare miscare. Actiunea este intesata de intrigi, peste care se presara povesti de dragoste. Terminat.
21. Skins - Serial britanic, ce urmareste vietile unor grupuri de adolescenti. Este diferit prin faptul ca personajele se schimba dupa fiecare 2 sezoane. Aceste grupuri de adolescenti (3 la numar), denumite generatii, au fiecare in comun trasaturi precum probleme in familie, consumul de droguri si alcool, petrecerile, povestile de dragoste, precum si anumite boli. Vietile lor tumultoase sunt prezentate intr-un mod necenzurat.
22. F.R.I.E.N.D.S - unul din cele mai bune sitcomuri din '94 pana azi. 10 sezoane termiate. Este vorba despre viata a 6 prieteni ce traiesc in Manhattan. Un serial pe care il revezi cu drag de fiecare data
23. White Collar - un hot este eliberat din inchisoare si ajuta politia sa prinda "bad guys". Amuzant, Matt Bomer vrajeste usor publicul feminin.
24. Salem - Serialul este diferit fata de legendele din istorie care au fost scrise despre Salem, are accente horror si este mai intunecat (si la propriu si la figurat). Toata actiunea se petrece in Salem, un oras mic, izolat, in care vrajitoarele se afla la conducere, fac sacrificii, ucid si ar face orice pentru putere. John Alden se intoarce dupa 10 ani in Salem ca sa o revada pe Mary, iubirea lui din tinerete, insa acum ea este o femeie casatorita si conducatoarea orasului. Fortata sa ia o decizie dureroasa dupa plecarea lui John, Mary a devenit o vrajitoare puternica si periculoasa, care isi foloseste farmecele pentru a indeplini un ritual stravechi pentru a mari puterile vrajitoarelor, insa John, alaturi de Isaac, incearca sa descopere cine sunt vrajitoarele pentru a le opri.
25. Witches of East End - O comedie fantastica, urmareste viata unei familii de vrajitoare. Joanna Beauchamp este o femeie fericita, care are doua fete: Freya si Ingrid. Freya este rebela familiei, care urmeaza sa se marite cu Dash, un tanar bogat si chipes, iar Ingrid este fiica studioasa, care lucreaza intr-o biblioteca. Vietile celor trei se schimba in mod dramatic cand in oras apare Wendy, matusa fetelor si sora lui Joanna, precum si Killian, fratele lui Dash, de care Freya se simte atrasa inca din prima clipa cand il vede, dupa ce l-a visat cu cateva nopti in urma.
26. 4400 - a fost anulat dupa 4 sezoane, 4400 de persoane dispar si pe urma reapar pe pamant, prezinta anumite puteri deosebite, foarte bun ca idee si realizare
27. Misfits - Un grup de tineri delincventi care lucreaza in folosul comunitatii este prins intr-o furtuna de misterioasa de pe urma careia primesc puteri supranaturale. Nu sunt puterile de la care te-ai astepta, insa. In timp ce unii dintre ei au abilitati care s-au mai intalnit in productii de gen, altii se trezesc cu puteri care de care mai ciudate. Un serial care imbina umorul negru englezesc cu drama si care da dependenta.
28. Gilmore Girls -o adolestenta care iubeste scoala, este admisa la Harvard, se indragosteste de Logan si se lasa de scoala dar revine in forta.Merita
29. True Blood - Bazat pe seria de carti The Southern Vampire Mysteries scrise de Charlaine Harris. Sezonul 1 urmeaza cu fidelitate prima carte, insa incepand cu urmatorul, actiunea se indeparteaza tot mai mult de cea a cartii. Fata de alte seriale cu vampiri, acesta este diferit prin faptul ca vampirii si-au facut cunoscuta existenta si incearca sa convietuiasca in pace printre oameni. Produs de HBO - contine multa nuditate.
30. Prison Break - actiune, aventura, foarte bine realizat, cu urcusuri si coborari, final neasteptat, dorinta unui barbat de a-si salva fratele din inchisoare, ajunge intemnitat si pune in aplicare un plan ingenios de salvare.
31. The O.C - un tanar cu probleme devine implicat in viata unui grup de oameni bogati dintr-un cartier, clasa superioara a newport beach, Orange county, california. serial terminat, 4 sezoane.
32. How I Met Your Mother - Ted Mosby le povesteste copiilor sai cum le-a intalnit mama. Aceasta poveste se intinde peste 8 sezoane, caci Ted nu omite nici cel mai mic detaliu din viata sa si a grupului sau de prieteni: Lily, Marshall, Barney si Robin. Fiind comedie, intamplarile din vietile celor 5 prieteni sunt adeseori hilare.
33. Revenge - e vorba despre o fată a cărui tată a fost condamnat şi ucis în închisoare pe nedrept, iar ea îşi schimbă numele şi vrea să se răzbune pe toţi ce au făcut rău ei şi familiei ei ( neterminat )
34. Breaking Bad - În centrul acțiunii este Walter White, un geniu in chimie, care a ajuns insa sa fie doar profesor ce predă într-un liceu din Albuquerque, New Mexico. El are dificultăți financiare, un fiu handicapat și o soție gravidă. La aceste probleme se adaugă diagnosticul de cancer pulmonar pe care îl primește în primul episod al serialului. Pentru a face rost de banii necesari tratamentului și a asigura viitorul familiei sale după moartea lui, White se asociază cu un fost elev, mic traficant de droguri, și începe să producă fără știrea familiei metamfetamina, un drog psihostimulant. Astfel ajunge să fie implicat în tranzacțiile și jocurile periculoase din lumea traficanților de droguri. Situația se complică și mai mult când poliția începe să investigheze cazul lui, sub conducerea lui Hank, propriul său cumnat.
35. X-Files - În serial, agenții FBI Fox Mulder (David Duchovny) și Dana Scully (Gillian Anderson) primesc sarcina de a investiga așa-numitele Dosare X: cazuri nerezolvate care implică prezența unor fenomene paranormale. Mulder crede în existența extratereștrilor și în paranormal, în timp ce Scully este sceptică, ea fiind trimisă inițial de către superiori pentru a încerca să distrugă reputația lui Mulder și metodele sale neconvenționale de lucru. Pe măsură ce serialul a evoluat, ambii agenți au fost prinși într-un conflict mult mai mare, o adevărată "mitologie", după cum a fost numită de către creeatori show-ului. Relația dintre personaje a rămas destul de ambiguă, deși fanii au considerat că este mai mult una romantică decât platonică. Episoadele serialului au variat de la horror la comedie, Mulder și Scully investigând cazuri bizare, dar care nu au avut implicații asupra poveștii de ansamblu.

| Madeline33 a răspuns:

Partea a II-a

36. Smallville - În octombrie 1989, o ploaie de meteoriţi loveşte Pământul şi distruge aproape în totalitate oraşul Smallville. Această întâmplare le aduce lui Johnathan şi Marthei ceea ce şi-au dorit dintotdeauna: un fiu (Clark). Băiatul are o viaţă pe care şi-o doresc mulţi. Doi prieteni foarte buni pe care se poate baza mereu, Pete şi Chloe, cea mai tare tipă din liceu, Lana şi o prietenie acceptabilă cu puternicul Lex Luthor, viitorul lui duşman. Dar părinţii lui Clark ascund un secret: l-au gasit pe micuţ într-o navă spaţială care a venit odată cu ploaia de meteoriţi. Clark începe să-şi descopere şi să-şi controleze puterile, iar în curând el va deveni Superman, apărătorul binelui.
37. Saved by the Bell - Saved by the Bell prezinta aventurile a 6 tineri in perioada liceului. Zach Morris este tipul sarmant, dar care mereu intra in bucluc, A.C. Slater este sportivul aratos, Screech este tocilarul ala amuzant, Kelly este definitia clara pentru adolescent de liceu, Lisa este cea ahtiata dupa moda, iarJessie este genul de fata constiincio asa care are numai 10 pe pe linie la scoala. Ei sunt un ansamblu de 6 elevi la Liceul Bayside, unde toti se lovesc de problemele maturitatii, dar si de intamplarile comice din viata lor de liceu. Sunt 4 ani de aventuri, de rasete si momente amuzante ale celor mai iubiti studenti de pe micul ecran.
38. The Lost Room - In anii 1960, erau inca sute de camere de motel, de-a lungul Rutei 66, de la Chicago pana in L.A. si inapoi. Nici una dintre ele nu se deosebea de alta, pana intr-o zi cand anumite evenimente, mai bizare au avut loc in motelul Sunshine, transformand comunul in necunoscut. Camera 10 a motelului Sunshine si continutul ei - o foarfeca, un pieptene si asa mai departe - au obtinut in acea zi proprietati unice si inexplicabile, transformandu-le din acel moment in obiecte indestructibile. Foarfeca poate intoarce si roti orice element in trei dimensiuni. Pieptenele opreste timpul pentru 10 secunde, atunci cand il folosesti. Camera insasi este mereu schimbatoare si reprezinta portalul catre orice destinatie.
Dar, de asemenea poate sa iti ia tot ce pretuiesti mai mult. Detectivul Joe Miller, a aflat de existenta camerei atunci, cand un barbat tanar i-a inmanat cel mai puternic obiect dintre toate: Cheia camerei. Viata lui, imediat se schimba radical atunci cand fata lui se pierde in acea camera. In cautarea fetei, Joe devine tinta unor personaje malefice, care ar face orice pentru a pune mana pe Cheie, de altfel singura lui speranta in a o salva pe fata.
39.Castle - Richard Castle, un scriitor de romane mystery isi pierde inspiratia atunci cand, in ultimul sau roman scris, isi omoara personajul principal. Acesta cauta inspiratie la sectia 12 de politie NYPD, departamentul omucideri. Colaborarea sa cu detectiva Kate Becket, o femeie independenta, curajoasa si foarte frumoasa, incepe atunci cand ea se confrunta cu o serie de crime inspirate din romanele lui Castle. Desi ei nu ii convine, primarul ii permite lui Castle sa lucreze la sectia 12 ca si consultant, vazandu-i talentul in a rezolva mistere si intuitia excelenta. Cei doi au o relatie plina de picanterii si momente amuzante. Aceasta relatie se transforma, pe parcurs intr-o poveste de dragoste plina de drama, iubire, momente amuzante si momente de plina tensiune si adrenalina. Actiunea se complica atunci cand Castle descopera noi lucruri despre uciderea mamei lui Kate. Acesta afla ca moarte ei nu a fost random asa cum s-a crezut si ca are legatura cu oameni extrem de puternici ce ar face orice pentru a tine totul secret. Alaturi de Kate si Castle sunt colegii lui Kate de la omucideri, Kevin Ryan si Javier Esposito. Castle, fiind un barbat bogat, a avut parte de multe femei si s-a casatorit de cateva ori, nici una dintre casatorii nu a avut succes dar un lucru bun a iesit din una din ele, fiica lui, Alexis. Alexis este o fata adolescenta extrem de inteligenta, la fel de curioasa ca tatal ei si cel mai important om din viata lui Richard. Alaturi de ei, este bunica lui Alexis si mama lui Castle, Martha, o femeie cam excentrica dar mereu acolo pentru fiul si nepoata sa.Actiunea este superba, bine pusa la punct, crimele sunt detaliate si cazurile complexe. Personajele sunt unele dintre cele mai bine construite, inteligente si bine puse la punct, din cate am vazut eu vreodata. Serialul are momente romantice, amuzante, pline de actiune si adrenalina. Este un serial genial, pe care cred ca il voi vedea de mai multe ori.
40. NCIS ( Ancheta Militara ) - Titlul ne explica in mare parte despre ce este vorba in acest serial, Naval Criminal Investigative Service. In plin plan avem o echipa de agenti federali. Are 10 sezoane urmatorul este programat sa apara prin septembrie. Este foarte captivant, desi investigatiile lor par sa se repete in ultimele sezoane, ai senzatia ca ai mai vazut asta doar ca erau alte personaje implicate. In schimb merita vazut, contine si un pic de comedie.
41.Nikita-Serialul se bazeaza pe filmul frantuzesc din 1990, pe remake-ul din 1993 "Point of no Return" si pe serialul de televiziune din 1997, "La Femme Nikita". Actiunea are in centru o organizatie secreta numita "Divizia". Avand ca obiectiv tineri cu un trecut zbuciumat, Divizia sterge orice urma a trecutului lor si ii modeleaza in spioni si asasini eficienti. Nikita este prima persoana recrutata care evadeaza si care promite ca isi va distruge fostii patroni. Fostul antrenor al Nikiteri, Michael, primeste misiunea de a o captura. Intre timp Divizia continua pregatirea celorlalti recruti, Thom, Jaden si Alex - ultimul venit.
42.Beauty and the Beast-Povestea este bazata pe seria CBS din anii 1980. Aceasta drama prezinta o poveste romantica si bineinteles in acelasi timp dramatica cu multe intorsaturi si schimbari de situatie.
43.El internado-Internatul este un serial despre dragoste şi relaţii, ambiţii, lupte pentru putere şi oameni; unii bântuiţi de trecut, alţii aflaţi în pragul maturităţii, descoperind dragostea. Adolescenţii sunt nevoiţi să se maturizeze înainte de vreme şi forţaţi să-şi asume rolul de părinţi sau copii ai căror părinţi nu le arată afecţiune, o mamă în căutarea copilului pierdut, tineri care simt ce înseamnă să suferi din dragoste…Serialul este un mix de genuri, o nouă abordare în Spania, prin co-existenţa unui grup de personaje care, în ciuda diferenţelor, au în comun lipsa de afecţiune şi dorinţa de a fi iubiţi.
44.Glee-este o comedie muzicala care prezinta entuziasmul profesorului Will Schuester de a reinventa Clubul Glee al liceului McKinley. Pentru a realiza aceasta performanta, acesta provoaca un grup de incepatori sa realizeze potentialul lor muzical.
45. One Tree Hill - aceasta serie urmareste viata plina de evenimente a unor copii de liceu din Tree Hill, un oras mic, dar nu prea linistit, in Carolina de Nord. mandria orasului este echipa de baschet a scolii, The Ravens. serial terminat, 9 sezoane.
46. Hart of Dixie - Zoe Hart este un medic din New York care primeste o oferta de munca de la Dr. Harley Wilkes, acesta o invita sa lucreze in cabinetul lui din Bluebell, Alabama. pe cand ea ajunge in Bluebell, Dr. Harley Wilkes murise, acesta lasandu-i cabinetul lui Zoe, ca mostenire. serialul urmareste acomodarea lui Zoe printre oamenii obisnuiti ai orasului Bluebell.
47. New Girl - Jess Day e o invatatoare si nu prea are noroc in dragoste. Dupa ultima relatie esuata, ea se muta intr-un apartament cu 3 baieti: Nick, Schmidt si Winston/ Serialul are 2 sezoane( 3 va aparea in toamna), iar pe parcursul celor 2 sezoane Cece, un model faimos si cea mai buna prietena a lui Jess se va indragosti de Schmidt, Jess va avea alte relatii esuate si va ajunge in cele din urma sa se indragosteasca de Nick, iar Wnston, ei bine e Winston. Din punctul meu de vedere e un serial ok, are o poveste frumoasa, iar "principalul ingredient" al serialului e Zooey Deschanel (Jess) care din nou, are un rol in care e putin sarita de pe fix.
48. Once Upon a Time - Un nou serial, interesant, aparent pentru copii, in care povestile clasice ale copilariei se transforma in realitate si nu cu happy end cum eram obisnuiti. Inceputul este la nunta Albei ca Zapada cu printul fermecat, cand apare vrajitoarea/regina si-i blestema pe toti, ca nu vor avea un sfarsit fericit. Terifiati cei doi indragostiti il consulta pe Rumpelstitskin, un vrajitor puternic, care le spune ca doar Emma, fata nenascuta a Albei ca Zapada, se va intoarce la 28 de ani sa-i salveze pe toti si sa duca batalia impotriva reginei cele rele, fiind singura care scapa de blestemul aruncat de vrajitoare. Serialul ne prezinta o 'Alba ca zapada', care era mai degraba Robin Hood, fura de la bogatasi, este experta in lupte; un print care era logodit impotriva vointei lui si care se indragosteste de ea, desi era o rebela; o vrajitoare rea care nu era mama ei vitrega dar o ura, apoi povestea se transfera in zilele noastre, intr-un orasel american, in care fiecare localnic fusese cineva in povesti. Un baietel de 10 ani, care era de fapt nepotul lui "alba ca zapada"si fiul adoptiv al primaritei, alias vrajitoarea cea rea crede in aceste povesti, iar cartea este aliatul lui de baza. El isi cauta mama adevarata care-l daduse spre adoptie, dupa nastere Emma Swan, care este de fapt fiica Albei ca Zapada, cea care poate sa-i ajute pe localnici sa-si recapete identitatea si sa-si revina din amnezia datorata blestemului. O gaseste si o aduce in acest orasel uitat de lume, din Maine. Oamenii cei mai importanti de aici sunt cei doi aliati vrajitori, ea este primarita, iar el proprietarul oraselului. Se intampla tot felul de aventuri, facandu-ne mereu trecerea de la realitate la fantezia povestilor. Foarte imprevizibil si plin de suspans, iar povestile nu mai sunt deloc ceea ce stim noi. Un serial bun, te vei indragosti imediat de personaje
49. The Carrie Diaries - un sezon, se filmează pentru al doilea. Este creat de aceeasi producatoare a serialului Sex and The city si este relatata viata protagonistei din SATC in adolescenta. Este foarte dragut, actori simpatici si actiune usor de urmarit.
50. The Fosters (2013) - Lena Adams și Stef Foster sunt un cuplu de lesbiene inter-rasiale care sunt ''căsătorite'' și locuiesc în zona Mission Bay, San Diego, crescandu-l pe fiul biologic al lui Stef, dar și copii adoptivi. Lena decide să o ia pe Callie, oadolescenta tulburata de un trecut abuziv. Stef este un ofițer de poliție, care nu este la fel de dornica de a adăuga membrii familiei lor.
51. Mistresses (2013)- Serialul urmareste viata a 4 prietene si implicarea lor in relatii complexe. Adaptare creata de K.J. Steinberg.
52. Sex and the city-Must see.4 prietene si viata lor in New York.Serialul te poate invata multe despre relatii si viata in general, te poti identifica cu unele personaje, iar in unele momente vei rade copios.
53. The Tudors- 4 sezoane. Terminat. Superb. Un serial despre viata lui Henric al VIII-lea. Costumele, actorii si povestea sunt super.
54. 2 Broke Girls -se prezinta ca un sitcom clasic american. Max (Kat Dennings), o tanara chelnerita o intalneste pe noua colega Caroline, o fosta ‘elite upper east side girl’ falita, al carei tata a ajuns dupa gratii din cauza unei inselatorii.
Ramasa pe drumuri, parasita de prieteni, Caroline devine in final colega de apartament a lui Max, intre ele legandu-se o prietenie aparte si visul de a avea o afacere impreuna.
55. Arrested Development-4 sezoane. Foarte putin probabil sa fii auzit de el inainte de aparitia sezonului 4 (promovat super creativ), e considerat a fi cel mai bun serial de comedie. Povestea e destul de simpla, cea a lui Michael Bluth si a familiei lui formata din ciudati pe care trebuie sa o tina sub control.
56. The secret diary of a Call Girl - Serialul urmareste viata unei escorte de lux din Londra dornica sa faca orice pentru a-si multumi clientii
57. 90210 - Versiunea contemporana a serialului-icon "Bevery Hills, 90210″
58. Being Erica - este un serial Tv a carui actiune se petrece in jurul vieţii nu prea reuşite a lui Erica Strange. Erica işi dă seama că viaţa ei e plină de regrete, pe parcursul serialului ea se întoarce în timp ca să încerce să schimbe ceva. Actiunea e una realista şi amuzantă, pe parcursul căreia Erica se cunoaşte pe sine, se impacă cu trecutul dar reuşeşte să se împlinească în prezent
59. Arrow - o dramă cu supereroi a cărei poveste se învârte în jurul lui Oliver Queen (Stephen Amell), un playboy miliardar care, după ce un naufragiu îl aruncă timp de cinci ani pe o insulă pustie din Pacific, este găsit şi se întoarce în oraşul natal Starling City
60. Desperate Housewives- "Neveste Disperate" se axeaza pe viata din suburbia Fairview, statul Eagle, a unor instarite neveste casnice a caror viata nu este atat de roz pe cat ar parea. Totul incepe de la sinuciderea lui Mary Alice Young, a carei viata era aparent perfecta. Prin intermediul ei putem fi partasi la tot ceea ce se intampla de acum inainte in vietile familiei, a prietenilor si a vecinilor ei.
61. Doctor Who - Doctorul este un Time Lord de pe planeta Gallifrey, ultimul de fapt, care calatoreste in timp si spatiu alaturi de diferiti companioni, oameni care au incredere in el si care il insotesc in aventurile sale. Atunci cand este ranit mortal, el se regenereaza, acesta fiind motivul pentru care serialul a avut posibilitatea de a continua timp de 50 de ani. Plin de aventura, umor si personaje incredibile; il recomand tuturor.
62. Merlin - Prezinta povestea regelui Arthur si Merlin in tinerete. Foarte amuzant si plin de aventuri.
63. Bones - serial in genul CSI, dar bazat mai mult pe cazuri care se rezolva prin analiza oaselor. Relatiile dintre personaje sunt foarte dinamice si destul de amuzante si cazurile is interesante.
64. Da Vinci's Demons - Serialul se invarte in jurul lui Leonardo daVinci, a Florentei din secolul XV si a familiei de Medici. DaVinci e un personaj nonconformist, simpatic, cu dependente de droguri si o minte sclipitoare. Serialul e plin de crime, mistere, aventuri romantice, lupte pentru putere si intrigi.
65. Modern Family - Prezinta 3 familii inrudite, fiecare cu problemele ei; fiecare personaj e amuzant si cu ciudateniile lui. Super amuzant, merita vazut!

| Madeline33 a răspuns:

Sper sa te ajute!

| Allison2009 a răspuns:

Prison Break
The Sopranos