| thelargevision a întrebat:

Pentru cei ce au vazut serialul "La Casa de Papel", nu cred ca e spoiler sau ceva, dar este adevarat ce spune El Profesor pe finalul serialului? Ca Banca Centrala Europeana produce anual sute de miliarde de euro din nimic, bani care ajung tot in buzunarul milionarilor?
Atunci este drept ca un unele zone din lume sa se moara la prorpiu de foame? Si exista acea saracie pana la os?

3 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Orice Banca Centrala - Europeana sau Nationala - "produce" bani din nimic. Pur si simplu ii tipareste. Ideea ar fi ca banca sa aiba grija ca masa monetara sa fie in echilibru cu masa de bunuri si servicii, pentru a facilita comertul. Calculele nu sunt chiar simple, mici greseli sunt normale. Problema e cand vine politicul si isi baga coada. Exemplu de la noi: a crescut PeSeDeu' salariile si pensiile - s-a bucurat tot omu' ca na', ia mai multi bani. Problema este ca atunci cand a crescut doar masa monetara dar masa de bunuri si servicii a ramas aceeasi, cresc preturile pentru a restabili echilibrul. Si ai inflatie, care iti mananca acea crestere de pensii si salarii. Uneori inflatia creste mai mult decat salariile si pensiile asa ca la final, desi ai mai multi bani nominal in buzunar, poti sa iti cumperi mai putine cu ei din cauza preturilor crescute mai mult decat ti-au crescut tie banii din buzunar. Aceasta este pacaleala pe care nu o inteleg oamenii fara minime cunostinte economice. Se bucura la niste cresteri mici la salarii si pensii care oricum sunt mizerabile si care dupa cresterea inflatiei ajung si mai mizerabile - de fapt "binefacatorul" care ti-a dat bani te-a saracit. Si ajungem la final cu muritul de foame si saracia pana la os. Nu, nu este drept daca oamenii vor sa munceasca si nu au unde sau daca muncesc de dimineata pana seara dar munca lor nu are valoare. Daca in schimb sunt lenesi, este drept - dar nu chiar uman.

| ibaal a răspuns:

Daca toti ar duce-o bine si ar fi cultivati...de unde ar mai fura aia din frunte!?laughing
stii cum e si in natura cu acea piramida, lant trofic...nimic si nimeni nu este nu este egal.winking

| RAY a răspuns:

Da e foarte adevarat, gandeste-te ca averile primilor 10% vor reprezenta circa 87, 7% din bogăţia totală a planetei

https://www.zf.ro/......a-14852743