| anonim_4396 a întrebat:

Recomandati-mi va rog filme cu urmatoarea tematica: protagonistul sa fie o persoana cu multe abilitati si potential dar din anumite motive, de exemplu de securitate sau timiditate, sa le ascunda pretizand ca e laș iar ceilalti sa-l creada idiot iar la final sa se dezvaluie, uimidu-i pe ceilalti.
Ce filme de genul cunoasteti?

7 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

The Accountant 2016
Good Will Hunting 1997
The Secret Life of Walter Mitty 2013
The Imitation Game 2014

| dullcat a răspuns:

Primul exemplu care imi vine in minte e Fight Club,(1999) as zice ca se potriveste 70% cu descrierea ta.
Apoi cred ca merge si Forrest Gump(1994).

Ma mai gandesc si revin. laughing

The tourist (2010), se potriveste 90%
The Hundred-Foot Journey (2014)
Unbreakable(2009)
A Beautiful Mind(2001)- 90% potrivire.
Whiplash(2014)

| dullcat a răspuns:

Ar mai merge si The white tiger(2021) - 70% potrivire
Joker(2019) - 80% potrivire
The Woman in the Window(2020)
Cruella(2021) - 80% potrivire
Primal Fear(1996)- 90% potrivire
Ex Machina(2014)
The Limehouse Golem(2016)

Mentionez ca la cele la care nu am scris nimic, corespunde in procent mai mic cu ce ai cerut.De exemplu, pentru multe dezvaluirea nu se face chiar la final, ci pe parcursul filmului. Iar pentru unele am considerat ca dezvaluirea nu implica neaparat o demascare, ci o evolutie de caracter.

| blackann a răspuns (pentru dullcat):

"Ex Machina" este genial

| dullcat a răspuns (pentru blackann):

Cu siguranta. L-am vazut intamplator si mi-a placut asa mult ca apoi am mai cautat si alte filme cu actrita principala.

| wildthing a răspuns:

Clark Kent, s-a dovedit a fi Superman.
Diego de la Vega, s-a dovedit a fi Zorro.

| TheGentleman a răspuns:

Merlin, îl găsești pe Netflix