| anonim_4396 a întrebat:

Salut, Caut un film romanesc. Unui tanar ii moare tatal si se intoarce in satul natal unde batranul traise intre tigani si ca urmare mosteneste o masina si casa, cred.

Aveti idee despre ce film poate fi vorba? Retin ca il vazusem candva in urma cu multi ani, nu dau de el nici cum prin google, multumesc.

(Apropo, lasati si alte filme bune asemanatoare precum Morometii, Terminus Paradis, Pistruiatul.
Cautam pe IMDB filme romanesti cu recenzii bune, sincer toate sunt umflate si pierde timpul degeaba omul cand le vizioneaza.)

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Acasă la tata (2015),Sieranevada (2016), După dealuri (2012), Eva (2010), Nunta mută (2008), Iarba verde de acasa, In sat la noi...

Ai dat prea putine detalii despre filmul pe care-l cauti.

| YingYang a răspuns (pentru floresdemayo):

Esti dulce, mersi.

Nu retin altceva in afara din ce am zis mai sus, e un film vechi, in film se circulau cu dacii, deci din 1990-2004.

| Anonim12345Anonim2019 a răspuns:

Sunt sigura ca nu e cel pe care il cauti, dar cum l-ai descris pare asemanator cu,, Gadjo Dilo", 1997 happy

| YingYang a răspuns (pentru Anonim12345Anonim2019):

Mersi, nu este,, Gadjo Dilo, dar n-am fost prea dezamagit de acesta.