| TomyBrave2019 a întrebat:

Am niște întrebări pentru cei de aici care au vizionat Joker (dacă nu l-ați vizionat nu dați click pentru că vor apărea spoilere).
1. Am auzit că s-au șters scene. Inclusiv ending-ul s-a schimbat.
Câteva dintre ele:
-în ideea inițială, ending-ul trebuia să fie cu Arthur care își tăia la gură un zâmbet cu o sticlă ca Jokerul original. Au scos acest ending deoarece au zis că era prea violent.
-la început, relația lui cu vecina de care s-a îndrăgostit trebuia să fie reală, nu o halucinație.
-în schimbul halucinației cu iubita, apăreau scene cu o pisică la el acasă. La final, a lăsat-o să iasă pe geam, asta arătând că el și-a acceptat complet partea lui "criminală" și identitatea de Joker. Însă pisica era doar o halucinație. Dar au scos-o, fiind înlocuită cu închipuirea vecinei și a relației lor.
Mai multe scene au fost scoase dar vi le-am spus pe cele importante. Pentru a afla mai multe doar căutați pe YouTube ceva de genul: The Joker deleted ending you never saw+ deleted scenes.
2. Spuneți-mi părerea voastră despre aceste scene șterse, film, ce credeți despre acesta și mai important, mesajul său. V-a impresionat? Îi țineți partea lui Arthur pentru ce-a făcut, apărându-se de societate, obținând ce a vrut mereu, să fie observat?
Eu sincer nu spun că e bine ce a făcut dar nici nu-l judec. Este un exemplu ficțional de un om sărac, care-și câștigă pâinea dintr-o meserie nu chiar plăcută, având de asemenea grijă de mama sa și care era batjocorit de toată lumea. Societatea l-a distrus și a simțit nevoia să supraviețuiască și să se apere. A și aflat că a fost maltratat de mama sa și dat spre adopție, ceea ce l-a făcut să clacheze.
Spuneți-mi părerea voastră despre actorul care l-a jucat pe Arthur. A jucat bine în opinia voastră? Și încă ceva. V-a dat filmul un mesaj? L-ați înțeles?
Mulțumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| FreddieM a răspuns:

N-am vazut filmul dar mersi de ce ai povestit, am economisit 2 ore din viata mea si banii de bilet.

| TomyBrave2019 explică (pentru FreddieM):

*facepalm*
Să știi că oricum merită să-l vezi. E un film extraordinar. Îl recomand