| donarcostica a întrebat:

Ceva filme care te vor face sa intelegi mai bine viata? Pentru ca am inceput sa realizez ca sunt complet paralel cu lumea asta... Sunt foarte antisocial cu fetele... Sunt luat la misto de baietii care sunt mai smecheri ( sau cel putin se dau ) am cercuri de prieteni care sunt la fel ca mine iar cei mai smecheri imi spun sa nu mai stau cu ei ca ma strica si d-aia nu am eu o prietena. ( Aici consider ca e ceva adevarat pentru ca am inceput sa iau stilul ala de trait in care doar stai si nu iesi afara. nu mai socializezi iar orice facem este sa radem ca prostii si sa nu facem nimic. ) Deci am si probleme la rasul excesiv.
Vreau un film sau mai multe care sa ma ajute in situatia asta... Sa ma poata ajuta sa inteleg viata si poate sa ma schimbe putin. Sa inteleg mai bine lucrurile. Multumesc de ajutor, stima.

Răspuns Câştigător
| TheAnonimous3037 a răspuns:

Poti sa te uiti la niste seriale online, ca de exemplu Umbre care e despre viata, sau in cazul tau cel mai bun ar fi 13 reasons why(dar sa stii ca e despre sinucideri), cred ca ai intelege multe din serialul ala.Mai este si Dexter care te poate ajuta(serialul,nu Laboratorul lui Dexter).In caz ca vrei filme, seria The Godfather, The punisher, Wolf of Walstreet, sunt multe dar nu imi vin toate in cap acum.

5 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Cauta carti de dezvoltare personala
Astea pot putin sa te ajute.
De exemplu Putere nemarginita sau Trezeste uriasul din tine de Anthony Robbins.
Sau carti psihologice, de psihologie.
Succes!

| Sn4k3 a răspuns:

Pai esti antisocial si luat la misto pentru ca n-ai incredere in tine, si n-ai incredere in tine pentru ca ai niste probleme (nu-ti place ceva la tine sau tu stii care sunt). Lucreaza la ele si dupa o sa-ti fie usor ''sa intelegi viata'', ca nu-i mare lucru de inteles.
Mai bine uita-te la niste filme motivationale si incepe:
Southpaw
Never Back Down
Forever Strong

| JackR a răspuns:

Tinere, viata se traieste, nu se invata din filme sau carti. Pierre Corneille (asta a fost un mare dramaturg francez din sec. XVIII), spunea in "Cidul": "caci printul intelept, nu doar din carti se-nvata!". Poti sa citesti milioane de carti si poti sa vezi milioane de filme, pana nu dai cu capul de "coltul" vietii si nu te doare, nu ai sa inveti niciodata!

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Revenge of the nerds, The Breakfast Club, Say Anything, High Fidelity, 500 days of Summer, 10 things I hate about you.

| seularts a răspuns:

Oh man, nu ai cum sa inveti ce e aia viata din filme. Un film poate acoperi cel mult un punct de vedere al vietii. Viata e prea complexa si colosala pentru a o intelege in 2 ore de vizionare. Daca vrei sa intelegi viata trebuie sa te intelegi pe tine insati, pentru ca viata poate exista pentru tine doar prin existemta ta. Nu iti plac anumite lucruri despre tine, atunci identificale, si progreseaza catre un rezultat favorabil. Schimbarea nu vine intr-un singur mod si pentru fiecare e ceva specific noua. Ai rabdare, lucrurile vor fi mult mai bune in viitorul tau. Nu mai te compara cu restul lumii, ei nu sunt tu. Dezvolta lucrurile care te pasioneaza si invata sa fi cat mai deschis cu toata lumea. In momentul in care accepti totul si pe toti atunci nu vor mai exista limite!