| KlentMaster a întrebat:

Imi puteti recomanda un anime precum : Boku dake ga Inai Machi (ERASED), sau Parasyte?

Răspuns Câştigător
| Rosalynne a răspuns:

Eu nu m-am uitat la Boku Dake ga Inai Machi, asa ca iti dau cam ce imi pare mie asemanator cu Parasyte.
Parasyte este etichetat cu "actiune", "sci-fi", "horror", "psihologic", "drama" si "seinen", si, dupa ce am dat o cautare pe MyAnimeList, am gasit urmatoarele:
1. Death Note (37 de episoade+un film), cu etichetele: "mister", "politist", "psihologic", "supernatural" si "thriller".
Un shinigami, ca zeu al mortii, poate ucide orice persoana, cu conditia sa ii stie fata si numele pentru a-l scrie intr-un caiet numit "Death Note". Intr-o zi, plicitisit de stilul de viata de shinigami si interesat sa vada modul in care un om ar folosi un Death Note, arunca unul pe pamant.
Elevul de liceu Light Yagami ia caietul si, vazand in ce stadiu deplorabil a ajuns lumea, testeaza caietul scriind numele unui criminal in el. Cand criminalul moare imediat conform experimentului, Light este foarte surprins si intelege ce devastatoare este puterea ce i-a cazut in maini.
Cu aceasta capacitate divina, Light decide sa opreasca toti infractorii, in scopul de a construi o lume noua in care crimele nu exista si oamenii i se inchina ca unui zeu.
Politia, totusi, descopera ca un criminal in serie tinteste criminalii si incearca sa-l prinda. Pentru a face asta, investigatorii japonezi conteaza pe ajutorul unuia dintre cei mai buni detectivi din lume: un tanar stiut sub numele "L".
2. Elfen Lied (13 episoade+ ceva episod special pe care eu nu l-am gasit nici acum), cu etichetele: "actiune", "horror", "psihologic", "supernatural", "drama" si "seinen".
Lucy apartine unei rase speciale numita "Diclonius". Nascuta cu o pereche de coarne si maini telechinetice invizibile, cade prada unor experimente stiintifice inumane conduse de guvern. Cu toate acestea, odata ce i se iveste o sansa de scapare, Lucy, satula de izolare si tortura, incepe sa-si atace rapitorii.
In timpul evadarii ei, primeste o lovitura in cap care o lasa cu personalitatea impartita: o fata de mentalitatea unui copil inofensiv cu o capacitate de vorbire limitata. In aceasta stare, da peste doi studenti de colegiu, Kouta si Yuka, care iau fugara sub aripa lor, fara sa stie insa de tendinetele ei criminale. Actul lor de bunatate le va schimba vietile, ei trezindu-se amestecati in intunecata lume a secretelor de stat si a conspiratiei.

3. Higurashi no Naku Koro ni (26 episoade), cu etichetele: "mister", "horror", "psihologic", "supernatural", "thriller".
Keiichi Maebara doar ce s-a mutat in linistitul sat Hinamizawa in vara anului 1983 si se imprietenste repede cu colegele lui: Rena Ryuugu, Mion Sonozaki, Satoko Houjou si Rika Furude. Totusi, in spatele vietii lor linistite se ascunde altceva.
Cum satul incepe pregatirile pentru festivalul anual, Keiichi afla de legendele locale despre festival. Spre groaza lui, descopera ca au existat mai multe crime si disparitii in ultimii ani, si ca toate par conectate de feestival si de zeul protector al satului, Oyashiro. Keiichi incearca sa-si intrebe noii prieteni despre aceste incidente, dar toti raman suspicios de tacuti, refuzand sa-i dea raspunsurile de care are nevoie. Cum evenimentele bizare incep sa se inmulteasca, el se intreaba ce ar putea ascunde prietenii lui de el, si daca poate avea incredere in ei pana la urma.
Cand nebunia si paranoia incep sa prinda radacini in inima lui Keiichi, el se va lovi de misterele din Higurashi no Naku Koro ni, o povestea ce este spusa in parti.

4. Jigoku Shojo (26 episoade+inca 2 sezoane), cu etichetele: "horror", "mister", "psihologic", "supernatural".
Ai auzit de Jigoku Tsuushin (Corespondenta Iadului)? Cei ce au o pica puternica pe cineva pot accesa acest site misterios la miezul noptii, permitandu-le sa scrie numele oricui, trimitandu-i astfel in iad. Enma Ai, fata iadului, nu va judeca daca tinta aleasa este intr-adevar vinovata sau nu; ea iti va obtine razbunare, provocandu-i tintei durere. Nu se stie prea multe despre tanara asta, in afara de faptul ca este ajutata de trei papusi de paie. Totusi, este o consecinta: drept plata pentru o asemenea solicitare, utilizatorul site-ului isi va condamna viata de apoi in iad.
5. Occultic; Nine (12 episoade), cu etichetele: "sci-fi", "mister".
"Paranormala" poveste urmareste noua persoane, legate intr-un fel sau altul de "Choujou Kagaku Kirikiri Basara"-un blog ocult condus de liceeanul de 17 ani Yuuta Gamon. Mici nepotriviri ce se petrec in jurul celor noua duce la un eveniment mai mare, de neimaginat, care ar putea modifica simtul dreptatii in aceasta lume.

6. Tokyo Ghoul (12 episoade+inca un sezon si vreo 2 OVA-uri), cu etichetele: "actiune", "mister", "horror", "psihologic", "supernatural", "drama", "seinen". (Dupa mine, asta se aseamana cel mai mult cu Parasyte... Parerea mea.)
Tokyo a devenit un oras crud si necrutator-un loc unde creaturi vicioase numite "ghouli" (sa mor daca stiu cum sa scriu) traiesc in randul oamenilor. Cetatenii acestei odata mari metropole traiesc la mila acestor monstri salbatici si a setei lor de carne umana. Totusi, cea mai periculoasa caliate pe care ghoulii o au este abilitatea de a se integra in societate.
Bazat pe manga horror a lui Sui Ishida, Tokyo Ghoul urmareste povestea lui Ken Kaneki, un student timid care e mai mereu cu nasul in carti, atras de Rize Kamishirou, o cititoare ca si el. Cu toate acestea, Rize nu este exact ceea ce pare, iar intalnirea lor il impinge pe Kaneki in intunecatele adancuri ale lumii inumane a ghoulilor. Printr-o intorsatura a destinului, Kaneki este salvat de chelnerita Touka Kirishima, si, astfel, isi incepe noua viata secreta sub forma de jumatate ghoul/jumatate om, cautand o cale de a se integra in ambele lumi.

7. Umineko no Naku Koro ni (26 episoade), cu etichetele: "mister", "horror", "psihologic", "supernatural".
Considerata a treia poveste din celebra serie "When They Cry" de 07th Expansion (numele creatorului sau creatoarei. Nu stiu foarte bine, asa ca am decis sa-l las asa.), Umineko no Naku Koro ni are loc pe insula Rokkenjima, detinuta de bogata familie Ushiromiya. Ca in fiecare an, intreaga familie se aduna pe insula pentru a discuta despre situatia financiara curenta a fiecarei persoane. Din cauza sanatii subrede a capului familiei, se pune problema si despre seful mostenirii familiei si modul in care va fi distribuita.
Cu toate acestea, Kinzou Ushiromiya (capul familiei) nu stie despre distributia bogatiei sau despre orice tema ce s-ar putea discuta la conferinta de familie din acest an. Dupa ce i s-a spus ca i se apropie sfarsitul de catre vechiul lui prieten si medic, Kinzou este disperat sa-si mai intalneasca pentru ultima oara iubirea vietii lui: vrajitoarea aurului, Beatrice. Dupa ce a fost afundat in magie neagra pentru ultimii ani din viata lui, Kinzou instiga o ceremonie pentru a-si revigora iubita la sosirea familiei sale pe Rokkenjima. Dupa ce o furtuna violenta blocheaza familia pe insula si o serie de crime inexplicabile incep, cei optsprezece oameni sunt fortati sa lupte pentru viata lor intr-o batalie dintre fantezie si realitate.
8. Zankyou no Terror (11 episoade), cu etichetele: "psihologic", "thriller".
Cuvantul "VON" scris cu rosu este tot ceea ce a ramas dupa un atac terorist asupra unei centrale nucleare din Japonia. Guvernul, spulberat de incapacitatea lor de a actiona, lasa toata munca pe politie, cea din urma cautand disperata modalitati de a incarcera autorii. Publicul este lipsit de indicii, asta pana cand un filmulet ciudat este urcat pe internet. Doi baieti, numindu-se "Sphinx", lanseaza o provocare politiei, amenintand ca vor provoca distrugeri si haos in Tokyo. Nu poate fi oprita raspandirea panicii in masa, in timp ce politia se chinuie sa actioneze in mod eficient impotriva acestor teroristi, ancheta fiind condusa de Kenjirou Shibazaki.
Zankyou no Terror spune povestea lui Nine si Twelve, cei doi baieti din spatele mastilor cu numele "Sphinx". Ei nu ar fi trebuit sa existe, si totusi se agata cu putere de o lume a inselaciunilor si a secretelor, in timp ce distrug orasul, totul in speranta de a ingropa adevarul lor tragic. (Eu am vazut anime-urile in engleza, asa ca nu stiu sigur daca "Sphinx" era tradus sau nu, daca "Twelve"/ "Nine" erau traduse sau nu.)

Imi pare rau daca sunt greseli de scriere sau exprimare sau daca ceva nu are logica, dar totul era in engleza si de 2 ore stau si scriu la raspuns. (Plus ca este 2 dimineata cand termin de scris si imi pica ochii-n gura de somn.)

| KlentMaster explică (pentru Rosalynne):

Un raspuns foarte bun! apreciez ca te-ai chinuit atat sa imi raspunzi mie. Chiar am citit tot ce ai scris aici, am vazut deja death note, elfen lied si tokyo ghoul(ca tot suntem la ghouli, ei sunt destul de intalniti chiar si in world of warcraft sau hearthstone). Inca odata iti multumesc de raspunsul acesta!

| Rosalynne a răspuns (pentru KlentMaster):

Cu placere si ma bucur ca am fost de ajutor!

5 răspunsuri:
| AlexCristi97 a răspuns:

Daca nu ai vazut Death Note, asigura-te ca ai 2-3 zile libere ca eu cand m-am apucat de death note nu am mai iesit din casa laughing. Death Parade mi-a placut iar, dar nimic nu se compara cu death note.

| KlentMaster explică (pentru AlexCristi97):

Death note a fost primul meu anime tongue

| AlexCristi97 a răspuns (pentru KlentMaster):

Si al meu laughing, Death Parade al doilea si dupa Erased