| Deepkest a întrebat:

Locuiesc in orasul Buzau,evident, Rromania. Daca imi aduc bine aminte, acum 10 ani,daca nu si mai mult, exista un cinematograf in acest oras, unul care chiar a avut succes pana-n perioada 2005-2006.Nimeni nu mai venea la batranul cinema,fiindca(si citez),,aveau dvd-uri si pc acasa" ori,, le downloadau DA PA NET".Si uite asa, vechiul cinema din Buzau s-a inchis.Lacrimi,multe lacrimi.Chiar foarte multe lacrimi.La propriu "lacrimi" fiindca ma dureau ochii de la atata holbat la TV implicit PC, la filmele pe care mandru la piratam.Acum lasand gluma la o parte, prin 2009-2010 un vecina si cu tatal lui,au redeschis vechiul cinema de pe PLATOUL DACIA. Dadeau spre vizionare,doar filme vechi,gen King Kong, spiderman 2, tacerea mieilor si alte filme mai,,underground". Evident ca nu aveau bani pentru a,,cumpara" blockbustere pe care sa le dea spre vizionare.Pot afirma cu mandrie,ca ma duceam in fiecare zii si intrebam,,la ce ora incepe king kong,don' petrescu,de foarte mult timp nu am mai fost la un film aici,in orasul nostru". Evident,raspunsul era ca filmul nu poate fii difuzat, pana nu vin mai multi, sau pana cand nu se umple sala.Rar trecea cineva pe acolo. Uneori eram doar eu un sala, cu inca niste pustani, care veneau cu prietenele.Veneau evident, din orice motiv, numai pentru film nu.Pana la urma, cel ce detinea cinema-ul m-a lasat(evident, dupa ce am platit un bilet de 5 lei,foarte ieftin daca ma intrebati) SINGUR in sala, vizionand filmul KING KONG, varianta din 2000 si ceva. Evident,il mai vasusem de mii de ori,dar feelingul ala de cinema facea toata distractia. Aparatura era veche, filmul rula cu bande din acelea, daca stiti despre ce vorbesc.Banii nu se faceau din aceasta afacere,deci,dupa jumate de an, cinema-ul iarasi s-a inchis, a dat efectiv faliment.Am auzit ca iarasi l-a re-redeschis cineva.Sincer nu stiu si nu-mi pasa.Fiindca tot gol e iar de filme noi,nici nu se pune problema,Buzaul nu e sarac. avem aurora mall,carrefour,metro,kaufland, toate magariile posibile.DAR NU EXISTA NICI UN CINEMA! Nici macar unul normal, de 3D nici nu se mai pune problema.Cel mai apropiat cinema,,modern" ar fi in bucuresti, iar eu nu ma voi deplasa pana acolo, doar ca sa vad un film.Chiar vreau sa vad filme noi, gen the hunger games, avengers si ce mai e popular.Dar nu pot.Si trebuie sa le piratez. Faza nasoala e ca o varianta DVD rip,sau cel putin decenta, nu CAM, apare la 4-5 luni dupa lansarea filmului, daca nu si mai mult.Sunt 135.000 de oameni in acest oras, care nu se pot bucura de placerea unui film bun si de atmosfera unui cinematograf autentic.Ce parere aveti? Cum ar trebui luate masuri, ce s-a putea face? Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| LUYZZZZA a răspuns:

Buna si eu sunt tot din buzau si sa-ti spun sincer daca sar deschide cinemaul nu cred ca ar interesa pe nimeni.Din cauza crizei.Sunt multi oameni saraci si mai putin bogati.Cei care sunt bogati sigur nu ar veni pentru ca siar crea un cinema hd la ei acasa.

| Neagu_Andrei_1989 a răspuns:

Mi-ar face mare placere sa deschida Cinema City si la noi... macar cateva sali... sunt multi buzoieni care merg la Ploiesti la shopping city la film. cred ca 1 cinema bun si niste filme bune ar atrage cu siguranta oameni