| Desh a întrebat:

Salut TPU! Am vrut să văd un film horror la cinema, dar mi s-a spus că trebuie să am 18 ani.Așa sunt toate filmele horror? Am văzut un rezumat la Five nights at Freddy și nu pare 18+.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu conteaza cum ne pare noua un film, conteaza cum este el incadrat cu acel rating, pentru filme de la cinema rulate in Romania acest rating este dat de catre Centrului National al Cinematografiei.
La posturile tv de la noi, ratingul il stabileste CNA-ul!
In cazul jocurilor video acordarea de ratinguri este facuta de catre o entitate europeana si anume PEGI (Pan European Game Information)

| sierra1 a răspuns:

~Așa sunt toate filmele horror?~

nu dar sunt niște reguli ale distribuitorului.

https://www.cinemacity.ro/static/ro/ro/cinema-terms-and-conditions