| Yulian_Crystian_1995_Sjwv a întrebat:

as vrea sa va intreb daca Jack si Rose chiar au existat in realitate in afara de filmul titanic daca povestea este adevarata, multumesc

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Cei doi protagoniști din "Titanic", Jack și Rose, sunt personaje fictive, între care se înfiripă o poveste de dragoste pentru a contura dinamica filmului.
Din câte știu, se spune că, în realitate, "Joseph Dawson"(un bărbier) i-ar fi luat locul lui Jack din filmul "Titanic", iar Rose (personaj complet fictiv) ar fi fost inspirată în întregime după modelul lui "Beatrice Wood", o femeie de speță înaltă.

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Toată povestea romantica din film e o ficțiune.

S ar putea sa mai găsești pe net lista celor îmbarcați, cât și a supraviețuitorilor, dacă știi cum și unde sa cauti.

| GabrielaParusi a răspuns:

Povestea filmului este o ficțiune, singurul lucru real întâmplat este scufundarea vasului pe numele lui, " Titanic ".

| Alxblx a răspuns:

Răspunsul este evident nu, dar James Cameron a scris scenariul asa de bine încât îți da senzația ca povestea Jack & Rosé chiar a existat, ba chiar eu am crezut prima data ca sigur au făcut o adaptate din vreun roman de succes

| TAMARA2007 a răspuns:

Cei doi nu au existat. regizorul a creat o poveste pentru a arata cat de grava a fost situatia

| RKBlue a răspuns:

Da, Rose deWit Buketer si Jack Dawson au existat.
Daca se stiau, sunt putine sanse. Daca s-au vazut vreodata, tot putine sanse.
Dar doua persoane cu aceste nume chiar s-au aflat pe Titanic.
Doar ca povestea e falsa.S-au mai bine spus, povestea dinre acestia doi este falsa.Personajul Rose a fost bazat pe Beatrice Wood, o artista care i-a atras atentia lui James Cameron, prin firea ei(dar ea nu a fost pe titanic, desi ar fi putut, dupa varsta pe care o avea)
Exista o poveste asemanatoare cu cea din film, insa.Dar aceasta nu a fost la baza filmului.
Nu imi amintesc unde am vazut-o, mai multe surse au sustinut ca e reala.
Practic, o tanara din Belgia, cantareata de cabaret parca, a plecat cu logodnicul ei, un jucator canadian de hockey, si familia lui(mama si sora) inspre Sua, mai apoi ca sa mearga in Toronto.
Numele ei real nu a aparut pe bilet, punandu-si un nume fals.
Cabina ei se afla dedesubtul cabinei logodnicului si al familiei sale.
Dupa ce vasul a inceput sa se scufunde, acesta a condus-o la barca, si desi aceasta a vrut sa ramana pe vas, sa moara cu el, a fost impiedicata de mama si sora lui.
Cele trei femei au ajuns in Canada.
Dupa cativa ani, timp in care a stat cu cele 2 doamne, s-a intors in Belgia.
Si-a continuat cariera si apoi a iesit la pensie.Desi a spus ca se aflase pe Titanic, nimeni nu a crezut-o, caci numele ei nu figura pe lista pasagerilor.
A murit fara copii.
Cand un nepot facea curat in casa, a descoperit o cutie in care se aflau, printre altele si fotografii cu ea si un barbat, pe o nava si un bilet cu un nume ciudat.
Cand a cautat numele acela, pe lista pasagerilor, a descoperit ca povestea matusii sale fusese adevarata.

Oricum ar fi, este foarte probabil ca povestea lui Rose si Jack sa fii existat, dar sa fii fost a altor doi oameni, cu alte nume, si posibil pe o alta nava.
Nu suntem atat de diferiti sau unici, si nici povestile noastre nu sunt chiar atat de diferite, intr-un final...