| ZOZOKid a întrebat:

Caut un film mai vechi, nu stiu cum se numeste. In fine, tin minte ca in film este vorba despre niste adulti ( sau adolescenti?) care sufera de diverse forme de retard mintal. Acestia sunt complet dependenti de alti membri ai familiei sau de personal medical care trebuie sa-i asiste la toate sarcinile de zi cu zi ( gen imbrcat, legatul sireturilor, mancat). Intr-o zi, insa, se descopera un medicament nou pentru cei cu astfel de probleme si le este administrat adultilor prezentati in film. Medicamentul respectiv are succes, iar adultii respectivi se transforma in oameni inteligenti, care pot avea o viata normala. Pana la urma, din pacate, medicamentul nu mai functioneza, si incetul cu incetul starea lor incepe sa regreseze pana se intorc la acelasi stadiu de retard de la care au plecat. Filmul este frumos dar foarte, foarte trist.
Imi cer scuze daca descrierea este vaga, sunt mai mult de 10 ani de cand am vazut acest film, tin minte,insa, ca m-a impresionat foarte mult.

Răspuns Câştigător
| EvaneSScence a răspuns:

Awakenings?
http://www.imdb.com/title/tt0099077/
cu De Niro si R Williams

| M25M a răspuns (pentru EvaneSScence):

Awakenings este.

3 răspunsuri:
| onnellisuus a răspuns:

laughing)))

| doctorandus a răspuns:

Flori pentru Algernon?