| Sachiroo a întrebat:

Salut, TPU! Îmi puteți propune exemple de filme românești, cu tentă istorică, înafară de:
-Vlad Țepeș
-Ștefan cel Mare
-Mircea cel Bătrân
-Mihai Viteazu
-Pentru Patrie
-California Dreamin
-Începutul Adevărului(Oglinda)
-Horea(despre răscoala lui Horea, Cloșca și Crișan)

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

California Dreamin ti se pare romanesc?
Nemuritorii
Capcana Mercenarilor

| Sachiroo explică (pentru darrio2007):

Chiar dacă are nume englezesc, în film se vorbește în română. Poți căuta pe YouTube

| darrio2007 a răspuns (pentru Sachiroo):

Asa e, ai dreptate. Nu verificasem.
Filmele romanesti autohtone nu mă mai atrag.

| dullcat a răspuns:

Am urmarit recent Marele jaf comunist, pe hbomax.A fost mai mult amuzant decat tragic, pentru ca nu sunt obisnuita cu astfel de filme, chiar daca au fost obligati hotii sa joace in propriul film si apoi X.X. Etichetele menite ca insulte iarasi erau...interesante dar totusi decente.laughing

| Sachiroo explică (pentru dullcat):

E acela legat de aur dacic? De brățările acelea de aur în spirală? Procurorul Augustin Lazăr?

| Drake21 a răspuns (pentru Sachiroo):

Cum spun germanii : ce prieteni aveti ramaneti acolo rolling on the floor noroc cu francezii ca avem transilvania

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Si pentru Moldova o negociat tot francezi cu englezi dar nu o acceptat Urss csf noi eram invinsii, asta e istoria

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Noroc ca nu am atacat niciodata primii nici o tara in Istoria noastra suntem curati

Răspuns utilizator avertizat
| adryang78 a răspuns:

Dacii, Columna, Neamul Șoimăreștilor...
Cam atât îmi amintesc momentan, în afară de cele enumerate de tine. happy

| Sachiroo explică (pentru adryang78):

A, da! Dacii! Am uitat să îl menționez.

| Drake21 a răspuns (pentru Sachiroo):

Esti nebun? E istoric, asa traiau unii englezii si francezii pe vremuri se duceau dupa ulei de balena pe mare, este si cartea

| Drake21 a răspuns:

E englezesc da e tare filmul asta nou aparut moby dick, se duc francezii primi dupa ulei de balena intr o zona m ai indepartata unde traieste moby dick si le-a distrus toate navele rolling on the floor astea englezii tot dupa ulei de balena pe mare, ei nu cred si se duc si ei in zona unde balena ucigasa distrugea toate navele

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Filmul e din intamplari reale, istoria lor pe mare

| Sachiroo explică (pentru Drake21):

"E englezesc", din descrierea ta, pare că e și de comedie, nu cu tentă istorică.

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Filmul se numeste: In the Heart of the Sea – În Inima Mării (2015)winking

| Drake21 a răspuns:

Du-te si te uita la turcii tai cu Vlad Tepes rolling on the floor poate vin din nou