| d0areu a întrebat:

Spuneti-mi tot ce stiti despre : Mihai viteazu, Stefan cel Mare, Iancu de Hunedoara, Vlad Tepes. ( istorie clasa a 8 a ) Funda!

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Corect se scrie Mihai Viteazul.
Acest „viteazul " este de fapt un supranume, pentru că, de fapt, numele său de familie era Pătrașcu.
După cum și „cel Mare " de lîngă Ștefan este tot un supranume, pentru că pe el de fapt, după numele de familie se numea...
Da, chiar așa, cum se numea?
Știi tu oare, domnule „nimicnimicunu"? (ca să nu zic chiar W.C. nr.1).