| AlecuAlex a întrebat:

vreau sa ma uit la blade runner 2049 si am auzit ca este partea a doua iar primul film a aparut in 1982 vreau sa stiu daca se leaga intre ele si daca ar trebui sa stiu ceva inainte sa ma uit la el nu vreau sa il vad si pe primul va dati seama e cam vechi si...

3 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Nu ştu dacă se leagă sau nu, dar părerea mea e că nu merită blade runner.

| johnnny123 a răspuns:

"Nu vreau sa il vad si pe primul va dati seama e cam vechi si..."

Adică refuzi să vezi o capodoperă a genului SF (și a filmului în general) doar pentru că este din 1982?

Foarte ințelept mod de a privi lumea, nu am ce zice. Cu alte cuvinte, nimic mai vechi de un an nu merită nici o atenție. Doamne ferește să încercăm să ne lărgim puțin orizonturile dincolo de momentul în care trăim.

Ca să-ți răspund totuși la întrebare, lucrurile stau în felul următor: Dacă vrei să te uiți la Blade Runner 2049 doar pentru niște împușcături și o mașină zburătoare, și să-l uiți complet la două ore după ce l-ai văzut, atunci nu e nevoie să te uiți și la filmul original (vezi cazul domnului de mai sus care a adormit la film).

Dacă vrei să înțelegi cu adevărat filmul, mesajul, întrebările pe care le ridică, dilemele și dramele cu care se confruntă personajele și plasarea acțiunii într-o poveste mai lungă, atunci trebuie să te uiți și la filmul original.

| TheMan007 a răspuns:

Din cate am auzit eu, nu se leaga intre ele. Cel nou e doar primul refacut mai "nou". Eu nu le-am vazut pe ambele, doar pe cel nou, la care am adormit happy