| CyClopedy a întrebat:

Vreau sa stiu cum se numeste placuta aces neagra care se foloseste cand se filmeaza un film si pe care se pune nr dublei si nunele filmului!

Răspuns Câştigător
| Marius0189 a răspuns:

Se numeste clapper, si este folosite pentru a aduce in sincron deoua sau mai multe camere. Adica: atunci cand filmezi cu 2, 3, 4..etc. camere, nu le deschizi in acelasi timp. De aceea, sunetul produs de clapper, este folosit la editare pentru a aduce imaginea si sunetul in sincron. Stima!

2 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Se numeşte clapper, şi poate fi şi albă, roşie, etc, nu neapărat neagră...

Aici ai nişte imagini: https://www.google.ro/......ps?/search

| micutaEU a răspuns:

Chiar nu stiu