| Justusee34 a întrebat:

Salutare : M-a intrebat un prieten daca pune videoclipuri pe Youtube [anime-uri, trilere la filme, secvente din anumite filme etc] de preferat anime-uri. In fine ati prin idea aum vrea sa stie daca ia copyright sau strike pe Youtube daca posteaza. Stiti un mod prin care sa nu iei copyright postand animeuri sau etc... Adica am vazut pe yt ca sunt postate tot timpul. Eu i-am spus sa scoata muzica de la intr-o si final. Daca o scoate sunt sanse sa ia copyright.
Spuneti-mi cum sa nu iei copyright postand cele de mai sus. MULTUMESC.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca ia copyright!
Doar cumparand drepturile de distributie ale filmelor sau muzicii, poate sa le foloseasca.

| WhiteLife a răspuns:

Sau sa ții fiecare secventa sub 9 secunde.

| UnTipObisnuit a răspuns:

Ca sa nu iei copyright strike pe video trebuie sa ai o declaratie scrisa de la compania care detine video-ul ca ai acordul sa folosesti acea secventa pentru a castiga bani, altfel te supui riscului unui copyright strike.

Pentru audio este mai greu. Pentru ca aici trebuie sa ai si de la trupa, manager, casa de productie, firma care a folosit-o etc.

| unomoarecare7 a răspuns:

Pai poti lua copyright si pe video si sonor. Ca sa nu iei pe video poti sa iti pui o rama la video, spre exemplu Calinacho care face roast pune o rama la video sa nu ia copyright. Muzica ar trebui sa o scoata.