| Analia_1260 a întrebat:

Spune-ti va rog cel mai interesant film al anului 2011. Dau fundita.

Răspuns Câştigător
| BoOoMbOnik a răspuns:

2012 daca nu l-ai vazut e super. funda? Te rog! Ms

8 răspunsuri:
| FoarteLetargic a răspuns:

Fast and Furious 5
I am number 4

| ZEU93 a răspuns:

Mie imi place Scream 4, si l-am asteptat de ceva timp

| Tadotakii a răspuns:

FEBRUARIE
Sanctum

Un action-thriller alert despre o echipă de scafandri aflată într-o expediţie magnifică spre cel mai frumos, neexplorat şi puţin accesibil sistem de peşteri subacvatice din lume. Din expediţie fac parte Frank Mcguire (Richard Roxburgh) – un explorator individualist şi fiul său de 17 ani, Josh, venit în formă de protest, precum şi miliardarul Carl Hurley (Ioan Gruffudd), al cărui scop este să submineze expediţia. Când o neaşteptată furtună tropicală îşi face apariţia, singura lor scăpare este să găsească ieşirea din peşteră,la care pot ajunge numai după ce totul va fi inundat cu apă. Tot ce le rămâne de făcut este să găsească o rezervă de aer şi să părăsească locaţia în timp util, pentru că peştera nu permite greşeli. Sanctum 3D promite o experienţă imersiva încântătoare. Un film produs de James Cameron.

The Eagle ( Acvila legiunii a IX-a )

În Britania secolului al 2-lea, doi bărbaţi, un sclav şi stăpânul său, se aventurează dincolo de lumea ştiută de ei pentru a purcede într-o călătorie primejdioasă care îi va face să încalce limitele loialităţii şi trădării, ale prieteniei şi urii, ale laşităţii şi eroismului. Aventura epopeică ACVILA LEGIUNII A IX-A este regizată de Kevin Macdonald şi produsă de Duncan Kenworthy, după un scenariu de Jeremy Brock, care a adaptat romanul clasic al lui Rosemary Sutcliff, The Eagle of the Ninth.

În anul Domnului 140, Imperiul Roman se întinde tocmai pînă în Britania, dar influenţa sa e zădărnicită de triburile rebele din Caledonia (Scoţia zilelor noastre), care ţin sub control nordul îndepărtat. Marcus Aquila (Channing Tatum) ajunge în Britania hotărît să repare reputaţia tatălui său, Flavius Aquila. În urmă cu 20 de ani, Legiunea a Noua, formată din 5000 de oameni şi comandată de Flavius, mărşaluia spre nord prin Caledonia, purtînd emblema lor de aur, Vulturul Acvilei a IX-a. Aceştia nu s-au mai întors niciodată; Legiunea, dar şi Acvila s-au evaporat în ceţuri. Furios, Împăratul roman Hadrian a poruncit să se ridice un zid care să izoleze regiunea, zidul devenind, astfel, graniţa cea mai de nord a Imperiului Roman – frontiera lumii aşa cum era ea cunoscută atunci.

Marcus se află la comanda unui mic fort din sud-vest, cînd îşi conduce trupele spre victorie în timpul unui asediu. E onorat de Roma pentru curajul dovedit, dar e lăsat la vatră din cauza rănilor prea numeroase, aşa că Marcus suferă acum în convalescenţă, demoralizat, în vila unchiului său Aquila (Donald Sutherland), tot un fost militar.
După o luptă de gladiatori, Marcus salvează viaţa unui tînăr briton, iar unchiul său, Aquila, îl cumpără ca să-i fie sclav lui Marcus. Acesta e Esca (Jamie Bell), şi urăşte tot ce e roman; cu toate acestea, Esca jură să se supună celui care l-a salvat de la moarte.

Cînd aude că emblema pe care o purta tatăl său a fost văzută într-un templu tribal din nordul îndepărtat, Marcus porneşte împreună cu Esca înspre Zidul lui Hadrian. Dar munţii din Caledonia sînt sălbatici şi periculoşi, iar Marcus nu se poate orienta decît cu ajutorul sclavului său pentru a putea traversa regiunea. Cînd în drum le iese fostul soldat roman Guern (Mark Strong), Marcus îşi dă seama că misterul dispariţiei tatălui său s-ar putea să aibă legătură cu secretul identităţii şi loialităţii sclavului său, un secret care începe să devină apăsător cînd cei doi se întîlnesc cu temutul prinț al poporului-focă (Tahar Rahim).

ACVILA LEGIUNII A IX-A este o producţie Focus Features, în asociere cu Film4 şi Duncan Kenworthy, în regia lui Kevin Macdonald, după scenariul lui Jeremy Brock, bazat pe romanul The Eagle of the Ninth, scris de Rosemary Sutcliff. Din distribuţie fac parte Channing Tatum, Jamie Bell, Donald Sutherland, Mark Strong. Casting: Jina Jay. Muzica: Atli Örvarsson. Costumele: Michael O’Connor. Montajul: Justine Wright. Scenografia: Michael Carlin. Director de imagine: Anthony Dod Mantle, BSC, DFF.

I Am Number Four ( Numarul patru )

I Am Number Four spune povestea a nouă copii cu puteri extraordinare şi-a însoţitorilor lor, singurii supravieţuitori ai unui război de pe planeta lor natală, Lorien. Ei s-au stabilit pe Terra, protejaţi fiind de o vrajă datorită căreia nu pot fi ucişi decât într-o anumită ordine. Duşmanii lor au ucis deja trei, iar protagonistul este, desigur, numărul patru. Acesta, care pe Pământ se va numi John Smith, se ascunde în oraşul Paradise, Ohio, unde va face tot posibilul să supravieţuiască şi să-şi învingă inamicii. Studiourile Dream Works aduc pe marile ecrane "Numărul Patru", un film în regia lui D.J. Caruso. Pelicula ce va avea premiera pe marile ecrane în data de 18 februarie 2011, îi are în rolurile principale pe Alex Pettyfer, Timothy Olyphant, Teresa Palmer, Dianna Agron, Callan McAuliffe şi Kevin Durand. Scenariul este adaptat după volumul omonim publicat anul trecut de Pittacus Lore, carte care a stat 5 săptămâni pe celebra listă de best-selleruri a The New York Times. Filmul va putea fi urmărit atât în variantă 2D, cât şi în variantă IMAX 2D.

Unknown ( Necunoscutul )

Doctorul Martin Harris (Liam Neeson) pleacă alături de soţia sa (January Jones) în Berlin pentru a participa la o conferinţă de specialitate. În urma unui accident cumplit de maşină, Martin se trezeste pe un pat de spital, confuz şi fără să aibă idee cum a ajuns acolo. La scurt timp, constată stupefiat că nimeni nu îl recunoaşte şi este privit ca un străin chiar şi de către soţia lui.

De aici până la haos nu mai este decât un pas, doctorul porneşte într-o cursă agonizantă pentru a-şi recupera viaţa şi nici măcar din partea poliţiei nu primeşte ajutor. Rămas fără acte, extenuat şi hărţuit, Martin începe să pună sub semnul întrebării totul, inclusiv propria-i identitate şi sănătate mintală. Un aliat neşteptat pare să îi readucă speranţa dar aflarea adevărului rămâne în continuare o misiune imposibilă.

Realizat după romanul omonim scris de Didier van Cauwelart, Necunoscutul aduce pe marile ecrane o poveste enigmatică şi originală. Filmul este distribuit în România de MediaPro Distribution şi are premiera pe marile ecrane în 18 februarie.

Drive Angry

În Drive Angry 3D: Iadul se dezlănţuie, Milton (Nicolas Cage) este un proscris care evadează la propriu din Iad, pentru a extermina secta satanistă care i-a ucis fiica şi i-a răpit nepoata.

El îşi uneşte forţele cu Piper (Amber Heard) o chelneriţă focoasă care, asemenea lui, este în căutarea mântuirii. Împreună, cei doi încearcă să dea de urma conducătorului demonic al sectei (Billy Burke) şi în acelaşi timp să supravieţuiască atacurilor unui asasin misterios (William Fichtner) trimis de Diavol să îl aducă pe Milton din nou în Iad.

În regia lui Patrick Lussier (My Bloody Valentine), Drive Angry 3D: Iadul se dezlănţuie este primul film de acţiune în format 3D, din 25 februarie pe marile ecrane.

Pornind într-o cursă agonizantă împotriva timpului, bărbatul are la dispoziţie 3 zile pentru a răzbuna moartea fiicei sale şi a opri secta din a-şi duce la capăt planurile odioase.

MARTIE
The Adjustment Bureau

Noi suntem cei care ne controlăm destinul, sau forţe neştiute ne manipulează fără să ne dăm seama?

Matt Damon este protagonistul thrillerului The Adjustment Bureau, în rolul ambiţiosului politician David Norris care, tocmai când e pe cale să câştige un fotoliu în Senatul Statelor Unite, o întâlneşte pe frumoasa Elise Sellas (Emily Blunt), o balerină de care se îndrăgosteşte până peste cap. Pentru că i se oferă şansa să arunce o privire în propriul său viitor, David înţelege că ceea ce vede acolo nu e deloc ceea ce-şi doreşte el. Aşa că decide să meargă împotriva destinului. Pentru aceasta, însă, va avea de luptat cu nişte agenţi misterioşi care tot încearcă să-l despartă de femeia cu care vrea să-şi petreacă restul vieţii.

David află că aceşti agenţi sunt angajaţi de o agenţie mai puţin obişnuită – e vorba de Agenţia Destinului, care aruncă în luptă toate armele de care dispun pentru a-l împiedica pe David să aleagă în viaţă alt drum decât cel care îi fusese predestinat.

Confruntat cu piedici extrem de greu de trecut, David va trebui la un moment dat să aleagă: va accepta, oare, să renunţe la luptă şi să urmeze calea care îi fusese predestinată sau va risca totul pentru a învinge soarta şi pentru a rămâne împreună cu iubirea vieţii lui?

The Adjustment Bureau este scris şi regizat de George Nolfi (scenarist al blockbusterului Ocean’s Twelve co-scenarist al altui blockbuster, The Bourne Ultimatum), şi se bazează pe o povestire scurtă aparţinând lui Philip K. Dick ("Total Recall," "Minority Report" şi "Blade Runner").

Rango

Pînă acum, vestul sălbatic american a văzut toate tipurile de eroi, dar Rango este o specie absolut nemaivăzută: un cameleon mititel cu suflet mare, care îşi pune în gînd să salveze un orăşel la fel de bizar precum creaturile care-l locuiesc, şi, care, pe parcurs, se transformă în eroul care odinioară doar îşi închipuia că este.

Regizat de Gore Verbinski, cel care a creat seria Piraţii din Caraibe, şi avîndu-l ca voce pe Johnny Depp, Rango este un western în care aventura, umorul ireverenţios şi persoanjele înduioşătoare se combină pentru a ne oferi filmul perfect pentru întreaga familie.

Povestea începe cînd Rango, după o viaţă în care a privit lumea din spatele geamurilor unui terariu, se trezeşte abandonat în deşertul Mojave. Rătăcind prin Vestul Sălbatic, ajunge în orăşelul Dirt, care arată exact precum îi e numele. Acolo unde speră că se va pierde în peisaj, Rango se trezeşte imediat că iese în evidenţă, chiar dacă ceilalţi locuitori sînt o ţestoasă pe post de primar, un şarpe cu clopoţie renegat, nişte cîini de preerie care jefuiesc bănci, şopîrle-pistolari, dar şi prima cameleoniţă pe care Rango o vede în viaţa lui. Fără să vrea, Rango devine şeriful orăşelului ameninţat cu dispariţia din cauza lipsei apei. Acum i se oferă ocazia să se transforme în ceea ce, pînă nu demult, doar visa să fie: unerou adevăarat. De-acum nu se mai poate ascunde!

Rango este primul film de animaţie al lui Verbinski, cel care a transformat franciza Piraţii din Caraibe într-o fabulă contemporană care a fermecat publicul din toată lumea. "Rango este povestea transformării unui cameleon într-o legendă a Vestului Sălbatic, iar Johnny Depp intră în pielea acestui personaj cu grandoare şi îndrăzneală. Ne-am inspirat din spaghetti western şi, împreună cu animatorii extrem de talentaţi de la ILM am reuşit să creăm un univers cinematografic unic, care omagiază temele clasice ale unui film cu pistolari din Vestul Sălbatic cu mult umor şi cu întorsături de situaţie extrem de amuzante."

Battle: Los Angeles

Omenirea este atacată de o rasă extraterestră hotărâtă să nu mai lase nimic viu pe faţa Pământului. Firava contraofensiva umană este descrisă din perspectiva unui pluton de soldaţi din Los Angeles care nu se vor da în lături de la niciun sacrificiu pentru a fi siguri că înfrângerea va veni măcar o secundă mai târziu sau victoria măcar o secundă mai devreme.

Mars Needs Moms

Un tânăr pe nume Milo începe să-şi aprecieze mama la adevărata valoare când marţienii vin pe Terra să o ia pe planeta lor.

Limitless

Eddie Mora (Bradley Cooper) este un scriitor ratat, obişnuit să îşi contempleze în fiecare zi eşecul. Din ziua în care iubita îi dă papucii, faptul că nu are niciun viitor devine o certitudine. Însă, lucrurile iau o întorsătură neaşteptată atunci când un vechi prieten îi oferă un drog sintetic – NZT. Orice om normal îşi foloseşte doar 20% din capacitatea creierului, dar substanţa experimentală îi permite lui Eddie să îl folosească 100%. Dintr-o dată i se deschide apetitul pentru cultură, reuşeşte să îşi scrie cartea în doar 4 zile şi matematica devine un hobby folositor. Toate lucrurile pe care le-a auzit sau le-a citit, informaţiile pe care le-a acumulat în timp prind contur şi încep instantaneu să se organizeze în mintea sa.

Cu o nouă perspectivă asupra vieţii şi abilităţi ieşite din comun, Eddie ajunge repede expert al speculaţiilor financiare şi îi atrage astfel atenţia lui Carl Van Loon (Robert De Niro), unul dintre cei mai puternici oameni de afaceri. Dar spre ghinionul lui, mogulul nu îl vede decât ca pe o metodă uşoară de a face miliarde de dolari fără efort. În scurt timp, succesul fulminant al lui Eddie se transformă într-o luptă pentru supravieţuire, secretul metamorfozei iese la suprafaţă şi asasinii puşi pe urmele lui nu mai reprezintă singura ameninţare.

Paul

Simon Pegg şi Nick Frost (Hot Fuzz, Shaun of the Dead) fac din nou echipă în Paul, în rolurile a doi tocilari pasionaţi de SF al căror pelerinaj prin America îi aduce în zona faimoasă pentru apariţii de OZN-uri. Odată ajunşi acolo, le iese în cale un extraterestru care îi va arunca într-o călătorie atât de zănatică, încât percepţia celor doi asupra universului se va schimba pentru totdeauna.

Un extraterestru pe nume Paul şi-a petrecut ultimii 60 de ani captiv într-o bază militară ultrasecretă. Din motive necunoscute, extraterestrul, care între timp căpătase năravuri pământene, decide să evadeze. Aşa că sare în prima maşină care îi iese în cale – cea cu care călătoreau Graeme Willy (Pegg) and Clive Gollings (Frost).

Vânaţi de agenţi federali, dar şi de tatăl fanatic al unei tinere pe care o răpesc din greşeală, Graeme şi Clive născocesc un plan aiuristic pentru a-l duce pe Paul la nava-mamă. Sunt doar doi nătăfleţi care se chinuie să fie de ajutor, însă Paul îi vede ca pe doi eroi intergalactici.

Paul este regizat de Greg Mottola (Superbad), după o poveste de Pegg & Frost. În distribuţie se mai află Jason Bateman, Kristen Wiig, Bill Hader, Blythe Danner, Joe Lo Truglio, John Carroll Lynch, David Koechner şi Sigourney Weaver.

Sucker Punch

Sucker Punch: Evadare din realitate este o incursiune în mintea unei tinere a cărei imaginaţie o ajută să evadeze din realitatea sumbră în care trăieşte. Numai aşa, fără constrângeri de timp şi loc, este liberă să pornească în aventuri care şterg limita dintre real şi fantezie.

Intemniţată fără voia ei într-un azil de nebuni, Babydoll (Emily Browning) încă mai visează la o viaţă normală. Şi cum singura speranţă la libertate este lupta neîncetată, ea reuşeşte să convingă încă 4 tinere aflate în aceeaşi situaţie să i se alăture. Cu personalităţi diferite, dar unite de un scop comun, Rocket (Jena Malone), Blondie (Vanessa Hudgens), Amber (Jamie Chung), Sweet Pea (Abbie Cornish) şi Babydoll se aliază pentru a scăpa din mâinile celor care le ţin captive.

Conduse de Babydoll, tinerele îşi creează propria lume imaginară, unde pornesc un război fantastic cu tot felul de creaturi terifiante, de la samurai la şerpi uriaşi, ajutându-se de un arsenal pe măsură. Tot împreună, ele sunt nevoite să hotărască ce sacrificii sunt dispuse să facă pentru a rămâne în viaţă şi a continua periculosul joc. Cu un ajutor nesperat din partea lui Wise Man (Scott Glenn), aventura incredibilă a fetelor le poate reda vieţile, însă, doar dacă reuşesc să ducă la bun sfârşit provocările primite de la cei care le ţin captive: Blue (Oscar Isaac), Madam Gorski (Carla Gugino) şi High Roller (Jon Hamm).

APRILIE
Source Code

Căpitanul Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) se trezeşte în corpul unui necunoscut, într-un tren spre Chicago, fără a şti cine este, cum a ajuns acolo sau de ce. Astfel, descoperă că face parte dintr-o operaţiune specială cu scopul de a opri un atac terorist în urma căruia un tren a fost aruncat în aer. Iar misiunea cu totul neobişnuită, este de fapt un experiment guvernamental numit Codul Sursă, un program care îi permite lui Colter să preia identitatea unui alt individ, în ultimele minute ale vieţii acestuia.

Confruntându-se cu o a doua ameninţare, cu mult mai periculoasă, care s-ar putea solda cu moartea a milioane de locuitori ai oraşului Chicago, Colter retrăieşte explozia trenului iar şi iar. De fiecare dată încearcă să adune mai multe indicii prin care să se apropie de personajul diabolic din spatele atentatului, pentru a-l prinde şi a preveni un nou atac.

Un film plin de tensiune şi răsturnări neaşteptate de situaţie, Transfer de identitate este un action thriller inteligent, în regia lui Duncan Jones (Moon), cu Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan (Eagle Eye, Due Date), Vera Farmiga (Up in the Air, The Departed), şi Jeffrey Wright (Quantum of Solace, Syriana). Din 15 aprilie, MediaPro Distribution aduce Transfer de identitate în cinematografele din România.

Hanna

Hanna este o adolescentă antrenată de tatăl său, un fost ofiţer CIA, să devină o adevărată maşină de ucis. Crescută în pustietăţile Finlandei, Hanna n-are habar de preocupările unei fete de 14 ani, ci este mai pricepută la mânuirea cuţitului, a explozibililor şi-a oricărei unelte letale. Trimisă de tatăl său într-o misiune, fata străbate întreaga Europă pentru a-şi atinge ţinta, înfruntând şi o mulţime de asasini trimişi pe urmele ei de o nemiloasă agentă secretă (Cate Blanchett). O revelaţie din trecut o va face pe tânăra Hanna să-şi pună sub semnul întrebării întreaga existenţă.

Atlas Shrugged

Avand la baza un roman din 1957 de Ayn Rand, Atlas Shrugged ne spune povestea frumoasei Dagny Taggart, o puternica producatoare de cai ferate care lupta sa-si tina afacerea in viata in timp ce societatea se prabuseste in jurul ei…

Apollo 18

Este un film despre ceea ce s-a intamplat cu adevarat in misiunea pe luna din anii ’70.

Fast Five

Vin Diesel şi Paul Walker conduc o echipă formată din toate starurile care au jucat în filmele anterioare ale francizei clădite pe viteză – Fast Five. În al cincilea film al seriei, fostul poliţist Brian O’Conner (Paul Walker) face echipă cu fostul puşcăriaş Dom Toretto (Vin Diesel), de partea cealaltă a legii. Dwayne Johnson se alătură unei echipe de actori formată din Jordana Brewster, Chris "Ludacris" Bridges, Tyrese Gibson, Sung Kang, Gal Gadot, Matt Schulze, Tego Calderon şi Don Omar pentru o cursă nebună cu miză supremă.

De când Brian şi Mia Toretto (Brewster) l-au ajutat pe Dom să evadeze, au trecut multe graniţe pentru a scăpa de autorităţi. Ascunşi acum într-un colţ din Rio de Janeiro, cei trei trebuie să dea o ultimă lovitură pentru a-şi putea recăpăta libertatea. Îşi adună echipa de piloţi de elită şi sunt conştienţi că au o singură şansă pentru a fi liberi odată pentru totdeauna: să-l înfrunte pe omul de afaceri corupt care îi vrea morţi. Dar acesta nu e singurul care îi vânează.

Agentul federal Luke Hobbs (Johnson), un tip dur şi inflexibil, nu-şi ratează niciodată ţintele. Când primeşte misiunea să dea de urma lui Dom şi Brian, îşi adună echipa şi lansează artileria grea pentru a-i captura. Dar îşi va da seama curând că e greu să-i mai deosebeşti pe cei buni de cei răi. Aşa că va fi nevoit săse bazeze numai şi numai pe instinctele sale pentru a-şi încolţi prada… înainte ca altcineva să o doboare înaintea lui.

MAI
Thor

Puternicul şi arogantul războinic Thor este izgonit în afara graniţelor tărâmului fantastic Asgard, drept pedeapsă pentru faptele sale nesăbuite, şi trimis să trăiască pe Pământ, printre oameni, ajunând în scurt timp unul din cei mai destoinici protectori ai acestora. Filmul e bazat pe benzile desenate Marvel, cu acelaşi nume, create de Stan Lee, Larry Lieber şi Jack Kirby.

Priest

Într-o lume pustiită de un război secular între oameni şi vampiri, Priest, un legendar preot războinic, trăieşte anonim într-una dintre aşezările umane controlate de Biserică. Neştiut de nimeni, bărbatul iese din exilul autoimpus când nepoata sa de 18 ani este răpită de un grup de vampiri din împrejurimile oraşului. Ajutat de iubitul nepoatei sale, Hicks, şi de Preoteasă, o fostă membră a legiunii sale de vânători de vampiri de odinioară, Priest porneşte în căutarea rudei sale, în plan fiind şi lichidarea odiosului lider al vampirilor.

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Jack Sparrow şi căpitanul Barbossa pornesc în căutarea Fântânii Tinereţii, pentru a afla că şi Blackbeard este în căutarea ei. Ei vor trebui să lupte cu un oponent periculos, care dispune de o tehnologie mult superioară săbiilor, flintelor, tunurilor şi corăbiilor celor doi piraţi.

Kung Fu Panda 2

Po trăieşte acum o viaţă liniştită, cunoscut ca legendarul luptător dragon. Alături de maeştrii în artele marţiale Cei Cinci Furioşi, protejează Valea de orice pericol, doar că pacea tuturor este ameninţată de un villain formidabil. Acesta plănuieşte să folosească o armă de neoprit pentru a cuceri întreaga Chină şi a şterge tradiţia kung fu de pe faţa pământului. Numai Po şi prietenii săi pot înfrunta această ameninţare, iar principalul atu al eroului va fi chiar originea sa misterioasă…

IUNIE
X-Men: First Class

Înainte ca Charles Xavier şi Erik Lensherr să ia numele de Profesor X şi Magneto, ei au fost doi tineri care îşi descopereau puterile pentru prima dată. Înainte de a fi duşmani, ei au fost prieteni apropiaţi. Lucrau împreună cu alţi mutanţi pentru a preveni cel mai mare pericol pe care lumea l-a cunoscut vreodată. În timp, o fisură s-a creat în prietenia lor, incepând războiul dintre tabăra lui Magneto şi tabăra Profesorului X (cunoscută şi ca X-men).

Super 8

În 1979 armata SUA închide o parte a Zonei 51, unde se presupune că se desfăşoară toate cercetările privind viaţa extraterestră. Containere sigilate cu grijă sunt expediate cu trenul spre o bază militară din Ohio. Un accident provocat pe drum trezeşte la viaţă o misterioasă entitate închisă într-unul din vagoane, iar aceasta pare hotărâtă să evadeze. Va ajunge ea în micul orăşel de lângă şinele de cale ferată? Sunt oamenii în pericol?

Green Lantern

Dintodeauna Universul a fost protejat de o forţă superioară. Patru războinici au jurat să menţină ordinea intergalactică. Protectori ai Universului şi susţinători ai păcii şi dreptăţii, aceştia fac parte din armata Green Lantern. Fiecare erou Green Lantern poartă un inel care îi da puteri speciale. Însă, în momentul în care galaxia este ameninţată de Parallax, protectorii trebuie să se unească cu pământenii pentru a câştiga lupta. Hal Jordan (Ryan Reynolds) este primul om recrutat şi angajat într-o astfel de bătălie. Dacă va putea să îşi învingă temerile şi să îşi demonstreze abilităţile, va reuşi nu doar să îl învingă pe Parallax, ci şi să devină unul dintre cei mai mari războinici Green Lantern. Lupta intergalactică se va da în 3D în pelicula fantastică Green Lantern: Protectorul Universului!

Cars 2

Lightning McQueen (Owen Wilson) revine pe pistă în această continuare a succesului din 2006, însoţit de cel mai bun prieten al său, mototolitul entuziast Mater. Cei doi se vor vedea nevoiţi să depună toate eforturile pentru a ieşi cu fruntea sus dintr-o nouă intrigă, iar de această dată aventurile îi vor conduce pe tot cuprinsul globului.

IULIE
Transformers: Dark of the Moon

Atacul decepticonilor începe! Optimus Prime şi echipa lui de autoboţi încearcă să le facă faţă pentru a 3-a oară. Vor reusi? The Fallen şi Megatron îşi vor uni forţele şi îi vor distruge? Sau autoboţii Skids, Mudflap, Ratchet,Bumblebee, Sideswipe, Ironhide şi Optimus Prime vor supravieţui?

Harry Potter and the Deathly Hallows, Part Two

În ultimul film al francizei fenomen, conflictul dintre forţele bune şi cele malefice din lumea vrăjitorilor se transformă într-un război total. Miza n-a fost niciodată atât de mare şi nimeni nu mai este în siguranţă. Dar, dintre toţi, Harry Potter este singurul care va trebui să facă sacrificiul suprem în confruntarea cu Lord Voldemort. Într-un fel sau altul, lupta se termină aici.

Cowboys and Aliens

Regizorul John Favreau, cu o carieră impresionantă în superproducţii, regizează filmul-eveniment al verii 2011, care combină genul western clasic cu genul SF într-o manieră cu totul originală: Cowboys & Extratereştri. Daniel Craig şi Harrison Ford sunt protagoniştii filmului, conduşi de o echipă de realizatori de top: Steven Spielberg, Ron Howard, Brian Grazer, Alex Kurtzman şi Roberto Orci.

Cowboys & Extratereştri este un thriller de acţiune care ne va purta prin Vestul Sălbatic, unde un cowboy singuratic va conduce o revoltă împotriva terorii venite din alt Univers.

1873, Arizona. Un străin (Craig) care şi-a pierdut memoria şi nu-şi mai aduce aminte nimic legat de trecutul său ajunge, în rătăcirile lui, în Absolution, un orăşel din mijlocul deşertului. Singurul indiciu legat de trecutul său este o cătuşă pe care o are legată la o mână. Va descoperi rapid că locuitorii din Absolution sunt foarte ostili cu orice străin şi că nimeni nu face vreo mişcare fără ordinul temutului colonel Dolarhyde (Ford). Este un oraş care îşi duce existenţa în frică.

Dar Absolution este pe cale să trăiască o frică pe care nu va avea cum s-o înţeleagă în ziua când oraşul va fi atacat de prădători veniţi din spaţiu. Mişcându-se extrem de rapid şi aruncând cu fascicule de lumini orbitoare, invadatorii încep să răpească unul câte unul locuitorii orăşelului. Va fi cea mai grea înfruntare pe care oraşul a trăit-o vreodată.

Se pare că singura speranţă de salvare este acum străinul pe care la început l-au respins cu toţii. Pe măsură ce pistolarul începe să-şi aducă aminte cine e şi pe unde a umblat până acum, îşi dă seama că deţine un secret care ar putea fi singura şansă a oraşului de a lupta împotriva monştrilor extratereştri. Cu ajutorul misterioasei Ella (Olivia Wilde), străinul organizează un grup de acţiune din care fac parte cei care îi stăteau împotrivă înainte de invazie – orăşeni, Dolarhyde şi băieţii lui, proscrişi şi războinici apaşi.

Strâns uniţi împotriva unui inamic comun, aceştia se pregătesc pentru un tur de forţă epocal, totul cu un singur scop: supravieţuirea.

Scenariul pentru Cowboys & Extratereştri aparţine echipei care a creat Star Trek, respectiv Alex Kurtzman & Roberto Orci şi Damon Lindelof (serialul Lost) şi este bazat pe romanul grafic editat de Platinum Studios şi creat de Scott Mitchell Rosenberg. Filmul e produs de Grazer, Howard, Rosenberg, Kurtzman şi Orci, iar producători executivi sunt Spielberg şi Denis L. Stewart.

AUGUST
The Smurfs

Marele Ştrumf, Ştrumfiţa, Bebe Ştrumf şi ceilalţi consăteni ai lor au din nou probleme cu maleficul vecin, vrăjitorul Gargamel. Ajutat de motanul său, Azrael, dar şi de urâta vrăjitoare Hogartha, Gargamel le bune din nou beţe în roate ştrumfilor, care nu-şi mai pot vedea de traiul lor liniştit din cauza uneltirilor vrăjitorului. Dar ajutorul poate veni de unde nu te aştepţi şi ca de obicei în lumea albastră a ştrumfilor finalurile sunt fericite.

OCTOMBRIE
Real Steel

O dramă despre box, plasată într-un viitor apropiat, în care roboţi de o tonă cu aspect umanoid luptă pentru distracţia oamenilor. Jackman va interpreta un fost luptator care trebuie sa supravietuiasca intr-o lume in care boxul intre oameni devine un sport ilegal, pentru ca este prea violent. Noii gladiatori sunt roboti care au calitati umane. El va descoperi un robot care pare sa castige mereu, iar acest lucru il face sa aiba sperante pentru a iesi invingator in luptele dintre roboti. El va descoperi de asemenea ca este tatal unui copil de 13 ani, cu care va relua legatura in timp ce robotul sau luptator isi face drum spre a deveni numarul 1.

The Three Musketeers ( Cei trei muschetari )

Urmându-şi visul de a deveni muschetar, D’Artagnan pleacă la Paris, unde îi găseşte pe Athos (Matthew Macfadyen), Aramis (Luke Evans) şi Porthos (Ray Stevenson) în slujbe mizere, în căutarea unei cauze care să le spele numele. În urmă cu trei ani, după ce au furat un proiect secret dintr-un seif veneţian, au fost trădaţi de partenera lor Milady (Milla Jojovich), care i-a vândut planul ducelui de Buckingham (Orlando Bloom).

În acest timp, diabolicul Richelieu urzeşte un plan pentru a-l detrona pe regele Louis (Freddie Fox). Cu ajutorul agentei duble Milady, cardinalul îi înscenează reginei Anne (Juno Temple) o aventură cu Buckingham, sperând că regele Ludovic va crede minciuna. În viziunea lui, lucrurile sunt simple: regina va fi condamnată, Anglia va fi provocată la război, poporul îşi va dori un conducător mai puternic, iar el va deveni noul rege al Franţei!

Pentru a feri Franţa de aceste uneltiri, muschetarii se alătură lui D’Artagnan şi pornesc în cea mai periculoasă misiune, bazându-se pe spiritul de prietenie care i-a salvat de fiecare dată: toţi pentru unul şi unul pentru toţi!

NOIEMBRIE
Happy Feet 2

Partea a doua a animaţiei premiate cu Oscar în 2007, Happy Feet 2 readuce pe marile ecrane peisajele feerice din Antarctica şi pe cei mai buni dansatori de step: pinguinii Mumble (Elijah Wood), Gloria (Pink) şi prietenii lor, îndrăgiţii Ramon şi Lovelace (Robin Williams). Mumble şi Gloria au acum un pui, Erik (EG Daly), care încearcă neîncetat să-şi găsească abilităţile lui speciale în lumea amuzantă a pinguinilor imperiali. Însă pericole negândite le ameninţă specia şi toţi trebuie să se unească şi să danseze pentru a se salva.

The Twilight Saga: Breaking Dawn, Part One

Zori de zi 1, următorul episod al Sagăi Amurg, duce povestea de dragoste dintre Bella şi Edward pe un făgaş aproape normal. Vampirul şi muritoarea par să se bucure acum de o căsătorie aparent liniştită, dar nu pentru mult timp, fericirea lor fiind din nou spulberată de trădări şi pericole negândite. După controversata nuntă, Bella şi Edward pleacă în Rio de Janeiro pentru luna de miere. Rodul pasiunii lor nu se lasă mult aşteptat, Bella rămânând imediat însărcinată. Şi cum legătura lor nu ar fi trebuit să dea naştere unui urmaş, venirea pe lume a creaturii hibride aproape că o ucide pe Bella. Singura ei şansă de supravieţuire este ca Edward să o transforme în vampir.

Până să realizeze ce se întâmplă, Edward, Bella şi fiica lor Renesmee ajung să fie vânaţi atât de Volturi, cât şi de vârcolaci, iar războiul mocnit dintre clanuri este pe cale să se reaprindă.

Saga Amurg: Zori de zi continuă aventura fantastică care a topit inimile tinerilor din întreaga lume, ultimele două capitole ale producţiei-fenomen fiind regizate de celebrul Bill Condon, laureat al premiilor Oscar pentru scenariul filmului Gods and Monsters.

DECEMBRIE
Sherlock Holmes 2

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din 2011 nu prea am preferate, dar din 2010 cu siguranta nr.1 pentru mine este "Inception".

| KeepCalm a răspuns:

Red Riding Hood (2011)
Scufiţa Roşie
Regia: Catherine Hardwicke
Cu: Amanda Seyfried, Billy Burke, Gary Oldman
Gen film: Dramă, Thriller

Valerie (Amanda Seyfried) este o tânără atrăgătoare curtată de doi bărbaţi. Deşi ţine la proscrisul Peter (Shiloh Fernandez), Valerie este forţată de către părinţii ei să se căsătorească cu Henry (Max Irons), unul dintre cei mai înstăriţi oameni din sat. Decişi să nu renunţe la iubirea lor, Valerie şi Peter plănuiesc să fugă, cu atât mai mult cu cât liniştea satului este ameninţată de un vârcolac...

| anyanyanukuflory a răspuns:

Mie mi-a placut cel mai nou film,, Scufita Rosie", in care Scufita e urmarita de Varcolaci si placuta de 2 baieti. E super tare. Pwp :*

| bee_1702 a răspuns:

Masacrul din Texas, de preferat 1 [avand in vedere ca e poveste reala big grin]