| Patriiy a întrebat:

Știți filme ca si Fifty Shades toate serile?

19 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Uite un inceput de lista:
- Secretary (2002) - https://www.imdb.com/title/tt0274812
- In the Realm of Senses (1976) - https://www.imdb.com/title/tt0074102
- Crash (1996) - https://www.imdb.com/title/tt0115964
- Maitresse (1976) - https://www.imdb.com/title/tt0074883
Si bineinteles, "clasicul" 9 1/2 Weeks (1986) - https://www.imdb.com/title/tt0091635

| Lostlyric a răspuns:

Da. Chiar mai multe. Si mult mai hardcore. Sunt filmele care iti apar in cap dupa ce citesti Marchizul de Sade.

| Patriiy explică (pentru Lostlyric):

Poti sa imi dai niste nume?

| JackR a răspuns (pentru Lostlyric):

Acum sa te vad! big grin

| Lostlyric a răspuns (pentru Patriiy):

Nume de carti scrise de Marchizul de Sade? Sigur! Poti incepe cu "Justine". Dar consuma un ibuprofen inainte, pentru orice eventualitate.

| Lostlyric a răspuns (pentru JackR):

Am o vaga banuiala ca nu prea s-a prins...laughing

| JackR a răspuns (pentru Lostlyric):

Omul voia, pur si simplu, cateva nume de filme. L-ai lasat cu ochii in soare! happy

| Lostlyric a răspuns:

Black Snake Moan (2006)
Body of Evidence (1993)
Secretary (2002)
Eyes Wide Shut (1999)
9½ Weeks (1986)
The Piano Teacher (2001)
Basic Instinct (1992)
Belle de Jour (1967)
Mr. & Mrs. Smith (2005)
Sex, Lies, and Videotape (1989)
Boogie Nights (1997)
A Dangerous Method (2011)
The Handmaiden (2016)
The Story of O (1975)
Faster, Pussycat! Kill! Kill! (1965)
Bitter Moon (1992)

Late edit: The Unbearable Lightness of Being (1988)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lostlyric):

Eyes Wide Shut se aseamănă cu Fifty Shades? Serios...:-s

| Lostlyric a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici un film nu se aseamana cu alt film si da, are elemente comune. De ce? Ai vreo alta parere? Sunt deschisa remarcilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lostlyric):

Eu nu văd vreun element comun între ele...atât. big grin
Ba da, sunt filme care se aseamănă, chiar mult. Spre exemplu 9 1/2 weeks sau Il Ultimo Tango a Parigi, ca să dau doar 2 exemple.

| Lostlyric a răspuns (pentru anonim_4396):

A mai fost odata o replica de genul asta venita de la tine ce avea legatura cu cartile motivationale. Pai, bine... daca tu nu vezi elemente comune, mi se pare foarte corect sa nu le vezi. Cand transferi o parere subiectiva pe foaie si apoi pui punct, celalalt nu este deschis nici unei discutii pe baza de contraargumente. Adevarat? Aceea este convingerea ta. Sau parerea ta. Cat despre constructia "sunt filme care se aseamana, CHIAR MAI MULT"... ma face sa-ti dau o palma la fund, una d-aia, din "The secretary".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lostlyric):

Și cu cărțile motivaționale îmi mențin părerea. laughing
Atunci...care ar fi elementele comune?happy

| Lostlyric a răspuns (pentru anonim_4396):

Scenele in care apare cuplul Nicole + Tom Cruise, inclusiv scena lor de dragoste. Nu au fost multe, insa acelea reprezinta un element comun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lostlyric):

Cuplul ăla are cu totul alte semnificații...

| Lostlyric a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai citit 50 Shades of Grey? L-ai vizionat? Daca nu, te inteleg. Nu inteleg unde ne contrazicem, mai exact.
Cand interactionez cu tine, mereu am vaga impresie ca privim un cub prin doua laturi diferite. Vorbeam de elemente comune, nu de diferente. Diferentele sunt nenumarate, printre care si semnificatia temei, de acolo si afirmatia mea ca nici un film nu se aseamana cu altul. Pana si in remake-uri exista diferente. Si chiar daca cuplul din Eyes Wide Shut are o cu totul alta semnificatie, daca citeai 50 Shades sau il vizionai, ai fi observat elemente comune - - elemente ce prefer sa nu le fac explicite aici, in cel mai mic detaliu; nu mai spunem ca amandoua povestile sunt drame la baza. Hai, da-ti tu o palma la fund, ca eu nu am timp acum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lostlyric):

Deci orice film în care apare un cuplu are elemente comune cu Fifty Shades? :/ Dacă răspunsul e nu, eu chiar nu pot înțelege.

| Lostlyric a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunsul e "nu".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lostlyric):

Atunci recunosc că e sub capacitatea mea. big grin