| anonim_4396 a întrebat:

Twilight e original sau e copie ieftina?

Răspuns Câştigător
| Diabolique a răspuns:

Copie ieftină nu are cum să fie la cât costă cartea. laughing
Nu, serios acum. Romanul are multe surse de inspirație. Stephenie Meyer a declarat că a avut o sursă pentru fiecare carte în parte.
Amurg - „Mândrie și prejudecată", de Jane Austen.
Lună nouă - „Romeo și Julieta", de William Shakespeare
Eclipsa - „La răscruce de vânturi", de Emily Bronte
Zori de zi - „Neguțătorul din Veneția", de William Shakespeare
Oricum, părerea mea e că ideea este neoriginală și supraestimată.

Cât despre filme, că doar suntem la „Filme & Seriale", aș spune că sunt unele dintre cele mai proaste ale secolului 21 atât datorită efectelor speciale de doi bani, actoriei de mâna a doua și a scenariului jenant de slab, cât și a ideii în sine. (dacă vrei îți explic detaliat din punct de vedere științific și mitologic cât de greșită este ideea vampirilor în cartea asta, doar anunță-mă).
Numai bine!

2 răspunsuri:
| xlollypop a răspuns:

Copie ieftinalaughing

| madapostolache a răspuns:

Twilight este o reproducere dupa seria de carti a lui Stephenie Meyer.