| minrest a întrebat:

Va salut, colegi. As vrea sa vad un film care sa imi placa. Mi-a placut mult Revolver al lui Guy Ritchy. Deasemenea, mi-a placut Shutter Island. Si, intr-o masura mai mica, Fight Club. Ce filme mi-ati recomanda?

19 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mai detaliaza. Nu-mi dau seama ce filme sa-ti recomand dupa astea 3. Spune un gen ceva, o poveste, orice.

| minrest explică (pentru Adry05):

Chiar intriga daca ar fi sa o povestesti dupa 10 minute, 30 de minute si dupa film, ar fi bine ca povestile sa fie diferite. Daca s-ar folosi niste desene animate, in care sa figureze personaje relevante, si care sa arate latura mai putin observabila a personajelor sau mobilul profund al actiunii, ar fi dragut. Mi-ar place ca personaje care par foarte stapane pe ele sa se revele ca schizofrenice, dar si invers, nebuni de legat care au intuit natura reala a situatiei. Doua personaje sa fie de fapt unul singur, si toate celelalte sa fi vazut unul singur, desigur, dar noi sa fi vazut doua fiindca vedeam prin ochii personajului respectiv, cu dubla personalitate. Si orice film in care te prinzi greu de situatia reala.

| Adry05 a răspuns (pentru minrest):

Another me
Dream house
Room 1408
Inception
Shutter island
Zodiac
The sixth sense
MEmento
Donnie Darkko
Identity
Enemy
Cape fear
Secret window
The ninth gate
Cred ca ar trebui sa-ti placa astea. Astept un feedback happy

| minrest explică (pentru Adry05):

Iti multumesc deja, sigur o sa imi placa cateva, si te tin la curent.

| SHINeeTaemin a răspuns:

E un serial de 16 episoade, dar e genial

| minrest explică (pentru SHINeeTaemin):

E bun, filmat interesant, dar m-ar interesa ceva psihiatric neidealizat (adica fara ca boala sa fie invinsa), psihologic, si la baza o teza filozofica. Cam ca in exemple. Multumesc mult.

| SHINeeTaemin a răspuns (pentru minrest):

Atunci, ce spui de acesta? Liar game
https://www.youtube.com/watch?v=6PiAfNmAdgw

| minrest explică (pentru SHINeeTaemin):

E promitator. O sa ma uit maine.

| SHINeeTaemin a răspuns (pentru minrest):

Cand te plictisesti sau nu ai la ce sa te uiti ti-l recomand si pe primul sa-l vezi. Este vorba despre un criminal psihopat in serie. Tot filmul te tine in suspans.

| minrest explică (pentru SHINeeTaemin):

Nu ma plictisesc niciodata, nu am nevoie de ceva la care sa ma uit in sine, am ce face tot timpul, nu pot lua in serios genul de lucruri care te tin in suspans si nu vad de ce as vrea sa fiu tinut in suspans. Nu sunt consumator de filme, vreau sa vad doar filme foarte bune. ''Liar Game'' pare bun, desi e serial, de-abia astept sa il vad.

| faramatania a răspuns:

Poker Night (2014),Dom Hemingway (2013),The Wolf Of Wall Street (2013),Mortdecai (2015),5th Street (2013)

| minrest explică (pentru faramatania):

O sa ma uit. Dar ce poate fi profund in ''The Wolf of...'', film facut dupa viata unui financiar real?

| faramatania a răspuns (pentru minrest):

Uită-te oricum și apoi, în mod special la Dom Hemingway și de ce nu, chiar și la Only God Forgives (2013),un film inteligent pentru oameni snobi.

| minrest explică (pentru faramatania):

O sa ma uit sigur. Eh, de eram snob, aveam la filme de vazut, nici nu aveam de ce sa intreb, le gaseam dupa succesul de critica de film.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă îți place Guy Ritchie, atunci obligatoriu trebuie să vezi (dacă nu le-ai văzut) "Snatch", "Lock, Stock and Two Smoking Barrels" și "RocknRolla"

Dacă-ți place Luc Besson (co-scenarist la "Revolver"), atunci trebuie să vezi "Leon"

| minrest explică (pentru johnnny123):

Da, imi place mult Guy Ritchie, dar in filmele de care spui nu e nici o filozafie profunda, nu sunt psihologice, nu prezinta psihoze, si nici macar intercalari inteligente a diferite secvente ca in Revolver nu sunt.

| johnnny123 a răspuns (pentru minrest):

Dacă te interesează în principal partea de psihoze, ai și aici de unde alege: "The Machinist", "Primal fear", sau clasicele "Psycho" și "The Three Faces Of Eve"

| minrest explică (pentru johnnny123):

Multumesc, am sa ma uit.