| EmanuelAndrei11 a întrebat:

1. Un Ciobanesc German si un Ciobanesc Caucazian s-ar bate intre iei?
2. De la ce vine Ciobanesc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cum sunt crescuti.
Daca sunt teritoriali, or sa se bata, de-asta e bine daca se intalnesc pe teren neutru, intr-un parc, sa se miroasa prima oara, sa se joace impreuna, si dupa aia nu mai ai treaba.
Daca sunt tineri, exista risc mai mic sa se bata intre ei.
Ciobanesc este rasa.
Si in engleza tot ciobanesc se spune.
German sheppard.
O fi fost folosit la stanele de oi probabil.

2 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Ciobanesc vine de la ciobani
adica cel care are grija de oi
adica cel care merge cu turmele de oi
adica cel care face transhumanta
adica cel care are nevoie de un caine sa controleze turma de oi (altfel trebuie sa alerge in jurul ei sa nu se risipeasca... turma vreau sa spun)

te-am convins?

| SoHappy a răspuns:

Cainii nu se bat intre ei in functie de rasa.
Numele rasei vine de la faptul că au fost creati pentru a pazi turmele de oi/vaci.