| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor!
Mi-am cumparat un iepure de angora...are peste 2 ani.
Dupa ce l-am adus acasa, am observat ca ii este foarte frica de oameni... Fuge si se ascunde in cel mai intunecos loc.(de 2 luni il am)
Am luat legatura cu fostul proprietar,si cu greu,mi-a spus ca el e sadomasochist, si iubeste sa chinuie animalele.Pe iepurele meu l-a lovit cu palmile,cu bate subtiri de prun verzi, ii punea 100ml apa /SAPTAMANA ..si manca foarte, foarte rar.(nu are mai mult de 1 kg)
Ce as putea sa fac cu el, sa isi castige increderea in noi?
Sa nu ii mai fie frica? sad va rog. ajutati-ma!

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Vezi ce găsești pe Net despre iepuri și în particular despre iepurii de Angora.

Eu am avut un iepure când aveam 8- 9 ani și se juca cu noi, că l-am luat de puiuț.

A trebuit să îl dau, că crescuse mare și făcea caca și pișiu și se supărau vecinii de bloc, din cauza mirosului.

( Mergeam, ( mai erau 2 copii cu mine, ca să nu îl pierdem,) cu „ iepurilă" în parc, să facă caca și pișu acolo și să mai mănânce iarbă, dar el se juca prin iarbă și făcea caca și pișu tot la mine pe balcon. )

| Rakanishuu a răspuns:

E iepure... logic ca e sperios si se invata greu. Pai eu ii ademenesc cu mancare incet, si incerc sa ma abtin sa nu pun mana pe ei. happy

| IlieFloryn1992 a răspuns:

Ok iti pot da foarte multe detalii si multe sfaturi add you yo_floryn47. cam atat si ok nu pot scrie tot aici.