| SAndre09 a întrebat:

Ma jucam cu cainele meu de 6 luni jumate, rasa Pudel Toy si cred ca i-am tras cam tare jucaria din gura si acum i se clatina foarte tare caninul. Nu stiu daca e de lapte, dar nu cred, pentru ca a avut o perioada cand ii cadeau dintii, dar a fost acum o luna sau doua. O sa merg la veterinar, dar nu stiu daca trebuie sa il scoata sau daca exista posibilitatea sa ii creasca altul. Stie cineva?

3 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Este in perioada de schimbare a dinților de lapte, inca.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

La fel ca noi oamenii, cainii se nasc fara dinti, iar in primele saptamani de viata gingia puiului va fi strapunsa de dentitia de lapte, incepand cu incisivii, urmand caninii si apoi premolarii, insumand un numar total de 28 de dinti de lapte. In jurul varstei de 4 – 7 luni dantura de lapte va fi inlocuita cu cea definitiva alcatuita din 42 dinti permanenti, diferenta fiind molarii ce cresc o singura data si raman permanenti, iar acesta este momentul cand dintii de lapte incep sa cada si ii puteti gasi prin casa sau prin curte, dar de asemenea acestia pot fi inghititi de caini, fara sa-i fi observat.

https://www.veterinarladomiciliu.ro/cainelui-meu-ii-cad-dintii/

| elennaionela14 a răspuns:

Ar fii bine sa mergi la un veterinar.