| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor! Mi-am luat ieri un porcusor de guineea. Este foarte mare, iar vanzatorul a spus ca are 6-7 luni. Totusi, am o problema. Ieri nu s-a intamplat nimic. Nici nu fugea cand il mangaiam. Nici azi nu fuge, dar este foarte agitat. Tot sare prin cusca, se agita, incearca sa iasa. L-as lasa sa iasa, dar este de abia a 2-a zi si ma gandesc ca l-as panica. Acum este linistit. Cand se agita m-am gandit ca ii este sete si i-am luat o adapatoare. Nu stia sa o foloseasca, dar a reusit sa bea. Cred ca are cusca cam mica(50-60 cm). Cei care aveti experienta, va rog mult sa ma ajutati!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Doar nu ii faci un garaj imens cu trambuline sa ameteasca, are nevoie de atentie fiindca nu a crescut suficient.

| dragos9234 a răspuns:

Este prea mare, trebuia sa te orientezi catre un pui.
Daca ii vei da drumul prin casa il vei prinde cu greu.
Incearca sa ii faci o cusca mai mare.

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Si eu am porcusori ei mananca fan, castravete, bea apa cand vrea, pune incet mana pe el ca sa nu se agite.dar sa nu apesi tare...mai multe in mesaj.Ia cusca mare... vrea atentie multa poate.

| redmari108 a răspuns:

Deoarece e ff mare ii e frica de tine si nu sa obisnuit cu tine. si eu am un porcusor si in prima zi nu facea nimic. incearca sa-l faci sa aiba incredere in tine, dai de mancare din mana, mangaiel incet si vorbeste cu el incet si calm