| FloareaLotusuluiAlb a întrebat:

Ajutor parintii mei nu ma lasa sa am o catelusa pentru ca am deja 4 cateluse 2 husky una nu stiu ce este si inca o catelusa chiuaua si nu ma mai lasa sa am o catelusa va rog ajutati-ma sa o conving va rog dau funda :'(

Răspuns Câştigător
| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Părinților tăi să le spui,așa pe un ton mieros,dar numai și numai să-i prinzi în toane foarte bune,atunci să le spui,că vrei să le faci o mare surpriză, pentru că sunt părinții tăi și merită din plin! părinții tăi or să spună ia uimeștene scumpa mea, la care tu ai să-i iei de mănă frumușel și o să le spui că familia noastră se va mai mări cu un membru și acel membru este un nou și ultim cățeluș din familia voastră! ai să vezi că o să meargă! eu nu vreau fundița ta, dar am o mare rugăminte! te rog frumos să mă anunți și pe mine ce ai făcut cu acel cățeluș, l-ai primit și pe el în casă sau nu!? o zi frumoasă și mult succes! să faci așa cum te-am învățat! da?!

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns (pentru Cezar_Ciobanu_1967):

Mulțumesc frumos! Ce-ai făcut cu cățelul?

| FloareaLotusuluiAlb explică (pentru Cezar_Ciobanu_1967):

Cezar_Cobanu_1967 da parintii mei au fost de acornd sa imi ia o catelusa din rasa Terrier o ingrijesc foarte mult si dorm cu ea i-am pus numele Taffy e cea mai draguta catelusa din cate am vazut le multumesc foarte mult parintilor si mai ales tia pentru ca m-ai ajutat ♥♥♥

33 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fa rost, pe furis, de doua pisici, mai marisori.
Le plac mult soarecii si pestii, dar si papagalii.
Se vor intelege bine.

| darrio2007 a răspuns:

Ai deja prea multe. E normal ca nu vor parintii tai. Necesita atentie, ingrijire, hrană. Nu este usor sa cresti atatea suflete. Dar tu nu realizezi aceste probleme.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Copil de bani gata.

| darrio2007 a răspuns:

Tot aia e. Crezi ca totul ti se cuvine. Ai dat vreodata o bomboana unui copil mai saracut? In asta consta bogatia. A sufletului.

| FloareaLotusuluiAlb explică (pentru darrio2007):

Normal am fost la case de copi i-am ajutat cu bani,haine, carti, jucari, pachetele, reghizite etc

| darrio2007 a răspuns (pentru FloareaLotusuluiAlb):

Bravo! Felicitari!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da' ce vrei sa faci canisa acasa? Nu fac mizerie? N-am auzit in viata mea ca un animal sa nu faca mizerie. Si oamenii fac mizerie dar animalele? Probabil ca ai o conceptie aparte despre curatenie!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai 4, nu iti este suficient?
acum mai vrei una, apoi mai vrei una samd

| untu a răspuns:

Uite cum sta treaba: vinzi acei 4 caini de rasa si cumperi o catelusa alba,frumoasa,dragalasa, jucausa, inteligenta si foarte activa de rasa BICHON! Si gata, parintii tai vor fi de acord sa ai in casa o catelusa alba de rasa BICHON, fara acei 4 caini!

| vocea a răspuns:

Ar trebui sa le aratati ca sti matura, ca inveti binesi ca iti plac animalele si iti vor lua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ai nu te joci, eu zic sa nu mai iei, iti spun sincer, ai grija mare cu parul, e pericol pentru sanatatea omului, parul de pisica si de caine, sa te speli pe maini mereu dupa ce ai pus mana pe ei, pentru ca pot avea paraziti.
Nu te voi incuraja deloc sa ii convingi pentru ca nu merita atatia, curatenia lor, intretinerea lor si tot tacamul pentru astfel de patrupezi. Eu spun sincer ca iti ajung actualii catei, nu iti trebuie mai mult, este arhisuficient happy. Crede-ma, am un ciobanesc carpatin, care face cat toti ai tai, si imi ajunge, nu mi-ar mai trebui unul.

| FloareaLotusuluiAlb explică (pentru anonim_4396):

Pai nu fac de loc mizerie si nu sunt jucausi si activi sad vreau o catelusa jucausa si activa happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru FloareaLotusuluiAlb):

Asa spui tu, sau crezi tu ca nu fac mizerie si deranj, dar ei fac, iti spun eu garantat laughing. Iti ajunge 4 garantez eu, rezuma-te la cati ai, daca nu du unul la adapost si ia-o pe cealalta "jucausa", altfel nu vor accepta parintii tai garantat.

| FloareaLotusuluiAlb explică (pentru anonim_4396):

Ba vor accepta pentru ca avem foarte multi bani si nu fac multa mizerie pentru va fiecare catel are camera lui si apoi avem menajera

| Violleta2022 a răspuns (pentru FloareaLotusuluiAlb):

Deci vrei catei pe care sa-i intretina menajera, nu?
Halal copil rasfatat!
Eu daca as fi in locul mamei tale, te-as pune pe tine sa-i hranesti si sa le cureti treaba mare din curte de fiecare data cand unul il face, s ate vad atunci cat de mult iti plac cainii!

| anonim_4396 a răspuns (pentru FloareaLotusuluiAlb):

Si care-i treaba daca aveti bani?laughing rolling on the floor. Esti de-a dreptul foarte comica!
Pai nu am spus de bani aici eu, eu am spus ca nu este in regula sa ai atatia. NU vad rostul celor 5 caini, si 2 este de ajuns, apoi 4... nici nu se mai pune problema. Am impresia ca stiu o fata la fel cu raspunsurile tale, avea 10-11 ani pe atunci, si identic mi-a raspuns, cu avem bani si menajera/bona. La 16-17 ani, si-a dat seama despre ce am vrut sa o fac sa inteleaga dar nu am avut atunci cu cine. Menajera este totusi o femeie, are copii si ea, trebuie tratata totusi cu un respect, chiar daca ii dati salariu, nu trebuie sa fie sluga nimanui, doar pentru ca ii dai salariu. Este menajera dar nu sluga.

| Miss25JK a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh parul nu e asa o mare problema, daca cainilor / pisicilor li se face igiena ( periere, tuns, aspirat prin casa etc ) Eu cunosc persoane care au crescut cu animale de cand s-au nascut, si nu au avut nimic. Am dreptate? Stiu ca am.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Miss25JK):

Nu cunosc situatii de genul asta, asa ca nici nu neg, nici nu aprob.
Cainile de obicei trebuie sa aiba tarc, cu, cotet/loc de dormit, mancare/apa, facut igiena in padoc/tarc si igiena lui, iar mai mult de 2 caini nu a-si tine sub nici o forma. Indiferent daca mi-ar da statul 10.000 de euro pe luna si intretinerea lor nu ar costa nici 1 cent, unul singur am, un ciobanesc carpatin in varsta de 2 ani, si pot sa spun ca daca nu l-as avea pe taicamio care sa il plimbe zilnic, cu botnita, ham, sa-l plimbe prin padurea invecinata, cainele ar primii de la mine doar hrana, apa, curatenie, igiena lui, pentru ca efectiv nu vin des acasa, iar cand vin ii dau drumul efectiv toata seara sa alerge prin curte, si ziua sa ma joc eu 10-15 minute cu el, in rest, doar parintii au grija de el.

| FloareaLotusuluiAlb explică (pentru anonim_4396):

Chiar daca ai raspuns de mult iti spun si acum ca menajera nu are copii si nici sot :p si sta cu noi asa ca...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maica mea Doamne ce rasfat ai in tine! S-a angajat la voi neavand de munca femeia, dar nu trebuie tratata precum o sluga/sclava. Dupa cum observ eu cam asa se intampla la tine. Inchiei aici ca deja m-am enervat suficient pe raspunsuri flegmantice ca ale tale si care nu stiu ce-i aia o menajera si rolul ei.
Auzi noi am obligat-o? Iti spun eu ceva, pune mana pe o carte, ca ai inceput sa mananci usor din litere si din cratime, iar apoi gandeste-te cand n-or mai fii parintii, ce copil minunat vei fi, cand vei da cu adevarat cu "capul" de greutati si etc. Atunci imi va placea faza cu "am obligat-o" laughing.

| Mihaelablabla a răspuns:

Tu crezi ca animalele sunt jucariile tale?!

| FloareaLotusuluiAlb explică (pentru Mihaelablabla):

Nu dar eu iubesc mult animalelle de astea vreau tot mai multe

| Mihaelablabla a răspuns (pentru FloareaLotusuluiAlb):

Si crezi ca daca ai multe te poti ocupa de ele? Iti spun eu clar ca nu. Daca le iubesti nu inseamna ca trebuie sa ai mai multe, mai ales cand responsabilitatea nu pica pe capul tau (!) ci a parintilor, care trebuie sa mearga si la serviciu, sa te intretina pe tine si pe cei 4 caini + alte costuri. Cainii cer o gramada de bani, nu ii poti arunca in strada de fiecare data cand te plictisesti de ei si cand nu ii mai poti intretine.
Daca vrei multe animale, poti merge la centre de caini maidanezi sa ii ajuti cu bani/ mancare etc, nu trebuie neaparat sa il ai tu in casa, neconstientizand cat este de mare costul!
Mai bine ai mai putini si ii rasfeti, decat sa ai multi (desi 4 e un numar grozav) si sa le dai un colt de paine pe zi.

| Rocsid a răspuns:

Le faci tu curat la toate?
Le dai tu de mancare in fiecare zi?
Le plimbi pe toate si te ocupi de dresajul lor care trebuie facut zilnic?
Le duci tu la veterinar?
Dormi cu toate 4 in casa pe gerul asta?
Daca raspunsul e nu la cel putin o intrebare iti recomand sa te bucuri de ele.
Ai incercat macar sa petreci timp separat cu fiecare dintre ele si sa te joci? Sau macar sa le inveti anumite trucuri? Nu spune ca vrei inca un catel pentru ca iubesti animalele! Daca le iubeai aveai grija si de astea 4 si crede-ma ca erau destule! Vrei sa te joci cu catei? Du-te la la adapostul de caini si fa voluntariat..sunt multi puiuti si catei care vor joaca si atentie!
gosh..Ai destui bani cat sa le dai la toate 4 mancare de buna calitate? si prin macare de buna calitate ma refer la mancare gatita special pentru ele zilnic sau granule de buna calitate nu pedigree sau chappy care sunt mizerii din comert.
Gosh..nu mai fi copil si ajutati parintii cu cresterea animalelor si de abia dupa poti sa ceri un alt catel.

| FloareaLotusuluiAlb explică (pentru Rocsid):

Rocsid am sa iti raspund da la toate intrebarile deci sa incepem da le fac curat in fieca zi da la dau in fiecare zi mancare de trei ori pe zi le dau conserva de la Royal da le duc in fiecare zi in parcul herastrau le duc in fiecare zi la dresaj si stau toata ora cu ele ca dresorul sa nu le faca ceva rau da le duc la veterinar o data pe luna si normal ca da dorm cu ele in casa adica crezi ca leas lasa pe ger chiar daca sunt husky? cred ca nu sti nimic despre animale nici macare cat un fir de praf

| Rocsid a răspuns (pentru FloareaLotusuluiAlb):

Diferenta dintre noi e ca eu sunt in domeniu tu nu prea cred happy

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Ce frumos! Superb! Ai văzut,ce părinți de treabă ai,pentru că și tu ești un copil bun, cu suflet de aur iar părinții tăi, au vrut să-ți facă această minunată bucurie! Eu vă doresc să fiți sănătoși și să vă bucurați împreună de toți cățeii pe care îi aveți, iar mezina venită, lăngă frățiorii ei dragi cred că este o răsfățată! încă o dată vă doresc să vă bucurați de ei! sănătate la toată familia!

| BlackLighting29 a răspuns:

Da tu nu crezi ca iti ajung cateii?

| FloareaLotusuluiAlb explică:

Dar eu chiar am camere la catei daca chiar vrei vino sa vezi

| InimioaraTePupă a răspuns:

"Ajutor parintii mei nu ma lasa sa am o catelusa pentru ca am deja 4 cateluse 2 husky una nu stiu ce este si inca o catelusa chiuaua si nu ma mai lasa sa am o catelusa va rog ajutati-ma sa o conving va rog dau funda :'("
Cică nu te lasă dar tu ai deja 4. Cum vine asta? Tu nu te gandeşti la menajeră? Sărăcuţa câte are de strâns : şi după câini şi după tine. Poţi să ceri o pisică şi îţi garantez că ai tăi o să fie de acord cu tine (câinii o s-o mânce de vie rolling on the floor ) Şi ce dacă ai de toate? Mai bine sărac lipit pământului şi cu inimă decât ca tine de bogat şi cu inime plecată cu oile rolling on the floor

| BabyLips a răspuns:

Eu as spune sa le promiti ceva cum ar fi : Voi invata de nota 9 sau 10 ceva de genu : sper ca ti-am fost de folos.