| Jmf_Maryo_1996 a întrebat:

Cum pot sa imi conving parintii sa ne luam un pui de Husky?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

A lua un caine este precum un al 2lea membru in familie. Cainele nu este doar sa te joci cu el, ci ii trebuie hrana, ingrijire, vizite periodice la medicul veterinar mai ales cand este mic, educatie si cat este pui trebuie sa ai mari rensponsabilitati cu invatarea de a nu face treburile fiziologice in casa! Sa fie invatat sa faca numai afara. Cand e mic trebuie sa-l scoti de 3 ori afara, trebuie sa ai si pampersi pentru el sa nu ai surpriza ca atunci cand vii acasa vei calca intr-un rahat sau pipi...

Vei avea de tras pana va creste... ai rabdare cu asta? Mai ales ca in curand va incepe si scoala?

Eu am caine, desi am preferat sa nu-l iau de pui, ci avea varsta de 1 an jumatate cand am adoptat-o. La inceput am scos-o de 3 ori afara pana ce am invatat-o ca in casa nu are voie sa faca, apoi numai de 2 ori o scot, dimineata si seara. Am timp de ea, pentru ca la noi este unul sta acasa, altul se duce la serviciu si invers...Mereu are companie.

Mai bine ti-ai lua un caine de talie medie, decat mare cum e Husky... el creste nu gluma si mananca... A mea e un Bordel Collie, talie medie si e perfecta pentru o garsoniera.

2 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Le spui că îți dorești mult și că o să ai grijă de el.

| DumitruS a răspuns:

Vezi ca puiul creste, da? happy

Cauta pe Youtube filmulete cu pui simpatici si pune-le ca sa-i inmoi.

Apoi, demonstreaza-le ca esti responsabil si vei avea grija de el. Adesea parintii se tem sa ia un caine sau un animal de companie fiindca au destule pe cap, nu au nevoie de o responsabilitate in plus.